Dlaczego oczy łzawią? Poznaj 5 powodów

Łzawienie oczu to objaw wielu schorzeń i chorób oczu wymagających konsultacji okulistycznej. Może ono również być związane z łagodnymi stanami, nie zagrażającymi trwałym uszkodzeniom narządu wzroku. Nadmierne łzawienie jest często niekomfortowe i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się jakie mogą być przyczyny łzawienia oczu! 


Łzy – czym są i czemu służą?

Łzy stanowią niezbędny element ochronny narządu wzroku. Pełnią funkcję nawilżającą, oczyszczającą oraz zabezpieczającą powierzchnię rogówki i spojówki oka. Mogą być efektem silnych emocji, ale również stanowić objaw poważnej choroby. Łzy są fizjologicznym płynem ustrojowym, który składa się głównie z wody. Poza nią zawierają również sole, białka, lizozym oraz defensynę. Dzięki tym składnikom, łzy mają działanie bakteriobójcze. Tworzą one również film łzowy, składający się z trzech warstw (lipidowej, wodnej oraz mucynowej).

Skąd się biorą łzy? Produkowane i wytwarzane są przez gruczoły łzowe, które znajdują się pod górnymi powiekami. Ich produkcja jest stała, a dzięki mruganiu rozprowadzane są po powierzchni gałek ocznych.  Nadmiar łez gromadzony jest w jeziorkach łzowych w okolicy kącika oka. Następnie są one odprowadzane kanalikami łzowymi do jamy nosowej, co skutkuje katarem podczas płaczu.

łzawienie oczu

Nadmierna produkcja łez, czyli łzawienie oczu

Zjawisko łzawienia powstaje na skutek podrażnienia oka. Może być to skutkiem kontaktu z ciałami stałymi lub chemicznie drażniącymi. Substancja jest wydzielana w takim tempie, że kanaliki łzowe odpowiadające za jej odprowadzanie nie są w stanie robić tego efektywnie. Dzięki temu łzy obficie nawilżają powierzchnię oka i wypłukują drażniącą substancję lub ciało.

Oczy mogą łzawić również z innych powodów, takich jak niekorzystne warunki pogodowe, alergia, a także infekcja lub choroba oczu. Może to zwiastować zatem poważne stany, które warto skonfrontować z lekarzem okulistą. 
 

Przyczyny łzawienia oczu

1. Suchość oczu

Łzawienie oczu jest reakcją obronną na ich suchość. Nadmiernie przesuszona powierzchnia oczu jest objawem schorzeń takich jak, np. zespół suchego oka, a łzawienie jest jednym z głównych objawów. Jest to w tym wypadku spowodowane złą jakością filmu łzowego, którego zadaniem jest ochrona rogówki. Gdy jego skład jest nieprawidłowy lub równowaga składników została zaburzona, rogówka szybko wysycha na skutek czego pojawia się podrażnienie. Reakcją organizmu na podrażnienie jest większa produkcja łez, które niestety nie przynoszą w tej sytuacji ulgi.

Nadprodukcja łez może być spowodowana niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, takimi jak wietrzna pogoda osuszająca powierzchnię oczu. Na ich suchość wpływać może również dym tytoniowy oraz długotrwałe działanie ogrzewania w pomieszczeniach. W tych sytuacjach nadprodukcja łez jest naturalną reakcją obronną organizmu. 

suche oczy a łzawienie

2. Alergie

Wiosenne i letnie alergie mogą wywoływać nieprzyjemne objawy w okolicach oczu, takie jak swędzenie, pieczenie czy łzawienie. Obecność alergenu na powierzchni oka zakłócać będzie ciągłość filmu łzowego. Dlatego w czasie największej podatności na alergie zaleca się przemywanie oczu roztworem soli fizjologicznej.

3. Podrażnienia powierzchni oka

Łzawienie oka następuje w wyniku podrażnienia jego powierzchni. Może być to spowodowane wieloma różnymi przyczynami, począwszy od łagodnych stanów do poważniejszych, wymagających leczenia chorób. Do grupy tej zaliczamy, m.in.:

  • zapalenie brzegów powiek, które poza łzawieniem objawia się również obrzękiem, swędzeniem, przekrwieniem oraz uczuciem ciała obcego pod powiekami;
  • zadrapanie, erozja lub zapalenie rogówki, którym towarzyszy silny ból oka, światłowstręt, niewyraźne widzenie, a także obfite łzawienie oka;
  • zakaźne zapalenie spojówek, które objawia się pieczeniem, swędzeniem, światłowstrętem oraz obecnością nadmiernej, wodnistej wydzieliny w worku spojówkowym;
  • jęczmień, czyli grudkowaty ropień, wywołujący obrzęk, ból, zaczerwienienie brzegu powieki, światłowstręt, a także nadmierne łzawienie;
  • ciało obce w oku;
  • podwinięcie rzęs.

łzawienie oczu - powody

4. Nieżyt nosa

Kolejną przyczyną nadmiernego wydzielania łez jest stan zapalny błony śluzowej nosa. Pojawia się on zazwyczaj na tle wirusowym. Zapewne bardzo dobrze znasz to niekomfortowe uczucie, kiedy poza uporczywym katarem z oczu wylewają się strugi łez. Nieżyt nosa może mieć również podłoże alergiczne i nazywany jest wtedy katarem siennym. Do objawów należy wtedy również wielokrotne kichanie, ból głowy oraz zapalenie spojówek. 

5. Soczewki kontaktowe

Łzawienia oczu mogą często doświadczać osoby korzystające ze szkieł kontaktowych. Zazwyczaj występuje ono razem z pieczeniem, kłuciem, bólem, swędzeniem, zaczerwienieniem oczu czy osłabioną ostrością widzenia. Przyczyną takiego zdarzenia jest najczęściej uszkodzenie soczewki. Delikatne przedarcie lub odprysk od krawędzi materiału soczewki może powodować ciągłe podrażnianie powierzchni oka, co w rezultacie spowoduje powyższe objawy. Podobne łzawienie oczu może wystąpić, gdy zdarzy nam się nosić soczewki kontaktowe dłużej niż zostało to wskazane i nie są one już w takiej dobrej kondycji. Przez to nasze oko jest bardziej suche a soczewki zaczynają mocniej drażnić gałkę oczną. Nie pozostaje zatem nic innego, jak wymienić soczewkę na nową.

Użytkownicy soczewek wiedzą również jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie szkieł kontaktowych. Drobne zabrudzenie znajdujące się między powierzchnią oka a soczewką również mogą powodować podrażnienie i wyżej wymienione dolegliwości. W takiej sytuacji wystarczy przemyć dokładnie szkło kontaktowe w specjalnie przystosowanym do tego płynie. 

W sytuacji gdy problem z łzawieniem oczu w soczewkach nawraca, a komfort ich użytkowania jest niski, należy zaprzestać używania produktu i skonsultować się ze specjalistą – okulistą lub optometrystą. Może okazać się, że dane soczewki są nieodpowiednie dla naszych oczu i konieczna będzie ich zmiana. Może to również zwiastować nadchodzącą infekcje oczu

soczewki kontaktowe a łzawienie oczu

Bibliografia:

  1. https://health.osu.edu/health/eye-health/causes-of-eye-watering
  2. https://www.webmd.com/eye-health/ss/slideshow-watery-eyes-causes
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię