Płyny do soczewek - który wybrać?

Dla każdego użytkownika soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku, absolutną koniecznością jest płyn pielęgnacyjny. Na co zwracać uwagę, gdy poszukujemy najlepszego płynu do soczewek? Co jest istotne podczas wyboru płynu pielęgnacyjnego? Na jakie właściwości płynów kłaść szczególny nacisk? Postaramy się Tobie podpowiedzieć.


Płyn do soczewek – co to jest? Do czego służy?

Aby każdy użytkownik soczewek kontaktowych, mógł cieszyć się ich czystym i zdrowym noszeniem, należy korzystać z płynu pielęgnacyjnego. Służy on do usuwania zabrudzeń, zanieczyszczeń, a także dezynfekcji oraz bezpiecznego przechowania. Płyn do soczewek służy zachowaniu higieny użytkowania soczewek, a także sprawia, że są one dłużej wygodne i komfortowe dla oczu. Najlepsze płyny do soczewek zawierają w sobie również środek nawilżający – hialuronian sodu. To naturalna składowa ludzkiego filmu łzowego, która dodana do płynu, w sposób naturalny integruje się z łzami człowieka tworząc swego rodzaju powłokę dodatkowego nawilżenia. Wydłuża w ten sposób komfortowe korzystanie z soczewek i podnosi wygodę. Hialuronian sodu ma również właściwości regeneracyjne i ochronne dla naszych oczu. Płyny do soczewek zawierają również środki rozpuszczające białka czy zanieczyszczenia, a także mają właściwości bakteriobójcze. To wszystko sprawia, że soczewki miesięczne czy dwutygodniowe na długo pozostają świeże, komfortowe i bezpieczne dla naszych oczu.

płyn do soczewek

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Obecnie na rynku jest dostępna olbrzymia liczba różnych płynów do soczewek, dzięki temu każdy użytkownik szkieł kontaktowych, ma szansę znaleźć idealny produkt dla siebie. Oprócz podstawowego podziału płynów ze względu na właściwości i działanie, można również dobrać płyn biorąc pod uwagę jego dodatkowe funkcje.

Płyny wielofunkcyjne (multifunkcyjne)

Największą popularnością cieszą się wśród użytkowników soczewek płyny wielofunkcyjne, inaczej multifunkcyjne. To do tej grupy należą m.in. płyn Renu Multiplus od Bausch&Lomb, czy Opti-Free Express od Alcona, a także popularne na Bezokularow.pl płyny EyeLove Comfort. Są one bardzo proste w użyciu i zazwyczaj wymagane jest skropienie płynem soczewki, mechaniczne potarcie soczewek opuszkami palców, a następnie zanurzenie w płynie wielofunkcyjnym na czas, gdy nie są użytkowane. Taki preparat może być bez obaw stosowany bezpośrednio na soczewki czy oczy.

płyn do soczewek

Płyny oksydacyjne (płyn do soczewek bez konserwantów)

Kolejną grupą płynów do soczewek, są mniej popularne wśród użytkowników szkieł kontaktowych - płyny oksydacyjne. Cieszą się one jednak powodzeniem wśród alergików, gdyż są całkowicie bez konserwantów. Ich działanie oraz używanie jest jednak bardziej złożone i z tego powodu, użytkownicy soczewek, rzadziej po nie sięgają. Z uwagi jednak na ich skuteczność w czyszczeniu, zyskują na popularności.

Płyn oksydacyjny w procesie czyszczenia oraz dezynfekcji korzysta z nadtlenku wodoru 3%, który do prawidłowego i bezpiecznego działania potrzebuje być poddany procesowi neutralizacji. Musi on trwać minimum 6 godzin i może się odbywać dwustopniowo lub jednostopniowo przy użyciu pojemnika z dyskiem katalizatora. Używając płynu oksydacyjnego, nie musimy jednak czyścić soczewki ręcznie, a tylko zdejmujemy je z oczu i wkładamy do odpowiedniego pojemnika, by zanurzyć je w płynie i dokonać neutralizacji, a tym samym zdezynfekować i oczyścić. Z tego powodu, że ten proces tak wygląda i trwa określoną liczbę godzin, płyn ten jest całkowicie pozbawiony konserwantów, a więc jest zdrowy i całkowicie bezpieczny dla alergików.

Płyn oksydacyjny nie może być jednak stosowany bezpośrednio na oczy czy soczewki i musi być użyty w określony sposób wymagający 6-godzinnego procesu neutralizacji, by być skuteczny i bezpieczny.

Płyny do soczewek twardych

Jednymi z pierwszych popularnych soczewek kontaktowych, były soczewki twarde, które obecnie stosowane są głównie w przypadku bardziej skomplikowanych wad wzroku. Są one często wielokrotnego użytku, dlatego tak ważne jest ich prawidłowe czyszczenie specjalnym płynem do soczewek twardych. Z uwagi na inne tworzywo, z jakiego wykonano soczewki twarde, zaleca się stosowanie tylko i wyłącznie płynów przeznaczonych do czyszczenia tego typu soczewek kontaktowych.

Najpopularniejsze płyny do soczewek

W sklepie Bezokularow.pl najbardziej popularną marką płynów pielęgnacyjnych jest EyeLove, które urzekły użytkowników soczewek wysoką jakością, praktycznością rozwiązań, a także zróżnicowaniem pod względem właściwości. Szeroki wybór sprawia, że każdy ma szansę odnaleźć produkt dla siebie.  Tuż za marką EyeLove wśród najpopularniejszych płynów pielęgnacyjnych nie mogło oczywiście zabraknąć płynu do soczewek Renu od producenta Bausch&Lomb, posiadającego właściwości czyszczące, dezynfekujące, a także dba o wysoki komfort noszenia soczewek. Z kolei inny popularny płyn do soczewek Opti Free od Alcona, polubiono za kompleksowość działania, a także właściwości nawilżające. Do jednych z najpopularniejszych produktów do pielęgnacji soczewek należy także płyn do soczewek Biotrue.

Ile kosztuje płyn do soczewek?

Płyn do soczewek jest absolutną koniecznością, jeśli korzystasz z soczewek wielokrotnego noszenia (dwutygodniowe lub miesięczne). Jeśli zastanawiasz się ile kosztuje płyn do soczewek, to warto wiedzieć, że występują one w rożnych pojemnościach, tak aby każdy mógł dobrać odpowiednią wielkość do swoich potrzeb. Pojemność płynu często ma przełożenie na jego koszt. Ceny płynów do soczewek zaczynają się już od nieco powyżej 13 złotych. Do wielu tego typu produktów dokładany jest również pojemniczek na soczewki, więc w cenie płynu otrzymujesz również pojemnik, w którym bezpiecznie przechowasz szkła kontaktowe. Chcąc kupować płyn do soczewek w atrakcyjnej cenie, warto korzystać z częstych promocji i rabatów, a także wybierać większe pojemności płynów lub nawet kupować w zestawach. Dwupaki płynów do soczewek udaje się kupić taniej niż gdyby zdecydować się na każdy płyn kupiony w osobnej ofercie.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię