Zapalenie spojówek – objawy i leczenie

Zapalenie spojówek to powszechnie znana, dość uporczywa dolegliwość. Niezwykle istotne, by nie lekceważyć pierwszych objawów; konieczne jest również jak najszybsze podjęcie leczenia. Jednak jak prawidłowo je rozpoznać oraz jak leczyć? Postaramy się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości.

Słów kilka o spojówce

Spojówka to przezroczysta, cienka błona, która wyścieła tylną powierzchnię obu powiek, a także przednią powierzchnię gałki ocznej, tzw. twardówkę. Warto również wspomnieć o worku spojówkowym – nazwą tą określa się przestrzeń pomiędzy spojówką powiek a spojówką gałki ocznej, która ograniczona jest od dołu i góry sklepieniami. Co ciekawe, pojemność wspomnianego wyżej worka to jedynie kropla płynu. Na pewno sami zauważyliście, że spojówka jest silnie ukrwiona – zawiera bowiem liczne naczynia krwionośne, które w momencie pojawienia się stanu zapalnego wypełniają się krwią, powodując zaczerwienienie oczu. To właśnie w spojówce znajdują się ujścia gruczołów łzowych, łojowych czy potowych. Nie da się ukryć, że pochodząca z nich wydzielina pełni niezwykle istotną funkcję – nawilża niezwykle wrażliwą gałkę oczną. .

Objawy oraz leczenie zapalenia spojówek Jak rozpoznać zapalenie spojówek? Oto najbardziej charakterystyczne objawy:

  • zaczerwienienie oczu, kłucie,
  • uczucie ciała obcego czy też "piasku" pod powiekami,
  • łzawienie oraz ciężkość powiek,
  • pieczenie, swędzenie, pojawić się również może światłowstręt,
  • wydzielina ropna – najczęściej pojawia się w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek.

  Leczenie zapalenia spojówek:

Zapalenie spojówek to jedna z 5. najczęstszych chorób oczu. Leczenie omawianego zapalenia powinno być jak najszybciej podjęte. Zazwyczaj stosuje się krople bądź maści aplikowane bezpośrednio do oczu – są skuteczne  nie tylko w przypadku infekcji bakteryjnych, ale również dla wszystkich borykających się z uporczywą pojawiającą się w okresie letnim alergią. Okazać się może – w przypadku poważnych zakażeń – zastosowanie antybiotyków nawet w postaci zastrzyków bądź tabletek. Zdarza się, że w celu dobrania najlepszego antybiotyku, pobiera się ze spojówki gromadzący się wypływ – w laboratorium dokonuje się analizy, dzięki której zostaje rozpoznana bakteria powodująca dolegliwość. Zazwyczaj leczenie trwa do 14 dni, widoczna poprawa pojawia się po 7 dniach leczenia. Należy pamiętać, że wymienione wyżej objawy mogą się nasilić – kiedy choroba nie zostanie w porę zdiagnozowana, dojść może do znacznego pogorszenia stanu naszych oczu. Warto dodać, że każdy typ zapalenia może objawiać się w różnoraki sposób – w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących zmian,  konieczna jest konsultacja okulistyczna. Bezokularow.pl tylko oryginalne soczewki.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii