Za duże soczewki kontaktowe — czy to możliwe?

Ostatnio kupiłeś nowe soczewki kontaktowe i masz wrażenie, że są źle dopasowane? Nieodpowiednio skorygowany wzrok, ciągłe przesuwanie się szkła kontaktowego, a nawet jego wypadanie z oka – to realny problem, który może zdarzyć się każdemu. Zobacz, jak rozpoznać oznaki świadczące o za dużych soczewkach, oraz co robić w tej sytuacji!


Najważniejsze wątki z artykułu:

Za duże soczewki kontaktowe – jak do tego dochodzi?

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który jest dostępny o wielu różnych parametrach. Oczy każdej osoby różnią się od siebie – niektórzy mają bardziej lub mniej wypukłą rogówkę, a także szerszą lub węższą. O komfortowym dopasowaniu soczewek świadczą więc odpowiednie wartości średnicy i krzywizny.

Właśnie dlatego dobór soczewek kontaktowych poprzedza szczegółowe badanie wzroku, w toku którego możliwe staje się określenie wady wzroku oraz indywidualnej geometrii oka. Dzięki temu możliwe jest nie tylko dopasowanie odpowiedniej korekcji wzroku, ale i dobranie parametrów soczewek tak, aby nie sprawiały one użytkownikowi żadnego dyskomfortu.

Profesjonalny dobór soczewek kontaktowych miękkich składa się z głównego badania, a także nawet kilkutygodniowego okresu próbnego oraz wizyty kontrolnej. Wiele osób zniechęca wizja tak długiego procesu i postanawia iść na skróty, kupując pierwsze lepsze opakowanie szkieł kontaktowych. Wówczas bardzo częstym problemem jest ich nieodpowiednie dopasowanie i związany z tym dyskomfort.

Za duże soczewki rzadko kiedy są spowodowane przez błędy specjalistów kontaktologów przy dopasowywaniu ich parametrów. Główną przyczyną jest samodzielny dobór soczewek, np. bazując na recepcie na okulary korekcyjne. O tym, dlaczego to nie najlepszy pomysł, piszemy tutaj: Czy soczewki powinny być słabsze od okularów?

Za duże soczewki czy to możliwe?

Jak objawiają się za duże soczewki kontaktowe?

Istnieje kilka oznak, które świadczą o tym, że krzywizna i/lub średnica soczewek jest w Twoim przypadku za duża. Oto kilka z nich:

  • Rozmyty wzrok – za duże soczewki nie są w stanie odpowiednio korygować wady wzroku, nawet jeśli ich moc jest dobrana prawidłowo. Dzieje się tak, gdy nie jest ona odpowiednio wyśrodkowana nad źrenicą, a światło przenikające przez nią załamuje się w nieprawidłowy sposób.
  • Przesuwanie się soczewki na oku – za duża średnica soczewki sprawia, że nie pokrywa się ona odpowiednio z rogówką oka. Przez to może ona stale przesuwać się pod powieką, a nawet wypadać z oka.
  • Zaczerwienienie i podrażnienie oka – gdy soczewka stale przesuwa się na oku, ciągłe tarcie spojówki może doprowadzić do mikrouszkodzeń i związanych z nimi podrażnieniami.
  • Uczucie ciała obcego w oku – odpowiednio dobrane szkła kontaktowe stają się przedłużeniem oka i nie są w żadnym stopniu wyczuwalne, jednak za duże soczewki są odbierane przez organizm jako ciało obce w oku. To zaś wiąże się z ciągłym uczuciem kłucia, nadmiernym łzawieniem, a nawet bólem.

Za duże soczewki kontaktowe – co robić?

Jeżeli odczuwasz chociażby jeden z powyższych objawów podczas noszenia soczewek – to znak, że coś jest nie tak. Może być to skutkiem doboru złych parametrów, lub innego problemu. Aby stwierdzić przyczynę tego stanu, koniecznie wybierz się na badanie do gabinetu okulisty lub optometrysty – w tym artykule dowiesz się, kogo wybrać i w jakiej sytuacji.

Ważne jest stwierdzenie, kiedy te objawy zaczęły Ci dolegać. Jeżeli stało się to w wyniku kupienia przypadkowych soczewek bez konsultacji z kontaktologiem – z pewnością nie są one odpowiednie dla Twoich oczu i nadają się do dalszego noszenia. Zaś w przypadku, gdy za duże soczewki zostały przepisane przez specjalistę, koniecznie skontaktuj się z nim i poinformuj o swoim dyskomforcie.

Przez długi czas nosiłeś określone soczewki o parametrach z recepty bez żadnych problemów, jednak postanowiłeś wypróbować inną markę? Każda zmiana powinna odbywać się z wiedzą okulisty lub optometrysty, ponieważ soczewka soczewce nie równa. Dwie pary soczewek dwóch różnych marek mogą znacząco różnić się dopasowaniem, nawet jeżeli na opakowaniach widnieją takie same parametry.

Bibliografia:

Real Eyes Optometry, Contact Lens Fitting Vs. Eye Exam (2022 Ultimate Guide), 2022

Market Mall Optometry, 9 Signs of Poor Fitting Contact Lenses, 2023

Special Eyes, How Do You Know If Your Contact Lenses Fit Well?, 2023

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię