Zespół pomijania stronnego - geneza, objawy, testy
Czasem w następstwie uszkodzenia niektórych partii mózgu może rozwinąć się zespół pomijania (nieuwagi) stronnej. Może on się rozwinąć u osób młodych jak i u seniorów. Jest to stan, w którym chory pomija (najczęściej) lewą stronę, bo nie ma świadomości, że jakakolwiek lewa strona istnieje.
Jeżeli nie spotkaliście się jeszcze z tą przypadłością zapraszamy do dalszej lektury.
Geneza
Rozpoczęcia choroby należy dopatrywać się po uszkodzeniach obszarów ciemieniowo - skroniowych półkul mózgu. W przypadku uszkodzeń prawo-półkulowych objawy są bardziej nasilone niż w przypadku uszkodzenia lewej półkuli. Uszkodzenia mogą być następstwem udarów, guzów mózgu czy urazów czaszkowo-mózgowych . Pomijanie stronne występuje po stronie przeciwległej do półkuli, w której nastąpiło uszkodzenie.
Objawy
Osoba dotknięta taką przypadłością mimo pełnej sprawności intelektualnej, zapomina, ignoruje lewą stronę ciała oraz przestrzeni wraz z wszelkimi bodźcami z niej dochodzącymi- tak jak by tej strony w ogóle nie było. Pacjenci dostrzegają „połowę” świata, żyją w zawężonym świecie, nie radząc sobie z wykonywaniem czynności dnia codziennego tym samym mając trudności w samoobsłudze. Chory ma problemy z orientacją w przestrzeni, poruszaniem się, czytaniem, pisaniem, utrzymywaniem relacji interpersonalnych.
Oto niektóre z objawów jakie występują w zespole niedobywania:
- zaprzeczanie istnienia jednej strony ciała lub jej zmienione odczuwanie,
- negowanie przez pacjenta istnienia zaburzeń neurologicznych,
- niezauważanie przedmiotów po lewej stronie,
- zostawianie części posiłku na talerzu,
- dysleksja, dysgrafia i dyskalkulia z powodu ignorowania lewej strony;
- obijanie się o otaczające przedmioty,
- problemy z samoobsługą: niedokładne mycie, trudności z ubieraniem się, golenie połowy twarzy, makijaż tylko z jednej strony.
Po wyeliminowaniu czynnika uszkadzającego mózg, najważniejsze jest wprowadzenie rehabilitacji. U części osób, które są intensywnie rehabilitowane (także w domu z pomocą członków rodziny) dochodzi do szybszego ustąpienia choroby a nawet jej całkowitej remisji.
Na załączonych rycinach możemy zobaczyć jak widzi świat osoba chora na zespół nieuwagi stronnej.
Zapraszamy do Bezokularow.pl - soczewki kontaktowe
soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu