Czy dalekowzroczność można skorygować soczewkami kontaktowymi?

Wady wzroku korygować można za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. To one zapewniają nam wyraźne widzenie i dają komfort funkcjonowania w otaczającym nas świecie. Gdy widzenie blisko umieszczonych obiektów zaczyna stawać się problematyczne, może być to znak, że rozwija się dalekowzroczność. Jest to jedna z wad refrakcji, której przyczyn najczęściej doszukiwać można się w genach. Czy nadwzroczność można skutecznie korygować soczewkami kontaktowymi? Odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania!


Najważniejsze informacje:

Czym jest dalekowzroczność?

Zastanawiając się nad sposobem korekcji wady wzroku, warto poznać jej specyfikę.

Dalekowzroczność, nazywana również nadwzrocznością oraz hyperopią, to wada wzroku charakteryzująca się problemami z widzeniem blisko umieszczonych przedmiotów. W praktyce oznacza to, że osoba dalekowzroczna ma kłopoty z odczytaniem cen z półki sklepowej lub wiadomości z telefonu, bez uprzedniego odsunięcia go na odpowiednią odległość. Początkowo, widzenie dali jest niezaburzone, jednak w miarę postępowania wady, również może zacząć sprawiać problem. 

Czy można skorygować dalekowzroczność soczewkami?

Dalekowzroczność można podzielić na dwa rodzaje pod kątem powodu jej występowania:

  • nadwzroczność osiowa – jej przyczyną jest za krótka, w stosunku do prawidłowej mocy układu optycznego, gałka oczna. Oznacza to, że mimo iż promienie światła wpadające do oka załamywane są w odpowiedni sposób, nie trafiają one na siatkówkę oka, a za nią. W rezultacie powstaje nieostry obraz obserwowanych obiektów.
     
  • nadwzroczność refrakcyjna – mówimy o niej w sytuacji, gdy przy prawidłowych wymiarach gałki ocznej, moc układu optycznego jest za mała by skupić promienie światła na siatkówce oka. W tym przypadku również ogniskują się ona za okiem, powodując niewyraźne widzenie. 

Dalekowzroczności, poza niewyraźnym widzeniem blisko umieszczonych obiektów, towarzyszą również inne objawy. Zaliczyć do nich można m.in. bóle głowy oraz oczu, które wynikają z napiętej akomodacji oka. Dodatkowo osoby skarżą się również na dokuczliwe łzawienie oraz uczucie zmęczonych oczu, towarzyszące najczęściej długotrwałej pracy w bliskiej odległości patrzenia. 
 

Soczewki kontaktowe korygujące nadwzroczność

Hyperopię, niezależnie od przyczyny, korygować można za pomocą szkieł okularowych lub kontaktowych o mocach plusowych. Są to tzw. soczewki skupiające, których zadaniem jest mocniejsze załamywanie promieni światła tak, by w rezultacie ogniskowały się one na siatkówce. Dzięki odpowiedniej korekcji osoba nadwzroczna wyraźnie widzi obiekty umieszczone w bliży, co stanowi problem dla nieskorygowanego oka dalekowzrocznego. 

Coraz większą popularność w korekcji wad wzroku, w tym nadwzroczności, zyskują soczewki kontaktowe. Nie zmieniają one wizerunku, ponieważ są całkowicie niewidoczne na oku. Ponadto nie przeszkadzają w codziennych czynnościach, a co więcej umożliwiają podejmowanie wszelkich aktywności, w tym również sportów ekstremalnych. Odpowiednio dobrane szkła kontaktowe są również niewyczuwalne na oku. By jednak spełniały odpowiednio swoje zadanie i zapewniały wysoki komfort użytkowania, muszą być dopasowane do indywidualnych parametrów użytkownika. 

Soczewki korygujące dalekowzroczność

Dobór soczewek kontaktowych do nadwzroczności

Decydując się na korekcję wzroku za pomocą soczewek kontaktowych, należy udać się do specjalisty – optometrysty lub okulisty, na kompleksowe badanie wzroku oraz pierwszą aplikację. Jest to szczególnie istotne, ponieważ każdy produkt różni się parametrami, technologią wykonania oraz zastosowanymi do produkcji materiałami. Wybierając soczewki samodzielnie narażamy się zatem na ryzyko niedopasowania, które może skutkować m.in. dyskomfortem podczas ich użytkowania, przesuszaniem oczu, wypadaniem szkieł kontaktowych czy niewyraźnym widzeniem. 


Parametry soczewek

Najważniejszą kwestią podczas doboru soczewek jest ich moc. Dalekowzroczność koryguje się za pomocą szkieł o mocach dodatnich. Ich wartość zależna jest natomiast od wady refrakcji przyszłego użytkownika. Obecnie na rynku optycznym znaleźć można soczewki plusowe o mocach nawet do +20D (takim produktem jest np. EyeLove Comfort). 

Dodatkowo, zarówno w przypadku szkieł korygujących hyperopię, jak i każdą inną wadę, istotne są parametry techniczne takie jak średnica oraz krzywizna soczewki. Są to wielkości pozwalające na jak najlepsze dopasowanie produktu do oka. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że szkło kontaktowe nie będzie spadać, uciskać rogówki, rotować czy nadmiernie przemieszczać na oku.


Tryb i czas noszenia soczewek

Zastanawiając się nad wyborem soczewek kontaktowych, zwróć uwagę na swój styl życia. Szkła kontaktowe, dzięki którym możliwa jest korekcja nadwzroczności, różnią się od siebie również czasem oraz trybem użytkowania. Czas mówi nam o okresie, przez który produkt zdatny jest do noszenia. W tej kategorii wyróżniamy bowiem soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne itd. Jeśli zatem pracujesz w kurze i pyle lub Twoje oczy są bardzo wrażliwe, zaleca się stosowanie opcji jednorazowej, czyli soczewek, które zakładamy tylko jeden raz, sięgając codziennie po nową parę. Z miesięcznych soczewek korzystamy natomiast przez 30 dni, zdejmując do snu i zakładając następnego dnia tę samą parę. 

Tryb noszenia soczewek kontaktowych informuje nas o tym, czy należy je zdejmować do snu czy nie ma takiej konieczności. Pierwszy rodzaj to szkła dzienne. Jeśli natomiast Twój tryb dobowy jest bardzo nieregularny i nie chcesz za każdym razem przejmować się ściąganiem soczewek, dobrym rozwiązaniem będą szkła kontaktowe całodobowe.

Soczewki plus do korekcji nadwzroczności 
Jak widzisz, dalekowzroczność jak najbardziej może być korygowana soczewkami kontaktowymi. By zapewnić sobie najwyższą jakość widzenia oraz komfort użytkowania, należy udać się na badanie wzroku i dobór szkieł do specjalisty. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się wyraźnym widzeniem na każdą odległość!

 

Bibliografia:

  1. https://www.acuvue.com/nearsightedness-and-farsightedness
  2. https://www.nvisioncenters.com/farsightedness/contacts-vs-glasses-vs-lasik/
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię