Co możesz robić w soczewkach, a czego nie powinieneś? Fakty i mity!

Wiele osób zanim zacznie nosić soczewki kontaktowe ma mnóstwo wątpliwości i pytań dotyczących ich użytkowania. Jak należy postępować, a czego wręcz unikać. Pomożemy Tobie rozwiać wszelkie wątpliwości, byś bez obaw mógł cieszyć się taką metodą korekcji.


Najważniejsze o czym należy pamiętać, to regularna pielęgnacja soczewek jeśli zdecydujesz się na korzystanie ze szkieł wielorazowych (miesięcznych czy dwutygodniowych). Nieodłącznym elementem bowiem jest płyn do ich czyszczenia i dezynfekcji. Codziennie przed pójściem spać musimy soczewki ściągnąć z oczu, wyczyścić w płynie, a następnie włożyć do specjalnego pojemniczka i na noc trzymać zanurzone w tym płynie. Dzięki takiemu zabiegowi, będziemy mogli bez problemu założyć soczewki na oczy i nosić przez kolejny dzień. Inaczej sprawa ma się w przypadku soczewek jednodniowych.

Czy w soczewkach można spać?
Kobieta zakładająca soczewki kontaktowe na oczy

Wraz z tematem codziennej pielęgnacji szkieł kontaktowych, nasuwa się pytanie o to, czy faktycznie jest ona tak bardzo istotna i czy stałoby się coś złego gdybyś zdrzemnął się lub zasnął w soczewkach. Wszystko zależy od typu szkieł kontaktowych, które wybierzesz. W ofercie mamy soczewki dwutygodniowe i miesięczne do noszenia dziennego oraz miesięczne do noszenia całodobowego. W tym pierwszym przypadku zalecane jest, by codziennie przed pójściem spać ściągnąć z oczu soczewki, wyczyścić i włożyć do pojemnika z płynem. Odradza się zasypianie w takich soczewkach z uwagi na niższe uwodnienie, a co za tym idzie szybsze wysuszanie na oczach. Istnieją jednak soczewki dwutygodniowe ACUVUE® OASYS do noszenia w trybie dziennym, z możliwością użytkowania w trybie dzień-noc skracając ten okres do tygodnia, po czym należy je wyrzucić. Z kolei miesięczne AIR OPTIX® AQUA czy AIR OPTIX® plus HydraGlyde™ przeznaczone do noszenia w trybie dziennym przez miesiąc, jednak producent przewiduje możliwość noszenia całodobowego przez tydzień w ciągu tego miesiąca.

Soczewki całodobowe do noszenia ciągłego

W przypadku drugim, kiedy używasz soczewki kontaktowe do noszenia w trybie całodobowym przez miesiąc, z góry przez producenta przewidziane jest, że użytkownik będzie przez 30 dni i nocy nosił jedną parę szkieł przez okrągłą dobę. Z tego powodu mają one większe uwodnienie oraz wyższą przepuszczalność tlenu. Dzięki temu użytkownik odczuwa większą wygodę podczas ich noszenia i nie doświadcza uczucia wysuszenia. Dodatkowo zachowana jest wysoka ostrość widzenia przez cały czas. Specjaliści zalecają jednak nawet w przypadku takich soczewek, czyścić je chociażby raz w tygodniu. Na powierzchni szkieł kontaktowych w sposób naturalny gromadzą się osady białkowo-lipidowe, których usuwanie podczas pielęgnacji zapewnia dodatkową higienę i komfort.

Przykładem takich produktów są soczewki Biofinity z współczynnikiem tlenu DK/t=160 i uwodnieniem na poziomie 48% oraz AIR OPTIX Night&Day z przepuszczalnością tlenu na poziomie 175 i uwodnieniem 24%.

Czy wszystkie soczewki są takie same?

Obecnie oferta soczewek kontaktowych jest olbrzymia, by sprostać oczekiwaniom każdego użytkownika. Najważniejszą różnicą jest ich przeznaczenie, czyli korygowanie różnych wad wzroku. Część z nas potrzebuje soczewki sferycznej, inna torycznej, gdy występuje astygmatyzm, a jeszcze ktoś inny będzie wymagał korekcji prezbiopii przy pomocy soczewek progresywnych. Dodatkowo każdy z nas ma nieco inną budowę oka, inne naturalne zwilżenie oka – jednym słowem potrzeby. Przez to każdemu może Okulistka / optometrystka trzymająca tablicę snellenaodpowiadać inna soczewka. Wśród wielu cech produktów, które w zależności od producenta, czy marki mogą się różnić: średnica soczewki (DIA), materiał wykonania, uwodnienie, przepuszczalność tlenu, elastyczność, zabarwienie lub jego brak. Oprócz tego są różne rodzaje soczewek jeśli chodzi o tryb noszenia: soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne oraz całodobowe.

W przypadku soczewek jednorazowych nie jest potrzebny żaden płyn pielęgnacyjny ani pojemnik do przechowywania soczewek, gdyż codziennie zużyte po całym dniu noszenia szkła kontaktowe wyrzucamy do kosza, a rano świeże wyciągamy z blistra. W przypadku soczewek wielokrotnego użycia codzienne ich czyszczenie jest obowiązkowe. W zależności od naszych potrzeb, stylu życia czy oczekiwań powinniśmy wybrać dla nas najbardziej optymalne.

Dlaczego warto zdecydować się na soczewki?

Soczewki kontaktowe nie spadną z oczu, nie stłuką się, nie zaparują oraz nie ulegną uszkodzeniom mechanicznym tak często jak okulary korekcyjne. Zalecane są dla osób, które nie czują się dobrze w okularach, są bardzo aktywne sportowo lub dużo podróżują. Szkła kontaktowe przydatne są również w lecie, kiedy nosimy okulary przeciwsłoneczne, a także wtedy, gdy wybieramy się na narty lub snowboard i zakładamy gogle.

Czego nie mogę robić w soczewkach?

Choć tak wiele rzeczy można robić w soczewkach, istnieją również sytuacje, bądź czynności, których robić nie powinniśmy lub są nawet kategorycznie zabronione podczas noszenia szkieł kontaktowych.

Pływanie w soczewkach kontaktowych

Specjaliści odradzają kąpanie się lub pływanie w soczewkach z uwagi na możliwość dostania się do oczu bakterii pochodzących z wody. Jeśli nasza wada wzroku jest na tyle duża, że nie pozwala nam na wykonywanie tych czynności bez soczewek, zalecane jest zakładanie na ten czas soczewek jednorazowych, które po wyjściu z wody ściągamy i wyrzucamy do kosza.

Mycie soczewek wodą mineralną lub wodą z kranu

Jeśli korzystamy z soczewek dwutygodniowych lub soczewek miesięcznych, zabronione jest mycie ich w zwykłej mineralnej wodzie, gdyby zabrakło płynu pielęgnacyjnego. Dlatego tak ważne jest by zawsze mieć potrzebny zapas w domu. Soczewki, które miały jakąkolwiek styczność z wodą (mineralną czy przegotowaną) nie mogą być ponownie założone na oczy, gdyż może się to skończyć poważnymi następstwami. Awaryjnie do przechowywania można użyć soli fizjologicznej, ale niestety nie ma ona zdolności do czyszczenia soczewek.

Używanie kropli do oczu na soczewki kontaktowe

W przypadku, gdy stosujemy krople nawilżające oczy i nosimy soczewki, zalecane jest by używać kropli do oczu specjalnie do takiego przeznaczenia. Różnią się one bowiem konsystencją, nie są takie tłuste, dzięki czemu nie utrudnią widzenia w soczewkach.

Przechowywanie soczewek kontaktowych

Każdą soczewkę, którą chcemy ponownie założyć na oko po ściągnięciu musimy zanurzyć w specjalnym płynie pielęgnacyjnym, inaczej wyschnie i nie zdołamy jej ponownie zaaplikować.

Soczewka prawa a soczewka lewa - jak odróżnić?

Często wśród użytkowników pojawia się pytanie czy soczewkę noszoną na oku prawym mogę kolejnego dnia założyć na oko lewe i odwrotnie. Jeśli na obu oczach mamy inną wadę wzroku to odpowiedź wydaje się prosta. Jeśli nie będziemy tego pilnować, to po prostu będziemy źle widzieć. W przypadku identycznej wady wzroku na obu oczach, nie ma dużej różnicy, na które oko założymy. Rozróżnienie poszczególnych oczu nie powinno być jednak trudne, ponieważ większość pojemniczków ma na wierzchu zapis „R” (prawa) lub „L” (lewa), lub poszczególne komory różnią się kolorem, co również może nam pomóc w odpowiednim rozgraniczeniu soczewek.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię