Zespół pomijania stronnego - geneza, objawy, testy

Czasem w następstwie uszkodzenia niektórych partii mózgu może rozwinąć się zespół pomijania (nieuwagi) stronnej. Może on się rozwinąć u osób młodych jak i u seniorów. Jest to stan, w którym chory pomija (najczęściej) lewą stronę, bo nie ma świadomości, że jakakolwiek lewa strona istnieje.

Jeżeli nie spotkaliście się jeszcze z tą przypadłością zapraszamy do dalszej lektury.

Geneza

Rozpoczęcia choroby należy dopatrywać się po uszkodzeniach obszarów ciemieniowo - skroniowych półkul mózgu. W przypadku uszkodzeń prawo-półkulowych objawy są bardziej nasilone niż w przypadku uszkodzenia lewej półkuli. Uszkodzenia mogą być następstwem udarów, guzów mózgu czy urazów czaszkowo-mózgowych . Pomijanie stronne występuje po stronie przeciwległej do półkuli, w której nastąpiło uszkodzenie.

Objawy

Osoba dotknięta taką przypadłością mimo pełnej sprawności intelektualnej, zapomina, ignoruje lewą stronę ciała oraz przestrzeni wraz z wszelkimi bodźcami z niej dochodzącymi- tak jak by tej strony w ogóle nie było. Pacjenci dostrzegają „połowę” świata, żyją w zawężonym świecie, nie radząc sobie z wykonywaniem czynności dnia codziennego tym samym  mając trudności w samoobsłudze. Chory ma problemy z orientacją w przestrzeni, poruszaniem się, czytaniem, pisaniem, utrzymywaniem relacji interpersonalnych.

Oto niektóre z objawów jakie występują w zespole niedobywania:

  • zaprzeczanie istnienia jednej strony ciała lub jej zmienione odczuwanie,
  • negowanie przez pacjenta istnienia zaburzeń neurologicznych,
  • niezauważanie przedmiotów po lewej stronie,
  • zostawianie części posiłku na talerzu,
  • dysleksja, dysgrafia i dyskalkulia  z powodu ignorowania lewej strony;
  • obijanie się o otaczające przedmioty,
  • problemy z samoobsługą: niedokładne mycie, trudności z ubieraniem się, golenie połowy twarzy, makijaż tylko z jednej strony.

Leczenie

Po wyeliminowaniu czynnika uszkadzającego mózg, najważniejsze jest wprowadzenie rehabilitacji. U części osób, które są intensywnie rehabilitowane (także w domu z pomocą członków rodziny) dochodzi do szybszego ustąpienia choroby a nawet jej całkowitej remisji.

Na załączonych rycinach możemy zobaczyć jak widzi świat osoba chora na zespół nieuwagi stronnej.

Zapraszamy do Bezokularow.pl - soczewki kontaktowe  

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię