Presbiopia (starczowzroczność) - czym jest i jak jej zapobiegać?

Starczowzroczność, zwana również presbiopią to stopniowe osłabienie wzroku postępujące wraz z wiekiem. Nie ominie ona żadnego z nas, jest bowiem nieodłączną częścią naturalnego procesu starzenia oka. W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o starczowzroczności.


Starczowzroczność – co to jest?

Najczęściej już po 40. roku życia będziesz mógł zauważyć, że czytanie drobnego pisma, praca przy komputerze i drobne prace manualne sprawiają Ci coraz więcej trudności. Z bliska litery wydają się coraz bardziej rozmyte i ciężko dostrzec ważne detale, dlatego instynktownie oddalasz od siebie książkę lub telefon.

Stąd właśnie wzięła się nazwa „syndrom długiej ręki”, z którą obecnie można się spotkać jako synonim starczowzroczności.

Czym tak naprawdę jest starczowzroczność? Wraz z wiekiem, naturalna umiejętność oka do akomodacji osłabia się, a jego soczewka stopniowo traci swoją pierwotną elastyczność. Presbiopia to nic innego, jak efekt tych zmian. Więcej na temat tego, czym są zaburzenia akomodacji oka, znajdziesz tutaj.

Starczowzroczność – przyczyny

Ludzkie oko niczym aparat jest w stanie skupić się na danym obiekcie i wyostrzyć go. Umożliwiają to liczne mięśnie zawarte w gałce ocznej, które zmieniają jej kształt według potrzeb. Soczewka, w zależności od swojego kształtu, załamuje światło padające na siatkówkę w taki sposób, że odbierany obraz jest całkowicie wyraźny.

Elastyczność soczewki pozwala na zmianę jej kształtu według potrzeb. Gdy soczewka uwypukla się, obiekty w dali są idealnie ostre. Gdy jej powierzchnia spłaszcza się – dostosowuje się do odbierania obrazu bliży.

Razem z utratą elastyczności soczewki, zmniejsza się również jej umiejętność do zmiany kształtu. Gdy pozostaje on taki sam, możliwe jest wyraźne widzenie jedynie w określonych odległościach.

Wraz z wiekiem zwiększa się również sam rozmiar soczewki – jej grubość i średnica. To kolejny czynnik, który wpływa na nieodpowiednie załamywanie przez nią światła, a co za tym idzie – rozwój starczowzroczności.

Dojrzała kobieta w okularach korekcyjnych

Jak rozpoznać starczowzroczność? Objawy

Objawy starczowzroczności postępują stopniowo. W rzeczywistości proces starzenia zaczyna się już we wczesnej dorosłości, około 30. roku życia. Jednak objawy presbiopii zauważalne są zwykle dopiero po ukończeniu 40 lat.

Pierwsze oznaki starzenia wzroku to:

  • Instynktowne oddalanie od twarzy telefonu lub książki – obiekty widziane w dalszej odległości od oczu są łatwiej widoczne.
  • Mrużenie oczu – pozwala ono ograniczyć ilość światła wpadającego do oka, co prowokuje soczewkę do dostosowania kształtu, a źrenicę do rozszerzenia się. Dzięki temu obraz staje się wyraźniejszy, dlatego jest to częsty odruch w przypadku osób zmagających się z nieostrym wzrokiem.
  • Zmęczenie i problemy z koncentracją podczas czytania, pisania lub korzystania z urządzeń elektronicznych w zbyt bliskiej odległości.
  • Migreny, które nasilają się w ciągu dnia.

Starczowzroczność a nadwzroczność

Wada wzroku w dioptriach poprzedzonych plusem jest bardzo podobna do efektów presbiopii w oku miarowym, czyli tym bez żadnej wady wzroku. Presbiopia u dalekowidzów jeszcze bardziej pogłębia wadę wzroku z bliska.

W tym przypadku coraz bardziej rozmyty staje się obraz nie tylko z bliska, ale i z daleka. Jeśli więc jesteś dalekowidzem, objawy starczowzroczności mogą pojawić się u Ciebie szybciej, a także być bardziej dotkliwe niż u innych.

Schorzeniem, którego prawdopodobną przyczyną są procesy starzenia, a częściej występującą i osób dalekowzrocznych, jest choroba Bensona.

Soczewki kontaktowe zwykle posiadają 2 lub 3 przedziały addycji. Zazwyczaj obejmują one obszary:

  • LOW od +1,00 do +1,50
  • MEDIUM od +1,50 do +2,00
  • HIGH od +2,00 do +2,50

Krótkowzroczność a starczowzroczność

Presbiopia u krótkowidza może objawiać się stosunkowo późno. Jeśli nosi on okulary na co dzień, z czasem może zauważyć, że bez nich łatwiej mu czytać. Osoby z krótkowzrocznością mogą odnieść również wrażenie, że ich wzrok w dali polepsza się.

Z czasem obraz bliży staje się bardziej rozmyty, chociaż nie do takiego stopnia, jak dzieje się to w przypadku dalekowidzów.

Starczowzroczność u osób bez żadnej wady wzroku

Osoby, które dotychczas cieszyły się idealnym widzeniem, zauważą objawy presbiopii bardzo szybko. Starczowzroczność będzie stopniowo nasilać się aż do momentu, kiedy zajdzie potrzeba korekcji wzroku.

Starczowzroczność – zapobieganie

Niestety, presbiopii nie można zapobiec. Dzieje się tak z prostej przyczyny – nie jest ona chorobą, a jedynie naturalnym efektem zmian fizjologicznych następujących w ludzkim ciele wraz z upływem lat.

Nie zapobiegną jej żadne witaminy lub krople na starczowzroczność. Kluczem przy spowolnieniu starzenia organizmu jest jednak zdrowe odżywianie, dużo ruchu i odpowiednie dbanie o oczy za pomocą odpowiednio dobranych soczewek kontaktowych i okularów, a także chronienie ich przed promieniami UV.

Starczowzroczność – korekcja

Presbiopia może być łatwo korygowana. Jeśli dopadła Cię starczowzroczność, okulary lub soczewki kontaktowe to podstawa. Jeśli nie miałeś dotychczas żadnej wady wzroku, może to być oddzielna para okularów do czytania.

Jednak gdy dodatkowo zmagasz się z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, warto postawić na okulary lub soczewki progresywne, które znajdziesz w naszym sklepie.

Jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy starczowzroczności, wybierz się na badanie wzroku. Poza standardowymi parametrami opisanymi na recepcie do okularów lub soczewek konieczna jest również addycja, czyli dodatek do ostrego widzenia bliży. Więcej o niej znajdziesz na naszym blogu.

Cenisz sobie komfort szkieł kontaktowych? Istnieją również korygujące starczowzroczność soczewki progresywne. Pozwalają one na wyraźne widzenie zarówno dali, jak i bliży. Ich odpowiednie dobranie jest wymagające, często odbywa się za pomocą metody prób i błędów.

Dobór idealnych soczewek progresywnych może wymagać nawet kilku wizyt u specjalisty. Na pytanie, gdzie dobrać soczewki kontaktowe odpowiemy w poradniku.

Starczowzroczność – leczenie

Czy można leczyć starczowzroczność? Wada wzroku niestety nie jest chorobą, którą da się wyleczyć. Można poddać się zabiegowi usunięcia presbiopii, jednak jest to sposób drogi i inwazyjny. Odpowiednio dobrane soczewki pozwalają idealnie skorygować widzenie, dzięki czemu zapomnisz o swojej wadzie wzroku.

Soczewki progresywne na starczowzroczność są wygodną opcją na każdą kieszeń – możesz je nabyć w naszym sklepie bezokularow.pl. Dobierz odpowiednie parametry u specjalisty i ciesz się komfortem widzenia nawet po czterdziestce!

Film przygotowany przez firmę Alcon Polska Sp. z o.o., pokazuje co jest przyczyną pogarszającego się z wiekiem wzroku i jak można temu zaradzić:

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię