Co to są soczewki kontaktowe?

Soczewki to coraz popularniejsza alternatywa dla okularów, jednak wciąż nie wszyscy wiedzą, czym tak naprawdę są. Ta wiedza jest konieczna dla wszystkich użytkowników szkieł kontaktowych, a także osób, które je rozważają – w końcu trzeba wiedzieć, co tak naprawdę nakłada się na swoje oczy! W takim razie, co to są soczewki kontaktowe, jak działają i z czego są zrobione? Czytaj dalej – u nas znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o szkłach kontaktowych.


Soczewka z definicji jest urządzeniem optycznym, które służy ukierunkowaniu wiązek światła w pożądany przez użytkownika sposób – czyli albo ich rozproszenia, albo skupienia w jednym punkcie. Jej nazwa pochodzi od słowa soczewica – soczewki używane przez fizyków i astronomów swoim kształtem przywodzą bowiem na myśl ziarno soczewicy. Ten pomocny przyrząd używany jest jednak nie tylko przez naukowców – towarzyszy nam on na co dzień, w takich przedmiotach jak aparat fotograficzny, okulary czy właśnie soczewki kontaktowe

Co to są soczewki kontaktowe? Historia

Szkła kontaktowe są współczesnym wynalazkiem, prawda? Nic bardziej mylnego! Uczeni zdawali sobie sprawę ze zniekształcania fal świetlnych jako sposobu na korekcję wzroku już w czasach renesansu. Prototyp soczewek kontaktowych został stworzony przez nikogo innego, jak Leonardo da Vinci – stwierdził on, że zanurzenie głowy w szklanej misce wypełnionej wodą może znacznie wpłynąć na ostrość widzenia.

Ze względu na swoją niepraktyczność był to scenariusz jedynie hipotetyczny – mimo to, ta idea stanowiła ogromną inspirację dla naukowców na przestrzeni lat. René Descartes, czyli słynny Kartezjusz, zmodyfikował pomysł miski z wodą i opracował inną koncepcję. Polegała ona na użyciu fiolki wypełnionej wodą, którą nakładano się bezpośrednio na oko.

Na myśl o tych wynalazkach przechodzą Ci ciarki na plecach? Mimo wszystko, da Vinci i Kartezjuszowi należą się podziękowania! To właśnie oni wprawili w ruch machinę odkryć, dzięki którym mogły powstać komercyjne soczewki. Jeśli ciekawi Cię ciąg dalszy tej historii – znajdziesz go w naszym artykule o tym, kto wynalazł soczewki kontaktowe.

Pierwsze współczesne soczewki, które znamy i kochamy, pojawiły się już w 1960 roku dzięki firmie Bausch&Lomb, której produkty znajdziesz tutaj. To właśnie jej specjaliści opracowali soczewki wykonane z miękkiego hydrożelu, który był całkowicie neutralny dla oka. Dzięki temu dziś użytkownicy szkieł kontaktowych mogą cieszyć się najwyższym komfortem każdego dnia.

Soczewki kontaktowe to świetna alternatywa dla okularów

Co to są soczewki kontaktowe – jak działają? Czyli krótka lekcja fizyki

Aby dowiedzieć się, jak działają soczewki kontaktowe, trzeba najpierw przypomnieć sobie, czym jest refrakcja. Opisuje ona sposób, w które wiązki światła załamują się, przenikając przez oko. Abyśmy mogli ostro widzieć świat wokół nas, te fale muszą wylądować na siatkówce odpowiedzialnej za odbieranie obrazu. W przypadku wad wzroku, promienie świetlne nie skupiają się prosto na siatkówce, a przed nią lub za nią. 

Soczewki mają więc za zadanie korygować ten stan rzeczy i załamywać fale światła w taki sposób, aby padały prosto na siatkówkę. To, w jaki sposób szkła kontaktowe ogniskują światło, opisywane jest jako moc sferyczna – dzięki temu parametrowi optometrysta może dobrać je indywidualnie do potrzeb każdego oka.

Co to są soczewki kontaktowe – z czego są zrobione?

Istnieje kolejne ważne pytanie, które zadają sobie wszyscy rozważający soczewki – z czego są zrobione? Soczewki kontaktowe miękkie obecnie dostępne są w dwóch materiałach. Jednym z nich jest najnowocześniejszy materiał silikonowo-hydrożelowy, który charakteryzuje się wyjątkową przepuszczalnością tlenu i w ostatnich latach zdominował branżę soczewkową.

Kolejne szkła kontaktowe, które możesz zakupić to soczewki hydrożelowe – tutaj znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o soczewkach kontaktowych wykonanych z tego materiału. Jego pełna nazwa to hydroksyetylometakrylan – to prawdziwy łamacz języka, dlatego potocznie nazywa się go hydrożelem. Materiał ten został opracowany już w 1945 roku, jednak od tego czasu specjaliści stale pracują nad jego udoskonaleniem. Hydrożelowe soczewki są idealną alternatywą dla osób z alergią na silikon.

Bez względu na to, z jakiego materiału wykonana jest soczewka – każdy z nich jest wyrobem medycznym dopuszczonym do sprzedaży na rynku europejskim, o czym świadczy oznakowanie CE. Dzięki temu możesz być pewien, że soczewki kontaktowe są całkowicie bezpieczne dla Twoich oczu.

Co to są soczewki kontaktowe? Rodzaje

Istnieje wiele rodzajów soczewek – są one prawdziwie wszechstronnym narzędziem, używanym przy licznych schorzeniach oczu i wadach wzroku. Niektóre z nich to m.in.:

  • Miękkie soczewki kontaktowe – najbardziej popularny rodzaj soczewek, który służy do korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. Są dostępne w wielu wariantach noszenia m.in. miesięcznym, jednodniowym czy dwutygodniowym. To właśnie spośród nich możesz wybrać soczewki hydrożelowe czy silikonowo-hydrożelowe!
  • Szkła kontaktowe multifokalne – są doskonale znane starszym użytkownikom tej metody korekcji wzroku. Co to są soczewki multifokalne? To nic innego, jak miękkie soczewki dla osób, których dotknęła starczowzroczność – tutaj dowiesz się, czym jest i jak jej zapobiegać. Różnią się tym, że poza standardowymi parametrami są wzbogacone o addycję, czyli dodatkową moc sferyczną do bliży. Umożliwiają one wyraźne widzenie nie tylko z daleka, ale i z bliska.
  • Kolorowe soczewki kontaktowe – co to? To idealna opcja dla osób, które lubią od czasu do czasu poeksperymentować ze swoim wyglądem. Pozwalają bowiem w łatwy sposób całkowicie zmienić swój kolor oczu – jednocześnie mogą też pełnić funkcję korekcyjną.
  • Twarde szkła kontaktowe – w przeciwieństwie do soczewek miękkich, nie są dostępne w sklepach i muszą być wykonywane na indywidualne zamówienie. W takim razie, co to są twarde soczewki kontaktowe? Służą one do korekcji kształtu oka w przypadku schorzeń takich jak stożek rogówki, gdy jego przednia część jest zniekształcona. Tutaj dowiesz się, jak pielęgnować twarde soczewki.

Jeśli już wiesz, co to są soczewki kontaktowe, z czego są zrobione i jak działają – czas poczuć ich komfort na własnych oczach! W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór różnych rodzajów szkieł kontaktowych od zaufanych producentów. Wybierz się do specjalisty na profesjonalny dobór soczewek, zakup je w naszym sklepie i zamów z dostawą do domu!

 

Bibliografia:

Kierstan Boyd, American Academy of Ophthalmology, Contact Lenses for Vision Correction, aao.org

Narodowe Centrum Kultury, Soczewka – etymologia, nck.pl

Dr Russel Lazarus, Hydrogel vs Silicone Hydrogel Lenses, optometrists.org

Britannica, Lens — Manufacturing optical lenses, britannica.com

Cooper Vision, Multifocal Contact Lenses, coopervision.com

Austin Brewer, A History of Contact Lenses, 1800contacts.com

Hopkins Eye Center, Gas Permeable (GP) Contact Lenses, hopkinseyecenter.com

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię