Jak wygląda dobór soczewek kontaktowych

O doborze soczewek kontaktowych powinien zdecydować specjalista, ponieważ jest to wyrób medyczny. W czasie badania wzroku zdecyduje on czy i które z soczewek kontaktowych będą właściwe dla Twojej wady wzroku. Warto pamiętać również, że każdą zmianę soczewek kontaktowych powinniśmy konsultować ze specjalistą.

Sprawdź, jak proste kroki wystarczy podjąć, aby móc cieszyć się wyraźnym widzeniem z właściwie dopasowanymi soczewkami kontaktowymi.

1. Umów się na badanie

Umów się na wizytę u okulity lub optometrysty w gabinecie okulistycznym lub salonie optycznym na dobranie odpowiednich soczewek kontaktowych.

Dobranie soczewek trwa trochę dłużej niż normalne badanie wzroku, dlatego zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu.

By znaleźć salon blisko Twojego miejsca zamieszkania skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

2. Przyjdź na badanie wzroku

Specjalista w czasie wizyty sprawdzi Twój wzrok i zdrowie oczu. Określi w lampie szczelinowej stan przedniego odcinka oka i upewni się, czy soczewki kontaktowe będą dla Ciebie właściwą metodą korekcji.

Twoje oczy odzwierciedlają Twój ogólny stan zdrowia. Nie zdziw się zatem, jeśli specjalista będzie pytać o inne Twoje dolegliwości.

Co będzie chciał wiedzieć specjalista?

Poinformuj specjalistę, jeśli zauważyłeś u siebie którykolwiek z niżej wymienionych objawów:

 • Podwójne widzenie 
 • Zamazane widzenie
 • Kształty przemieszczające się w polu widzenia (plamki)
 • Niedowidzenie w nocy
 • Nagłe błyski w polu widzenia
 • Nadwrażliwość na światło
 • Problemy ze śledzeniem poruszających się obiektów lub oceną odległości
 • Problemy z rozróżnianiem czerwonego i zielonego
 • Jakikolwiek inny problem, który Cię niepokoi

Porusz też w rozmowie ze specjalistą poniższe kwestie:

 • Twój ogólny stan zdrowia
 • Uszkodzenia ciała, przewlekłe schorzenia i alergie
 • Przebyte operacje
 • Przyjmowane leki
 • Twoje wątpliwości dotyczące wybranej metody korekcji wzroku
 • Historia schorzeń oczu w rodzinie, zwłaszcza, jeśli ktoś z rodziny cierpiał na takie schorzenia jak jaskra lub zaćma
 • Jak najlepiej chronić oczy przed ekspozycją na słońce i szkodliwym promieniowaniem UV
 • Twoja praca i hobby oraz związane z tym potrzeby, jeśli chodzi o widzenie

Bezzwłocznie nawiąż kontakt ze specjalistą, jeśli zauważysz, że Twoje widzenie uległo zmianie. Zgłoś się do lekarza rodzinnego, jeśli odczuwasz ból, podrażnienie, zaczerwienienie lub zapalenie oczu.

3. Dopasowanie soczewek

Specjalista podejmie decyzję o tym, jakie parametry powinny mieć Twoje soczewki kontaktowe, aby były właściwie dopasowane do Twojej wady wzroku i wielkości Twoich oczu. To sprawi, że soczewki będą miały odpowiedni promień krzywizny i średnicę, dzięki czemu będziemy cieszyć się większym komfortem ich noszenia.

 • Wypróbowanie soczewek

Specjalista założy Ci na oko soczewkę lub pokaże Tobie jak możesz sam tego dokonać. Na początku możesz być zaskoczony nowym efektem jednakże po chwili się przyzwyczaisz. Specjalista może poprosić Cię o noszenie soczewek przez kilka minut (szczególnie w przypadku soczewek torycznych). A następnie potwierdzi przy użyciu lampy szczelinowej czy we właściwy sposób układają się one na Twoich oczach. Może zaistnieć konieczność wypróbowania więcej niż jednej pary soczewek – pamiętaj, że najbardziej istotny jest komfort noszenia, a także jakość widzenia. Nie powstrzymuj się przed zgłaszaniem uwag i opowiedz specjaliście w szczegółach, jak czujesz się w soczewkach.

 • Wybór soczewek kontaktowych

W zależności od rodzaju soczewek kontaktowych wymagana jest różna ich pielęgnacja. Specjalista na podstawie rozmowy z Tobą wybierze soczewki, które najlepiej będą pasowały do Twojego trybu życia. Pamiętaj, że masz prawo zapytać specjalistę, dlaczego podjął decyzję o wyborze danych soczewek, a także poprosić o dopasowanie nowych soczewek, kiedy zmianie ulegnie Twój styl życia. Warto pamiętać również, że możesz poprosić o dopasowanie soczewek dwutygodniowych, noszonych na co dzień, a także soczewek jednodniowych, które będą bardziej odpowiednie podczas wyjazdu na urlop.

 • Lekcja zakładania

Nawet nie zauważysz, kiedy przyzwyczaisz się do zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych i będziesz to robił z dużą precyzją. Specjalista lub przeszkolony personel w salonie optycznym, pokaże Ci, jak to robić. Gdybyś tego potrzebował, możesz otrzymać też pisemną instrukcję, abyś w razie czego miał ją pod ręką w domu.

Aby odświeżyć swoją wiedzę, w każdej chwili możesz zapoznać się z naszymi filmami instruktażowymi w sekcji poradniki jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe.

 • Nauka pielęgnacji

Pamiętaj, by zawsze myć ręce łagodnym mydłem, spłukać dokładnie wodą i osuszyć je czystym ręcznikiem, który nie pozostawi nic na Twoich dłoniach, zanim dotkniesz oka lub soczewki.

W przypadku korzystania z soczewek jednodniowych, po ich zdjęciu z oka, wyrzuć je po prostu do kosza.

Włożenie soczewek dwutygodniowych do pojemniczka, za każdym razem poprzedź dokładnym jej mechanicznym oczyszczeniem i opłukaniem jej płynem do pielęgnacji soczewek kontaktowych, który polecił Ci specjalista.

 • Zakup soczewek

Swoje pierwsze soczewki kontaktowe ACUVUE® otrzymasz bezpłatnie podczas pierwszego badania wzroku z dopasowaniem soczewek. W ten sposób będziesz mógł wypróbować komfort ich noszenia (otrzymasz 10 soczewek jednodniowych lub 2 soczewki dwutygodniowe). Na wizytę kontrolną powinieneś wrócić do specjalisty po upływie około 2 tygodni. Wtedy specjalista sprawdzi Twoje oczy przy pomocy lampy szczelinowej i zapyta o komfort noszenia dobranych wcześniej soczewek. Od razu będziesz mógł zakupić opakowanie nowych soczewek. W przypadku, gdyby nie były dostępne od razu, salon zamówi je i bedziesz mógł odebrać je już nawet następnego dnia.

 • Ciesz się swoimi soczewkami kontaktowymi

Gdy już nosisz odpowiednie soczewki kontaktowe, możesz czerpać radość z pełnego komfortu w sytuacjach, w jakich noszenie okularów mogłoby być uciążliwe. Oczywiście nie zapominaj o tym, że możesz używać soczewek kontaktowych naprzemiennie z okularami, jeśli taką potrzebę odczuwasz.

 • Pamiętaj o regularnych badaniach

Wada wzroku może ulegać zmianie, dlatego istotne jest dokonywanie badania wzroku regularnie, w celu ewentualnej zmiany soczewek kontaktowych. Specjalista najlepiej oceni, czy Twoje oczy są w dalszym ciągu zdrowe, a także jakie nowe parametry soczewek ewentualnie u Ciebie zastosować.

Ważne, by nawiązać kontakt ze specjalistą w razie pytań, wątpliwości czy też problemów z noszeniem soczewek kontaktowych np., kiedy gorzej widzisz lub odczuwasz jakiś dyskomfort.

 

 

 


Niniejsza strona ma charakter informacyjno-reklamowy. Jest prowadzona i redagowana przez firmę Bezokularow.pl S.A., z siedzibą w 62-200 Gniezno, ul. Wrzesińska 44, NIP 784-247-26-48, REGON: 301637411 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000413308, która jest autorem materiałów i opracowań na stronie i ponosi pełną odpowiedzialność za jej zawartość. Przeznaczona jest dla mieszkańców Polski. Informacje przedstawione na tej stronie mają jedynie charakter informacyjny i poglądowy i nie stanowią podstawy do diagnozowania konkretnych stanów chorobowych u indywidualnych osób, a przekazywanie przez Bezokularow.pl S.A. ogólnych informacji odnośnie stanu zdrowia i wad wzroku nie zastępuje porady lekarza specjalisty. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem należy udać się do właściwego lekarza specjalisty celem wykonania stosownych badań. Bezokularow.pl nie ponosi odpowiedzialności za samodzielne próby diagnozowania lub leczenia wad wzroku.

Wszystkie soczewki kontaktowe marki ACUVUE® posiadają filtr UV, który pomaga chronić rogówkę i wnętrze gałki ocznej przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Soczewki kontaktowe z filtrem UV NIE zastępują gogli lub okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, gdyż nie zakrywają całkowicie oczu i okolic wokół nich. Zaleca się korzystać z gogli lub okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV zgodnie z zaleceniami specjalisty.

ACUVUE®, 1-DAY ACUVUE® TruEye®, 1-DAY ACUVUE® MOIST®, 1-DAY ACUVUE® MOIST for ASTIGMATISM, 1-DAY ACUVUE® MOIST MULTIFOCAL, 1-DAY ACUVUE® DEFINE®, 1-DAY ACUVUE OASYS®, ACUVUE OASYS®, ACUVUE OASYS® for ASTIGMATISM i SOCZEWKA, KTÓRA ZMIENIA WSZYSTKOTM są znakami towarowymi firmy Johnson & Johnson Poland Sp. z o. o. 2017 © Johnson & Johnson Poland Sp. z o. o., ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa, Polska.
BO/2016/12/7836