Pseudofakia oka – co to jest?

Rzekomosoczewkowość, pseudosoczewkowość czy właśnie pseudofakia to tajemniczo brzmiące nazwy, które opisują stan oka pacjenta po usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej. Tak więc jeśli masz przed sobą ten zabieg – koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Tutaj szczegółowo wyjaśnimy, co to jest pseudofakia oka, jakie są rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych i jak postępować po operacji na zaćmę.


Oto najważniejsze informacje na temat pseudofakii oka:

Co to jest pseudofakia oka?

Pseudofakia oka to termin używany przez lekarzy okulistów w kontekście leczenia choroby, którą jest zaćma. Prowadzi ona do stopniowego zmętnienia soczewki znajdującej się wewnątrz oka, która kształtem przypomina wypukły krążek. Jest naturalnie przezroczysta, a jej zadaniem jest ogniskowanie promieni świetlnych na siatkówce.

Zaćma sprawia, że soczewka traci swoją pierwotną przezroczystość – przez to chory zaczyna postrzegać świat jak przez mgłę, traci ostrość widzenia i zdolność rozpoznawania kolorów. Z czasem nieleczona zaćma może doprowadzić do nawet całkowitej utraty zdolności widzenia.

Obecnie istnieje na szczęście prosta i nieinwazyjna metoda leczenia zaćmy. Polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki oka oraz wszczepieniu na jej miejsce implantu, który jest idealnie przejrzysty i odporny na wtórne mętnienie. Pseudofakia oka jest więc terminem opisującym stan oka, w którym soczewka została wymieniona na sztuczną. Nazwa pseudophakia oka jest zapożyczeniem z łaciny – jej dosłowne znaczenie to „fałszywa soczewka”.

Każdego roku w Polsce przeprowadza się setki tysięcy operacji na zaćmę – z tego względu większość seniorów po 70. roku życia cechuje pseudofakia oka prawego, lewego lub obu oczu. Dzięki zabiegowi wszczepienia sztucznej soczewki miliony osób na całym świecie odzyskało dobry wzrok, a co za tym idzie – swoją jakość życia.

pseudofakia oka

Pseudofakia oka – rodzaje sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych

Głównym celem zabiegu wszczepienia syntetycznej soczewki wewnątrzgałkowej jest wyeliminowanie zaćmy – jednak istnieje również szansa na jednoczesne wyleczenie istniejących wad wzroku. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym implantom korekcyjnym o właściwościach podobnych do soczewek kontaktowych. Są one dopasowywane precyzyjnie do wady wzroku pacjenta i umożliwiają nawet osiągnięcie całkowitej miarowości oka.

Oto główne rodzaje sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych:

  • Soczewki jednoogniskowe – to jedyny rodzaj soczewek, który jest refundowany przez NFZ. Zawierają jedną moc sferyczną i służą do korygowania krótkowzroczności lub dalekowzroczności – w tych wpisach znajdziesz więcej informacji na temat tych wad wzroku.
  • Soczewki wieloogniskowe – korygują krótkowzroczność i nadwzroczność jednocześnie, zapewniając również dobre widzenie w odległościach pośrednich. To wewnątrzgałkowy odpowiednik soczewek progresywnych, który przeznaczone są dla osób zmagających się z kilkoma wadami wzroku na raz.
  • Soczewki toryczne – służą do korekcji nierówności w rogówce, które mają miejsce w przypadku astygmatyzmu – w tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat tej wady refrakcji.
  • Soczewki akomodacyjne – to ultanowoczesne rozwiązanie przeznaczone dla osób, które zmagają się ze starczowzrocznością. Są one zdolne do imitacji naturalnego mechanizmu akomodacji oka, który zapewnia idealny wzrok podczas czytania, korzystania z telefonu czy wykonywania wszelkich innych prac z bliska.

Soczewki wewnątrzgałkowe dzieli się również ze względu na materiał wykonania. Główne rodzaje implantów w tym przypadku to soczewki silikonowe i akrylowe, a także hydrożelowe, które są wykonane z tego samego tworzywa, co soczewki kontaktowe hydrożelowe – tutaj znajdziesz wszystko, co musisz o nich wiedzieć. Wszystkie te materiały zapewniają przejrzystość, trwałość i elastyczność implantu, są więc dopasowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Co to jest pseudofakia? Opis zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki

Operację na zaćmę poprzedza szereg badań oraz wywiad lekarski, dzięki którym lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy kwalifikujesz się do leczenia. Jeżeli nie istnieją żadne przeciwskazania, przyszedł czas na szczegółowe zbadanie Twojej refrakcji i ewentualna konsultacja na temat rodzaju soczewki wewnątrzgałkowej, który będzie odpowiedni dla Twojej wady wzroku.

Gdy został już dobrany odpowiedni implant, przyszedł czas na operację na zaćmę. Odbywa się pod znieczuleniem miejscowym, dlatego jest całkowicie bezbolesna, a do tego trwa nie dłużej niż pół godziny. W czasie jednej operacji może zostać przeprowadzona pseudofakia oka lewego lub prawego, zależnie od tego, które z nich wymaga szybszej interwencji. Zdarza się również pseudofakia obu oczu jednocześnie.

Oto jak przebiega proces wymiany soczewki krok po kroku:

  1. Lekarz wykonuje nacięcie w rogówce – używa się w tym celu specjalnego lasera femtosekundowego, a długość nacięcia nie przekracza kilku milimetrów.
  2. Naturalna soczewka jest rozbijana na mniejsze części – dzięki temu usunięcie jej staje się możliwe nawet w przypadku bardzo małego nacięcia w rogówce.
  3. Soczewka jest usuwana z oka – lekarz używa do tego specjalnego narzędzia ssącego, które delikatnie chwyta części soczewki i umożliwia jej wyciągnięcie z wnętrza gałki ocznej.
  4. Do oka włożony zostaje zwinięty implant, który samodzielnie rozkłada się, gdy znajduje się już w odpowiedniej pozycji.

Jak więc widzisz, zabieg ten nie jest skomplikowany – do domu będziesz mógł wrócić już w ten sam dzień, dlatego zabierz ze sobą osobę towarzyszącą. Już od razu po operacji będziesz mógł cieszyć się świetną jakością widzenia, jednak wzrok będzie stabilizował się do miesiąca po operacji, a czasem nawet do trzech.

pseudofakia oka

Pseudofakia oka – jak postępować po operacji na zaćmę?

Pseudofakia oka wiąże się z zaleceniami, do których będziesz musiał stosować się świeżo po operacji – dzięki temu zapewnisz sobie bezpieczny proces gojenia i zminimalizujesz ryzyko komplikacji. Przede wszystkim ważne jest to, abyś nie zapomniał o stosowaniu leków przepisanych przez lekarza i udawał się na regularne wizyty kontrolne.

Pierwsze 3 tygodnie po operacji zaćmy to czas, który powinieneś poświęcić na odpoczynek – zrezygnuj z noszenia ciężarów, schylania się czy zbyt intensywnego sportu. Te czynności ryzykują bowiem nagłym podwyższeniem ciśnienia w oku, które może mieć negatywny wpływ na proces gojenia.

Po zabiegu konieczna może okazać się korekcja wzroku do czasu, gdy refrakcja nie ulegnie stabilizacji. Po zakończeniu procesu gojenia oka będziesz mógł znów korzystać z soczewek kontaktowych, jednak świeżo po operacji lepiej postawić na okulary.

Wiesz już wszystko, co trzeba wiedzieć na temat tego, co to jest pseudofakia oka, jakie rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych masz do wyboru i do jakich zaleceń powinieneś stosować się po operacji. Tak więc jeśli zmagasz się z zaćmą nie czekaj dłużej – udaj się do okulisty już teraz i zrób krok w kierunku dobrego widzenia!

 

Bibliografia:

Jennifer Huzein, Ann Marie Griff, Pseudophakia (IOL): Signs you need them and complication, 2017

OaV Ophthalmology, How is Pseudophakia Diagnosed?, 2020

Joss Dimock, Pseudophakia, 2009

Scott Greenbaum MD, Monovision pseudophakia, 2002

Ecosse L. Lamoureux, Eva Fenwick, Konrad Pesudovs, Donald Tan, The impact of cataract surgery on quality of life, 2011

Elsie Chan, Omar A. R. Mahroo, David J. Spalton, Complications of cataract surgery, 2010

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię