Zespół pomijania stronnego - geneza, objawy, testy

Czasem w następstwie uszkodzenia niektórych partii mózgu może rozwinąć się zespół pomijania (nieuwagi) stronnej. Obszar, którego chory nie jest w stanie dostrzec znajduje się po przeciwnej stronie od uszkodzonej części mózgu. Może on się rozwinąć u osób młodych jak i u seniorów. Najczęściej pomijana jest lewa strona, gdyż to uszkodzenie prawej półkuli jest zazwyczaj bardziej dotkliwe i zauważalne. W przeważającej części przypadków zespół pomijania stronnego jest właśnie konsekwencją uszkodzenia prawej połowy mózgu.


Jeżeli nie spotkaliście się jeszcze z tą przypadłością zapraszamy do dalszej lektury.

Zespół pomijania stronnego - geneza

Rozpoczęcia choroby należy dopatrywać się w uszkodzeniach obszarów ciemieniowo - skroniowych półkul mózgu. W przypadku ubytków prawo-półkulowych objawy są bardziej nasilone niż gdy dolegliwości dotkną lewej półkuli. Zmiany chorobowe mogą być następstwem udarów, guzów mózgu czy urazów czaszkowo-mózgowych. Pomijanie stronne występuje po stronie przeciwległej do półkuli, w której nastąpiło uszkodzenie.

Objawy zespołu pomijania stronnego

Osoba dotknięta taką przypadłością mimo pełnej sprawności intelektualnej, zapomina, ignoruje lewą stronę ciała oraz przestrzeń wraz z wszelkimi bodźcami z niej dochodzącymi - tak jakby tej strony w ogóle nie było. Pacjenci dostrzegają „połowę” otaczającego obszaru, żyją w zawężonym świecie, nie radząc sobie z wykonywaniem czynności dnia codziennego, a tym samym mają trudności w ubraniu, uczesaniu itp. Chory ma problemy z orientacją w przestrzeni, poruszaniem się, czytaniem, pisaniem, utrzymywaniem relacji interpersonalnych.

Niektóre z objawów jakie występują w zespole pomjania stronnego:

  • zaprzeczanie istnienia jednej strony ciała lub jej zmienione odczuwanie,
  • negowanie przez pacjenta istnienia zaburzeń neurologicznych,
  • niezauważanie przedmiotów po lewej stronie,
  • zostawianie części posiłku na talerzu,
  • dysleksja, dysgrafia i dyskalkulia z powodu ignorowania lewej strony,
  • obijanie się o otaczające przedmioty,
  • problemy z samoobsługą: niedokładne mycie, trudności z ubieraniem się, golenie połowy twarzy, makijaż tylko z jednej strony.

Leczenie zespołu pomijania stronnego

Po wyeliminowaniu czynnika uszkadzającego mózg, najważniejsze jest wprowadzenie jak najszybciej rehabilitacji. U części osób, z którymi specjaliści intensywnie ćwiczą, dochodzi do szybszego ustąpienia choroby a nawet jej całkowitej remisji.

Na załączonych rycinach możemy zobaczyć jak widzi świat osoba chora na zespół nieuwagi stronnej.

 

Źródło obrazków: https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/157847/wojtan_wojtan_charakterystyka_zespolu_zaniedbywania_polowiczego_2009.pdf?sequence=1&isAllowed=y

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię