Soczewki – jak zakładać krok po kroku

Nigdy wcześniej nie nosiłeś soczewek kontaktowych? Nie masz się czego bać! Cały proces jest naprawdę prosty, bezbolesny i trwa zaledwie kilka chwil. Z biegiem czasu przestaniesz nawet zastanawiać się, jak zakładać soczewki, bo cały ten proces będzie dla Ciebie niezwykle intuicyjny i niemal odruchowy. Jednak, aby tak się stało, musisz najpierw poznać kilka najważniejszych czynności, jakie powinieneś wtedy wykonać. Oto praktyczny i pełny poradnik, jak zakładać soczewki kontaktowe.


Przełam swój strach i postaw na soczewki kontaktowe

Jak zakładać soczewki? Zanim w ogóle dojdzie do tego etapu, kiedy przyłożysz soczewkę do swojego oka, to musisz przejść przez szereg konkretnych etapów. Jednym z nich jest przełamanie nieuzasadnionego strachu przed dotykaniem swojego oka i umieszczaniem w nim soczewki. Wiele osób ma na samym początku z tym problem. Jednak szybko też przyznają, że naprawdę nie było się czego bać, a już po 2-3 dniach cały proces zakładania soczewek stał się całkowicie intuicyjny. Dlatego z Tobą na pewno będzie tak samo. W dodatku razem z naszymi poradami błyskawicznie założysz i ściągniesz soczewki kontaktowe, a następnie zobaczysz, o ile bardziej zwiększył się Twój komfort życia.

kobieta z soczewką na palcu

Jak zakładać soczewki pierwszy raz?

Poznaj 4 najważniejsze etapy zakładania soczewek, oto one:

Zadbaj o higienę

Zawsze, zanim jeszcze zaczniesz zakładać soczewki, musisz zadbać o higienę. Zacznij oczywiście od umycia rąk i osuszenia ich, aby nie przenosić bakterii i zarazków z rąk do oka. Ta krótka czynność sprawi, że unikniesz ryzyka nieprzyjemnych i groźnych chorób oczu czy też podrażnień.

Soczewki jak zakładać i przygotować się

Podczas procesu zakładania soczewek będzie potrzebne Ci lustro oraz dobre oświetlenie. Dlatego większość osób wykonuje ten proces w łazience. Możesz też zakroplić oczy, jeśli masz krople nawilżające z kwasem hialuronowym.

Warto podkreślić też, że najlepiej zakładać soczewki jeszcze przed nałożeniem makijażu, aby uniknąć ryzyka, że jakiś kosmetyk przedostanie się pod soczewkę.

Sprawdź, czy soczewka się nie wywinęła

Musisz też upewnić się, czy soczewka nie jest zabrudzona, czy też pęknięta. Kolejnym krokiem będzie też przyjrzenie się, czy przez przypadek się ona nie wywinęła. To bardzo ważna i wbrew pozorom częsta przypadłość. Soczewka powinna mieć kształt miseczki, a nie talerzyka (jak się przyjrzysz, to od razu zobaczysz, czy soczewka się wywinęła na zewnątrz). Spróbuj ją odwinąć, jeśli to niemożliwe, to załóż inną soczewkę.

prawidłowa i nieprawidłowa strona soczewki kontaktowej

Soczewki – jak założyć w praktyce? Ostateczny etap

I teraz czas przejść do sedna całej sprawy, czyli tego, jak zakładać soczewki kontaktowe. Jeśli masz dwie różne wady wzroku, to koniecznie sprawdź, która soczewka jest przeznaczona do prawego oka, a która do lewego, gdyż mogą one mieć zupełnie inną moc, dostosowaną do Twojej wady. Dla łatwiejszego zapamiętania prawej i lewej soczewki, warto zawsze zakładać i zdejmoać soczewki od tego samego oka. Od Ciebie zależy, tak naprawdę od którego zaczniesz, ale warto zawsze rozpoczynać od tego samego. W ten sposób trudniej będzie się Tobie pomylić. Jeśli należysz do grona osób z dwoma równymi wadami wzroku, to bez znaczenia, któr soczewka będzie na prawym czy lewym oku.

Zakładanie soczewek kontaktowych

Następnie postępuj według poniżej instrukcji, aby bezpiecznie i sprawnie założyć soczewkę kontaktową:

  1. Włóż soczewkę delikatnie na opuszek palca wskazującego prawej ręki.
  2. Przysuń rękę do oka i za pomocą środkowego palca tej samej ręki rozchyl lekko w dół dolną powiekę.
  3. Z kolei przy pomocy drugiej ręki odchyl w górę górną powiekę i przytrzymaj ją tak przez chwilę.
  4. Nałóż soczewkę na rogówkę oka.
  5. Następnie spójrz w górę, w dół i na bok, a dopiero później opuść powoli górną i dolną powiekę.
  6. Pomrugaj delikatnie kilka razy.
  7. Sprawdź, czy widzisz poprawnie z daleka i z bliska, jeśli tak i nie odczuwasz dyskomfortu, to znak, że już wiesz, jak zakładać soczewki.

Jesteśmy pewni, że teraz już wiesz, jak zakładać soczewki po raz pierwszy i później też nie będzie stanowiło to dla Ciebie żadnego problemu.

kobieta zakłada soczewki kontaktowe

Jak zakładać soczewki jednodniowe? Czy to jakaś różnica?

Tak naprawdę proces zakładania różnego rodzaju soczewek nie różni się od siebie. Tak, jak już wcześniej pisaliśmy w tym przypadku, nie musisz po prostu dodatkowo pielęgnować soczewek, bo dopiero wyciągasz je z opakowania. Dzięki temu cały proces zakładania ich staje się znacznie szybszy.

Zastanawiasz się, czy prawidłowo założyłeś soczewki kontaktowe? Jeśli nie czujesz dyskomfortu czy bólu, to na pewno wszystko jest ok. Oczy nie mogą też Cię piec czy wyglądać inaczej niż zawsze. Chyba że założyłeś kolorowe soczewki czy też producent sam wskazał, że Twoje spojrzenie stanie się bardziej błyszczące, bądź głębsze.

Oczywiście po raz pierwszy, gdy założysz soczewki, możesz za bardzo zwracać uwagę na to, że jakiś nowy obiekt znalazł się w oku, co można już uznać za lekkie uwieranie. Jednak, kiedy przestaniesz zwracać na to uwagę, szybko się przyzwyczaisz.

Jak zdejmować soczewki kontaktowe?

Skoro wiesz już, jak zakładać soczewki jednodniowe i wielorazowe, to teraz czas na lekcję ich zdejmowania. Cały proces jest dość podobny, gdyż tutaj także duże znacznie będzie odgrywała prawidłowa higiena rąk. Zadbaj o oświetlone miejsce i lustro. Następnie przygotuj pojemnik, jeśli Twoje soczewki można nosić dłużej niż przez jeden dzień.

Zdejmowanie soczewek kontaktowych

Później wykonaj podobne kroki co wcześniej:

  • palcem środkowym prawej ręki pociągnij lekko powiekę dolną w dół,
  • spójrz w górę i przyłóż delikatnie upuszek palca wskazującego tak, aby zetknął się on z dolną krawędzią soczewki,
  • patrząc nadal w górę, chwyć soczewkę, pomagając sobie kciukiem i palcem wskazującym.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak prawidłowo nosić soczewki. Jak zakładać, zdejmować i dbać o nie, aby ochronić swoje oczy i zyskać jak najwyższą jakość widzenia. W razie bardziej szczegółowych pytań koniecznie napisz do nas, a na pewno odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

infografika jak zakładać soczewki kontaktowe

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię