Noszenie soczewek kontaktowych zimą – o czym trzeba pamiętać?

Masz wadę wzroku, która wymaga korekcji? Zatem musisz znaleźć okulary czy soczewki, które pozwolą zlikwidować jej skutki, abyś mógł ponownie cieszyć się pełną ostrością widzenia. Podczas dokonywania wyboru zwróć uwagę także na warunki atmosferyczne. W końcu noszenie okularów zimą jest uciążliwe i niezbyt komfortowe. A jak w rzeczywistości wygląda noszenie soczewek zimą? Poznaj całą prawdę na temat szkieł kontaktowych aplikowanych podczas mroźnych dni.


Dlaczego soczewki są lepszym wyborem zimą niż okulary?

Głównym zarzutem wobec noszenia okularów zimą jest to, że niemiłosiernie parują po zmianie temperatury otoczenia. To nie tylko uciążliwe, ale też może być nawet niebezpieczne, gdyż znacząco ogranicza widoczność.

Czy ten problem dotyczy także osób, noszących soczewki podczas mrozów? Otóż nie! Dzięki temu, że soczewki kontaktowe zakładamy bezpośrednio na gałkę oczną, to samoistnie są one bezustannie ogrzewane, dlatego też nie grozi Ci zaparowanie ich. Jednak to nie jedyna zaleta noszenia zimą soczewek, oto kilka kolejnych:

  • nie ma ryzyka związanego z zamarzaniem soczewek,
  • zapewniają większy komfort podczas prowadzenia aktywnego trybu życia,
  • mogą posiadać filtry UV, chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
  • zapewniają szersze pole widzenia,
  • soczewki o wysokim uwodnieniu i silikonowo-hydrożelowej powłoce skutecznie nawilżają oczy, które zimą szczególnie są narażone na przesuszenie,
  • na soczewkach nie osadza się śnieg.

noszenie soczewek kontaktowych zimą

Noszenie soczewek zimą – czy mróz jest przeszkodą?

Coraz większa liczba producentów soczewek chwali się tym, że ich produkty są wysoko uwodnione, nawet w 55%. Czy to oznacza, że w okresie sporych mrozów istnieje ryzyko, że tak po prostu zamarzną? Na szczęście nie! Tak samo jak osobom noszącym soczewki nie grozi zaparowanie ich, tak też nie muszą obawiać się, że dojdzie do ich zamrożenia.

Dzięki naturalnemu ciepłu gałki ocznej taka sytuacja po prostu nie może mieć miejsca. Jedyne, o czym warto pamiętać to prawidłowy sposób przechowywania soczewek w trakcie mrozów. Zabezpiecz pojemnik i staraj się przechowywać szkła kontaktowe w miejscach, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. W końcu warunkiem niezamarznięcia soczewek jest ich ciągłe ogrzewanie przez oczy. Zatem, gdy nie masz ich założonych, to ryzyko zniszczenia się zwiększa.

Bezpiecznym rozwiązaniem zimą są zdecydowanie soczewki miesięczne całodobowe, gdyż nie trzeba ich ściągać.

Wykorzystanie soczewek podczas sportów zimowych

Jesteś wielbicielem lub wielbicielką śnieżnego szaleństwa? Sporty zimowe takie jak narciarstwo czy snowboard wymagają skupienia i pełnej ostrości widzenia zarówno przestrzeni w pobliżu, jak i obiektów znajdujących się nieco dalej.

Dlatego osoby z wadami wzroku muszą zadbać o ich korekcję także podczas uprawiania sportów zimowych. W jaki sposób? Najlepszą metodą będzie noszenie soczewek. Zapewnią Ci one odpowiednią jakość obrazu, a do tego bez problemu możesz do nich założyć gogle ochronne. Jak wiesz, z okularami korekcyjnymi byłoby to znacząco utrudnione.

Zresztą soczewki sprawiają też, że zyskujesz znacznie szerszy obraz widzenia. Na stoku najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe, które warto wymienić po zakończonej aktywności, aby oczy mogły się odpowiednio zregenerować.

Dzięki temu zimowe szaleństwo stanie się też znacznie bezpieczniejsze.

soczewki kontaktowe zimą

Jak dbać o nawilżenie oczu, nosząc soczewki zimą?

Zimą często przebywamy w pomieszczeniach o bardzo suchym powietrzu. Ogrzewanie sprawia, że oczy stają się suche, zmęczone, a nawet mogą piec. Dlatego tak ważne jest to, aby przed aplikacją soczewek używać krople do oczu. W ten sposób skutecznie zlikwidujesz problem z suchością i wszelkimi dyskomfortami. Postaw na nawilżenie także podczas dezynfekcji soczewek i wybierz w tym celu płyn do czyszczenia, zawierający substancje nawilżające.

Jak chronić się przed słońcem zimą? Połączenie soczewek z okularami przeciwsłonecznymi

Ochrona oczu przed promieniami słonecznymi jest bardzo ważna. I to nie tylko latem! Okazuje się, że zagrożenie czyha na nas przez cały rok. W szczególności, gdy wybierasz się na stok narciarski czy też gdy akurat spadnie śnieg, to koniecznie zadbaj o ochronę swoich oczu. W końcu śnieg sprawia, że promienie słoneczne się odbijają i stanowią realne zagrożenie, gdyż mogą wywołać groźne choroby oczu.

Dlatego nie bądź bierny i zwróć uwagę na ochronę oczu także zimą. W jaki sposób?

  • Noś soczewki kontaktowe wyposażone w filtry UV.
  • Jeśli Twoje soczewki nie mają filtrów, zdecyduj się także na noszenie okularów przeciwsłonecznych czy chociaż daszków, które ograniczą dotarcie promieni do oczu.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię