Dlaczego soczewki zachodzą mgłą?

Już od pewnego czasu beztrosko korzystasz z komfortu, który zapewniają szkła kontaktowe, lecz coś jest nie tak? Wielu osobom zdarzyło się, że soczewki zachodzą mgłą po kilkugodzinnym noszeniu, lub dzieje się tak od razu po nałożeniu szkieł kontaktowych. Podpowiemy Ci, co może być przyczyną tego zjawiska oraz jak zapobiec mu w przyszłości!


Spis treści:

Soczewki kontaktowe zachodzą mgłą – czy to możliwe?

Użytkownicy kontaktów często skarżą się na obniżenie jakości widzenia, które opisują jako mgła na oczach. Soczewki kontaktowe nie są jednak narażone na osadzanie się na nich pary wodnej, tak jak ma o to miejsce w przypadku okularów korekcyjnych. O co w takim razie chodzi? Określenie „mgła” wiąże się tu z niczym innym, jak utraceniem przez soczewkę jej pierwotnej przejrzystości.

dlaczego soczewki zachodzą mgłą?

Przez to postrzegany obraz staje się mętny i niewyraźny, pomimo jednoczesnej korekcji wzroku przez szkła kontaktowe. Taki stan może zaniepokoić, jednak najczęściej nie jest powodem do zmartwień. Zwykle oznacza konieczność zastosowania niewielkich zmian w sposobie pielęgnacji soczewek lub ich trybie użytkowania.

Dlaczego soczewki zachodzą mgłą? Najczęstsze przyczyny

Wiele osób zwraca się do optometrystów z zapytaniem: „Po założeniu soczewek widzę za mgłą, dlaczego tak się dzieje?”. Ten problem jest nie tylko niezwykle frustrujący, ale do tego niezwykle powszechny – większość użytkowników szkieł kontaktowych borykała się z nim co najmniej raz w życiu. Na szczęście przyczyny tego zjawiska są zwykle bardzo łatwe do wyeliminowania.

Oto najczęstsze przyczyny, dlaczego soczewka zachodzi mgłą:

Mgła w soczewkach po kilku godzinach ich noszenia to problem, który najczęściej dotyka osoby z tendencją do suchości oczu. Zazwyczaj ma to miejsce wówczas, gdy specjalista zdiagnozował u Ciebie Zespół Suchego Oka, lub gdy od czasu do czasu zmagasz się z przesuszeniem związanym ze zmęczeniem oczu. Tutaj znajdziesz 4 sposoby na walkę z jego objawami.

Dzieje się tak, ponieważ gdy film łzowy oka nadmiernie odparowuje, to również i szkło kontaktowe znajdujące się na rogówce zaczyna wysychać. To zaś powoduje, że jego powierzchnia przestaje być idealnie gładka i tym samym traci swoją pełną przejrzystość. Efekt? Zamglony wzrok.

Aby zapobiec nieprzyjemnej dolegliwości, którą jest widzenie za mgłą w soczewkach – zadbaj o ich odpowiednie nawilżenie. Przydadzą Ci się do tego specjalne krople do oczu, które zakupisz w naszym sklepie. Przywrócą one soczewce optymalny stopień uwodnienia i dadzą Ci natychmiastową ulgę – a mgła zniknie niemal od razu po zakropleniu.

Rzadko kiedy skarżysz się na suchość oczu, ponieważ regularnie nawilżasz je za pomocą sztucznych łez, jednak mgła w soczewkach wciąż Cię dopada? Ironicznie, przyczyną tego zjawiska może być stosowanie kropel nawilżających – zwłaszcza tych, które nie są przeznaczone do stosowania z soczewkami kontaktowymi.

Zawierają one bowiem substancje konserwujące, które wpływają negatywnie na strukturę soczewek. Powodują ich nieodwracalne mętnienie, którego już się z nich nie pozbędziesz. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli korzystasz z soczewek miesięcznych lub dwutygodniowych.

Właśnie dlatego tak ważny jest wybór kropel do oczu bez konserwantów, przeznaczonych dla użytkowników szkieł kontaktowych. Są nie tylko delikatniejsze dla oczu, ale również nie zawierają żadnych substancji, które mogą wchodzić w reakcję z soczewkami. Takie krople to m.in. EyeLove Comfort – są idealnym wyborem dla każdego użytkownika kontaktów i nie tylko.

Kolejnym częstym powodem, który stoi za mgłą w soczewkach, jest ich nieodpowiednia pielęgnacja. Jeśli szkła kontaktowe nie są dokładnie czyszczone każdego dnia za pomocą multifunkcyjnego płynu do soczewek, zanieczyszczenia nawarstwiają się na ich powierzchni i powodują zamglenie widoczne od razu po ich nałożeniu.

Bardzo ważne jest w tym przypadku nie tylko przepłukanie soczewek, ale i pocieranie ich palcami, aby mechanicznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia i białka z ich powierzchni. Niezbędny będzie Ci do tego specjalny roztwór, taki jak EyeLove Fresh – z nim łatwo utrzymasz swoje soczewki w idealnej czystości.

Tutaj znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat pielęgnacji soczewek kontaktowych, a także dowiesz się, dlaczego jest ona tak ważna. Z tą wiedzą skutecznie zapobiegniesz sytuacji, w której soczewki zachodzą mgłą. Pamiętaj, że te porady tyczą się wszystkich rodzajów szkieł kontaktowych, z wyjątkiem tych jednodniowych.

dlaczego soczewki zachodzą mgłą

Każdemu zdarzyło się chociaż raz zasnąć bez uprzedniego zdjęcia soczewek. Po obudzeniu widoczna jest wówczas mgła na oczach, a do tego może doskwierać Ci ból i pieczenie. To efekt nadmiernego wysuszenia oczu związanego ze zbyt długim użytkowaniem soczewek, oraz z niewystarczającym dostępem tlenu do oczu. Wyjaśnia to sytuację każdego śpiocha, który zastanawia się:  „dlaczego w soczewkach widzę jak przez mgłę po drzemce?”

Spanie w szkłach kontaktowych może nie tylko sprawić Ci dyskomfort, ale również przysporzyć Ci prawdziwych problemów z infekcjami oczu. Dlatego też nie zapominaj wyjęciu soczewek z oczu przed położeniem się do łóżka. Pomocną opcją będzie ustawienie przypomnienia w telefonie z alarmem w godzinach wieczornych

Jeśli zaś zależy Ci na najwyższym komforcie i nieprzerwanej korekcji wzroku – zdecyduj się na soczewki całodobowe. Są przeznaczone do noszenia przez cały dzień i całą noc – to sposób, który pozwoli Ci całkowicie zapomnieć o swojej wadzie wzroku. Kup je teraz i skorzystaj z ich nieocenionego komfortu!

Dlaczego oczy zachodzą mgłą nawet po zdjęciu szkieł kontaktowych? Taki objaw może świadczyć o czymś poważniejszym, niż tylko małe błędy w pielęgnacji soczewek. Widzenie jak przez mgłę to jeden z objawów zapalenia rogówki, zwłaszcza tego wywołanego przez pierwotniaki.

W tym przypadku niezwłocznie powinieneś udać się do lekarza okulisty. Infekcja narządu wzroku wymaga bowiem jak najszybszej diagnozy oraz podjęcia odpowiedniego leczenia. Dzięki temu już wkrótce odzyskasz swoją jakość widzenia i będziesz mógł pożegnać się z mgłą raz na zawsze.

Posiadasz już niezbędną wiedzę na temat przyczyn, które mogą stać za mgłą w soczewkach. Będzie Ci ona niezbędna do tego, aby nie dopuścić już więcej do takiego stanu i odpowiednio zadbać o jak najwyższy komfort widzenia w szkłach kontaktowych. Tak więc nie czekaj już dłużej, aby wdrożyć dobre nawyki użytkowania soczewek!


 

Bibliografia:

Adam Debrowski, Cloudy Vision: Causes and treatment, 2021

Specsavers, How to prevent blurry vision when wearing contact lenses, 2020

Atlantic Eye Consultants, Blurry vision with contacts, 2019

EYEdolatry, Today’s best options for fighting contact lens fogging, 2019

NVision, Why Do Contacts Sometimes Cause Cloudy Vision? What to Do, 2022

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię