Jak widzi noworodek?

Wzrok to jeden z najgorzej rozwiniętych narządów zmysłu zaraz po urodzeniu. Wynika to z naturalnych potrzeb organizmu – jeszcze w życiu płodowym dobry wzrok nie był za bardzo potrzebny. Poza tym umożliwiało to ograniczenie dopływu nadmiaru bodźców. Zdrowe dziecko widzi od razu po urodzeniu, ale wzrok jest mocno niedoskonały i potrzeba czasu, żeby zaczął w pełni reagować. Dowiedz się, jak widzi noworodek i jak stopniowo rozwija się wraz z kolejnymi miesiącami życia.


Co widzi noworodek?

Zaraz po narodzinach dziecko jest krótkowidzem i dobrze widzi jedynie przedmioty, znajdujące się w niewielkiej odległości od swojej twarzy  – zazwyczaj jest to ok. 20-30 cm. Dalsze obiekty wydają się, jakby były za mleczną szybą. Wielu specjalistów uznaje, że wzrok noworodka jest aż o 30 razy mniej wyraźny w porównaniu do dorosłego człowieka. Poza tym ma dwuwymiarowy obraz, dlatego nie potrafi ocenić, czy dany obiekt znajduje się w pobliżu, czy jest oddalony. Dodatkowo centralne pole widzenia jest mniej wyraźne niż widzenie na obrzeżach. Warto również zaznaczyć, że noworodek potrafi reagować na zmiany natężenia światła.

jak widzi noworodek

Jak widzi miesięczne dziecko?

Różnica między noworodkiem a niemowlęciem dotyczy nie tylko wieku, ale również umiejętności i momentu rozwoju tego małego człowieka. Zastanawiasz się, co widzi miesięczne dziecko? Przede wszystkim warto podkreślić zwiększenie odległości, z jakiej maluch zaczyna dostrzegać przedmioty. Po ukończeniu pierwszego miesiąca jest to już 60 cm. Dlatego to dobry moment na zawieszenie kontrastowych zabawek nad łóżeczkiem. Wraz z upływem kolejnych miesięcy umiejętności dziecka jeszcze bardziej się zwiększają – w drugim miesiącu potrafi nawet odróżniać rysy pochylających się osób i odróżniać zielony kolor.

Co widzi niemowlę po 3. miesiącu życia?

To właśnie po ukończeniu 3. miesiąca życia można zaobserwować ruchy gałek ocznych u dziecka. To bardzo ważny etap rozwoju. Choć w tym momencie pole widzenia nadal jest rozmyte, to jednak oczy patrzą już w tym samym kierunku. W ten sposób maluch jest w stanie skupić swoją uwagę na konkretnym przedmiocie. Nowością jest również rozszerzenie kolejnych zdolności postrzegania kolorów. Tym razem maluch widzi żółtą barwę i dostrzega trójwymiarowość otaczających go obiektów. Sprawdź jak objawia się zaćma wrodzona.

jak widzi noworodek

Co widzi dziecko między 6. a 12 miesiącem życia?

W drugiej połowie pierwszego roku życia znacznie poprawiają się umiejętności wzrokowe dziecka. Przede wszystkim zaczyna dostrzegać głębie ostrości i rozwija się jego widzenie przestrzenne. Oprócz tego obserwuje przedmioty, znajdujące się w dalszym oddaleniu. Do tego coraz więcej energii poświęca również spoglądaniu na zabawki trzymane w ręku, a także doskonali koordynację wzrokowo-ruchową.

W wieku 12. miesięcy wzrok dziecka ma sprawność wzrokową zbliżoną do tej u dorosłej osoby.

Jakie kolory widzi noworodek?

Na samym początku życia dziecko widzi świat w czarno-białych kolorach. Noworodek nie potrafi rozróżniać kolorów, a jedynie odcienie szarości. Dlatego najlepiej, jeśli otaczają go kontrastowe zestawienia bieli i czerni. W tym czasie największym zainteresowaniem będą się cieszyły szerokie paski, piłki oraz kostki – oczywiście białe i czarne.

Kiedy dziecko widzi kolory?

Dopiero po upływie 3-4 tygodni dziecko zaczyna odróżniać poszczególne barwy. Pierwszą z nich jest czerwień. W drugim miesiącu niemowlę widzi zieleń, a w trzecim żółty. W czwartym natomiast potrafi rozróżnić niebieską barwę. Do tego momentu rodzice powinni zapewniać noworodkom i niemowlakom zabawki w jaskrawych kolorach – tylko one będą w stanie przykuć spojrzenie czy po prostu zwrócić uwagę malucha.

Warto zauważyć, że w drugiej połowie pierwszego roku życia dziecko dostrzega coraz więcej kolorów – w tym również mniej jaskrawe barwy. Poza tym zaczyna odróżniać pewne detale i małe przedmioty.

Widzenie niemowlaka poprawia się w naturalny sposób, jednak przy pomocy zabawek możesz jeszcze bardziej stymulować rozwój wzroku. To naprawdę łatwe – wystarczy, że dopasujesz kolory zabawek do aktualnych możliwości malucha. Do pierwszego miesiąca życia postaw na czarno-białe odcienie. Później dodaj przedmioty w czerwonym i zielonym kolorze. W wieku 3-4 miesięcy postaw na kolorowe zabawki np. grzechotki. Choć to szczególnie dobre rozwiązanie dla maluchów między 7-10 miesiącem, gdy dziecko reaguje na cichsze dźwięki.

niemowlak jak widzi

Wzrok noworodka – co może wzbudzać niepokój?

Wiesz już, jak widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia. Pamiętaj jednak, że w tym czasie kluczowe znaczenie ma również stała obserwacja zachowań malucha. Choć to naprawdę trudne u noworodka, bo głównie śpi, a do tego jego oczy mogą być skierowane w różnym kierunku i widzi jedynie z małej odległości. Jednak już w kolejnych etapach życia należy być szczególnie wyczulonym na kilka niepokojących zachowań m.in.:

  • opadającą powiekę dziecka,
  • po 3. miesiącu życia oczy nadal poruszają się różnych kierunkach,
  • oczy malucha są zaczerwienione, przymglone, a na ich powierzchni widoczna jest ropa,
  • oczy są niesymetryczne względem siebie (porównaj z objawami małoocza),
  • po 3. miesiącu dziecko nie podąża wzrokiem za przedmiotami, którymi poruszasz,
  • po 3. miesiącu niemowlę nie reaguje na Twoją mimikę,
  • widoczne są rozszerzone, nierówne bądź białe źrenice,
  • po 6. miesiącu dziecko nie sięga ręką po leżące obok zabawki lub te wiszące nad nim.

Zobacz także >> Ropiejące oczy u dziecka - jak temu zaradzić?

Jak samodzielnie sprawdzić wzrok u noworodka?

Oczywiście, jeśli dostrzegasz jakieś nieprawidłowości lub problemy ze wzrokiem niemowlaka czy noworodka to przede wszystkim musisz udać się na kontrolę u specjalisty. Zobacz jak wygląda badanie wzroku u dzieci i niemowląt. Możesz też skorzystać z dość popularnych metod, umożliwiających samodzielne zbadanie wzroku w domu. Pamiętaj jednak, że to dobry sposób w przypadku kilkuletnich dzieci, a nie niemowląt, które po prostu mogą nie rozumieć formułowanych przez Ciebie zdań i poleceń.

Dzieci urodzone przed terminem są obarczone ryzykiem wystąpiania retinopatii wcześniaczej. Dlatego w ich przypadku konieczne są specjalistyczne badania diagnostyczne.

W pierwszych miesiącach życia możesz po prostu obserwować zachowania dziecka – czy jest w stanie skupić wzrok na konkretnych przedmiotach lub Twojej twarzy. W kolejnych miesiącach pokazuj niemowlakowi różne, kolorowe zabawki – koniecznie w barwach, które dziecko teoretycznie powinno rozpoznać. Sprawdzaj, jak maluch reaguje na poszczególne odcienie, obracające się karuzele, a także, czy przygląda się swojemu odbiciu w lusterku. Zauważ, że dopiero po ukończeniu 3. miesiąca życia maluch zaczyna wodzić samym wzrokiem, bez konieczności poruszania główką.

jak widzi dziecko?

Jak wspierać wzrok dziecka po urodzeniu?

Chcesz dodatkowo pomóc maluchowi w prawidłowym rozwoju? Zatem musisz wiedzieć, że zmysł wzroku pełni bardzo ważną funkcję, a do ukończenia pierwszego roku życia zmienia się naprawdę bardzo dynamicznie. Warto też pamiętać o początkowych ograniczeniach i stopniowym zwiększaniu się widzianej palety barw. Możesz w dość prosty sposób wspomóc prawidłowy rozwój wzroku malucha. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad.

  • W pierwszych miesiącach życia pokazuj dziecku czarno-białe zabawki i książeczki z dużymi, ale prostymi kształtami.
  • W kolejnych miesiącach uzupełnij zabawki o te w czerwonym, zielonym oraz żółtym kolorze. Stawiaj na jaskrawe przedmioty i proste formy. Jeszcze większe zainteresowanie wzbudzą zabawki pobudzające jednocześnie wszystkie zmysły np. książeczki o różnych fakturach.
  • Zmieniaj perspektywy, z jakich dziecko ogląda świat – znaczenie ma nie tylko interesujące podłoże np. mata edukacyjna, ale również zabawki wiszące nad głową.
  • Choć pastelowe zabawki są ładne z perspektywy rodzica, to dla niemowlaka nie mają praktycznie żadnych wartości rozwojowych.
  • U starszych niemowlaków dobrze sprawdzają się geometryczne zabawki, kolorowe klocki i sortery kształtów.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię