Zapalenie oczodołu – jak się objawia?

Zapalenie oczodołu jest dolegliwością, która wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. Niebezpieczna dla zdrowia infekcja daje dość jednoznaczne objawy, dzięki czemu postawienie diagnozy nie trwa długo. Sprawdź z jakich przyczyn najczęściej dochodzi do zapalenia oczodołu.


Zapalenie oczodołu - najważniejsze informacje


Czym jest zapalenie oczodołu?

Zapalenie oczodołu jest bolesnym zjawiskiem, którego źródło tkwi w stanie zapalnym tkanek miękkich w okolicy gałki ocznej. Bliskość narządu wzroku sprawia, że w pierwszej kolejności u pacjentów dotkniętych tym schorzeniem, pojawiają się problemy z widzeniem i ból oka.

Brak leczenia zapalenia oczodołu może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami wzroku. Jednak stan ten jest groźny także z powodu bezpośredniego sąsiedztwa z zatokami i bliskością mózgu. Istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji, które prowadzi do zapalenia opon mózgowych.

Jak objawia się zapalenie oczodołu?

Zapalenie oczodołu wywołuje łatwo zauważalne objawy w postaci opuchlizny i silnego zaczerwienienia okolicy oka. Obrzęk powieki górnej i/lub dolnej wywołuje tkliwość i nadwrażliwość na dotyk. Dość często wraz z zapaleniem oczodołu, pojawia się podwyższona temperatura ciała, poczucie ogólnego rozbicia i osłabienie pacjenta.

Zapalenie oczodołu

Do typowych objawów zapalenia oczodołu zaliczamy:

  • spadek ostrości widzenia
  • ból głowy
  • podwójne widzenie
  • wrażliwość na dotyk
  • wytrzeszcz oka
  • ból oczodołu
  • zaburzenia ruchomości gałek ocznych
  • ropa w okolicy oka i powiek

Jakie są przyczyny zapalenia oczodołu?

Jest kilka możliwych przyczyn zapalenia oczodołu. Zakażenie może być spowodowane urazem (doznanym np. w trakcie wypadku komunikacyjnego). W wyniku pęknięcia kości oczodołu może wdać się zakażenie, które dalej rozprzestrzenia się na pobliskie tkanki. Lekarzom znane są nieliczne przypadki, gdy do zapalenia oczodołu doszło w wyniku ukąszenia przez owada w pobliżu narządu wzroku.

Przyczyną zapalenia oczodołu może być choroba zatok. Najbliżej oczodołów znajdują się zatoki przynosowe (nazywane także sitowymi) i to z tego obszaru mogą przedostawać się bakterie. Powodem bywa także ciało obce w oku jako źródło skaleczenia i nośnik drobnoustrojów.

Do rozwoju zapalenia oczodołu dochodzi także w wyniku braku leczenia:

Zapalenie oczodołu może wystąpić jako objaw rzadkiego schorzenia - zespołu Tolosy-Hunta.

Zapalenie oczodołu – jakie badania trzeba wykonać?

Do rozpoznania zapalenia oczodołu wykorzystywany jest szereg metod. Pacjent zgłaszający się do lekarza z charakterystycznymi symptomami, będzie skierowany na:

W rozpoznaniu zakażenia niezbędna jest morfologia krwi. O stanach zapalnych organizmu świadczą odstępstwa od normy w parametrach białka C-reaktywnego (CRP) i OB. Jeśli w okolicy oka jest obecna wydzielina ropna – lekarz może zlecić posiew, by precyzyjnie określić rodzaj drobnoustrojów odpowiedzialnych za zakażenie.

Dalsza diagnostyka zapalenia oczodołu obejmuje:

  • tomografię komputerową oczodołów i zatok
  • rezonans magnetyczny
  • USG oka
  • badania mikrobiologiczne

Jak leczyć zapalenie oczodołu?

Metody leczenia zapalenia oczodołu zależą od stopnia rozwoju infekcji. Jeśli diagnoza została postawiona w początkowej lub średniej fazie choroby – leczenie może się ograniczyć do kuracji antybiotykami.

Jeśli w tkankach gromadzi się wydzielina ropna – do leczenia zapalenia oczodołu stosowany jest drenaż i oczyszczanie zainfekowanych struktur, które wymagają hospitalizacji. W trudniejszych przypadkach konieczny może się okazać zabieg chirurgiczny.
 


 
 
Bibliografia:

  1. L.K. Gordon, Orbital inflammatory disease: a diagnostic and therapeutic challenge [w:] Nature.com 4 October 2006 (dostęp: 8.10.2024).
  2. K. Wu, M. Kulbay, P. Daigle, B. Nguyen, S. Tran, Nonspecific Orbital Inflammation (NSOI): Unraveling the Molecular Pathogenesis, Diagnostic Modalities, and Therapeutic Interventions [w:] International Journal of molecular sciences 2024 Jan 26;25(3) (dostęp: 8.10.2024).
  3. M. J. Lee, S. Planck, D. Choi, C. Harrington, D. Wilson, Non-specific orbital inflammation: current understanding and unmet needs [w:] Progress in retinal and Eye research 2021 Mar:81 (dostęp: 8.10.2024).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię