Czy soczewki mogą zamarznąć? Wyjaśniamy

Gdy na zewnątrz ziąb i chłód, użytkownicy szkieł kontaktowych czasem obawiają się – czy soczewki mogą zamarznąć w minusowych temperaturach? W tym artykule dowiesz się, jak szkła kontaktowe tolerują zimową pogodę i czy rzeczywiście masz powód do niepokoju. Zobacz, jak mróz wpływa na soczewki i czy istnieje ryzyko, że zamarzną na oku.


Spis treści:

Czy soczewki mogą zamarznąć na oku?

Jeśli zastanawiasz się, czy soczewki mogą zamarznąć na oku – nie jesteś jedyny! To samo pytanie trapiło badaczy Uniwersytetu Kalifornijskiego – rozważali oni, czy szkła kontaktowe byłyby odpowiednią opcją dla amerykańskich żołnierzy pracujących w ekstremalnie niskich temperaturach. W 1982 roku postanowili raz na zawsze rozwiać swoje wątpliwości.

czy soczewki mogą zamarznąć?

Podmiotem badania były króliki, na których oczy były nakładane soczewki kontaktowe. Następnie wypuszczano je na zewnątrz na okres 3 godzin. Warunki, w których znajdowały się zwierzęta, były prawdziwie ekstremalne – temperatura powietrza -30℃ i wiatr osiągający prędkość 125 km/h składały się na temperaturę odczuwalną poniżej -60℃.

Po badaniu okazało się, że u 85% królików nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian na oczach. U pozostałych 15% zaistniały jedynie subtelne podrażnienia rogówki, które minęły po kilku godzinach od zakończenia badania.

Teoria, że soczewki kontaktowe mogą ulec zamrożeniu na oczach, została więc obalona. Wyniki badania zostały również potwierdzone przez organizację zrzeszającą lekarzy okulistów American Academy of Ophthalmology.

Jak to możliwe, że soczewki kontaktowe nie zamarzają na oku nawet w tak ekstremalnie niskich temperaturach?

Temperatura rogówki i łez wynosi około 37℃ – organizm utrzymuje ją na stałym poziomie niezależnie od tego, jak zimno jest na zewnątrz. Gdy nosisz szkła kontaktowe, ściśle przywierają one do rogówki i stają się swego rodzaju przedłużeniem Twojej gałki ocznej. Dlatego też Twoje ciało ogrzewa soczewki swoim ciepłem, uniemożliwiając ich zamrożenie.

Jak więc widzisz – nie musisz martwić się ryzykiem zamrożenia soczewek na oku! Możliwe jednak, że zdarzyło Ci się odczuwać dyskomfort w trakcie zimowych spacerów, gdy miałeś na oczach szkła kontaktowe. Dlaczego tak się dzieje?

Jak mróz wpływa na soczewki kontaktowe?

Istnieje powód, dla którego bardzo zimne powietrze może wiązać się z dyskomfortem odczuwanym przez użytkowników soczewek. W czasie ostrej zimy, wraz z temperaturą spada również wilgotność powietrza.

Suche powietrze skutkuje wysychaniem soczewek – to właśnie stąd bierze się dyskomfort, uczucie piasku pod oczami i podrażnienia. Więcej na temat tego, jaki jest wpływ pogody na soczewki kontaktowe, dowiesz się na naszym blogu.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby w czasie mrozów użytkownicy soczewek stosowali się do poniższych zasad:

  • Nawilżaj oczy! Aby zapobiec negatywnemu wpływowi minusowych temperatur na oczy, pamiętaj o częstym zakraplaniu oczu. Dzięki temu unikniesz nadmiernego odparowywania wody z powierzchni soczewek, a Twoje oczy pozostają nawilżone i zdrowe. Tutaj znajdziesz nawilżające krople do oczu, które warto stosować regularnie – w zimie i nie tylko.
     
  • Nie zapominaj o mruganiu. Gdy jesteś na zewnątrz, częste mruganie to konieczność. Każde przymknięcie powiek rozprowadza bowiem na soczewce cienką warstwę łez, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko jej nadmiernego wysuszenia.
     
  • Dbaj o odpowiedni poziom nawilżenia w Twoim domu. Zima to ciężki okres dla użytkowników soczewek nie tylko na zewnątrz, ale i w mieszkaniu. Pracujące grzejniki również wysuszają powietrze – dlatego to ważne, aby nabyć nawilżacz powietrza. Jako alternatywa dla nawilżacza, możesz również położyć na ciepły grzejnik wilgotny ręcznik – tanio, łatwo i skutecznie!
     
  • Chroń oczy okularami przeciwsłonecznymi. Zima wiąże się nie tylko z minusowymi temperaturami, ale i silnym, mroźnym wiatrem oraz białą pokrywą śnieżną. Okulary słoneczne ochronią Twoje oczy przed wichurą, a także zapobiegną bolesnej dolegliwości, którą jest ślepota śnieżna. Stylowe i funkcjonalne okulary przeciwsłoneczne znajdziesz w naszym sklepie!

czy soczewki zamarzają?

Czy soczewki mogą zamarznąć w paczkomacie?

Zakup soczewek kontaktowych online to niezwykle wygodna i praktyczna opcja, zwłaszcza w środku zimy – nie musisz wtedy wychodzić z domu i marznąć w czasie zakupów! Jeśli zastanawiasz się, czy soczewki mogą zamarznąć w paczkomacie – nic się nie martw!

Soczewki, które znajdują się w opakowaniu z płynem, mogą ulec zamrożeniu w minusowych temperaturach – w końcu w znacznej części są zbudowane z wody. To jednak nic złego i w żadnym stopniu nie wpływa na obniżenie jakości produktu.

Soczewki kontaktowe mogą ulec zamrożeniu zarówno w czasie transportu, jak i podczas oczekiwania na Twój odbiór z paczkomatu. W takiej sytuacji wystarczy pozostawić je na kilka godzin w temperaturze pokojowej i poczekać. Gdy już się rozmrożą – korzystaj z nich jak zwykle.

W sporadycznych sytuacjach może się zdarzyć, że po rozmrożeniu soczewki będą Cię uwierać lub powodować dyskomfort. Wówczas nie wahaj się, aby się z nami skontaktować – rozwiążemy Twój problem.

Tak więc wiesz już, że nie masz się czym martwić – ani ryzykiem zamrożenia soczewek na oku, ani ich zamrożeniem w paczkomacie. Pamiętaj tylko o regularnym nawilżeniu oczu, aby cieszyć się wygodą soczewek kontaktowych nawet w zimie!
 

Bibliografia:

J. F. Socks, Contact lenses in extreme cold environments: response of rabbit corneas, 1982

J. F. Socks, Use of contact lenses for cold weather activities, 1981

Sheila Hickson-Curran, Timothy Hallberg, Previously frozen? No problem! Temperature tolerance of contact lenses, 2011

Vision Arts Eyecare Center, Can I wear contact lenses in extreme cold?, 2018

Clearly, Frozen contact lenses: what you need to know, clearly.ca

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię