Ropień oczodołu – jak rozpoznać?
Ropień oczodołu jest groźnym stanem zapalnym, który może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami wzroku. Tę bolesną dolegliwość trudno zignorować, a spowodować ją mogą pozornie mało znaczące zjawiska. Sprawdź jakie są najczęstsze przyczyny infekcji i jakie objawy wywołuje ropień oczodołu.
W artykule wyjaśniamy:
- Ropień oczodołu – na czym polega?
- Ropień oczodołu – jakie objawy wywołuje?
- Ropie oczodołu – przyczyny nieoczywiste
- Ropień oczodołu – diagnostyka
- Czy ropień oczodołu może spowodować powikłania?
- Ropień oczodołu – jak leczyć?
Ropień oczodołu – na czym polega?
Ropień oczodołu jest infekcją, która prowadzi do gromadzenia się wydzieliny ropnej w obszarze tkanek miękkich otaczających narząd wzroku. Wywołuje silny ból i szereg problemów zdrowotnych. Choroba często jest wynikiem infekcji toczących się w zatokach przynosowych. Bezpośrednie sąsiedztwo sprawia, że zakażenie łatwo rozprzestrzenia się na pobliskie tkanki.
Ropień oczodołu – jakie objawy wywołuje?
Ropień oczodołu wywołuje dość jednoznaczne objawy. Najbardziej charakterystyczne jest opuchnięcie okolic oczodołu i/lub powiek. Skóra w tym rejonie jest mocno zaczerwieniona, a obrzęk uniemożliwia normalne poruszanie powiekami.
Objawy ropnia oczodołu to także:
- wytrzeszcz oczu
- podwyższona temperatura ciała
- osłabienie organizmu
- ból gałki ocznej
- trudności lub całkowita niemożność poruszania gałką oczną
- zaburzenia widzenia
- ból oczodołu
Jeżeli ropień oczodołu jest konsekwencją infekcji zatok – objawy obejmują ból głowy, niedrożność dróg oddechowych i specyficzne uczucie rozpierania w zatokach. Oko może sprawiać wrażenie większego lub bardziej wypukłego.
Ropień oczodołu daje objawy w postaci spadku ostrości widzenia i zamglenia. Zarówno powieka, jak i oczodół są tkliwe, a ból może promieniować w stronę głowy, szczególnie podczas ruchu gałek ocznych. Porównaj to z migreną oczną.
Ropie oczodołu – przyczyny nieoczywiste
Ropień oczodołu spowodowany jest najczęściej przez infekcję w zatokach sitowych. Ale chorobotwórcze bakterie mogą pojawić się także z powodu mechanicznych urazów i uszkodzeń powstałych w okolicy oka i oczodołu. Podobnie jest w przypadku powikłań po zabiegach operacyjnych nosa, zatok i okolic oczu.
Do rzadszych przyczyny ropnia oczodołu należą infekcje z pogranicza problemów okulistycznych i dermatologicznych:
- jęczmień oka
- zapalenie powiek
- gradówka
Nieoczywistą przyczyną ropnia oczodołu są zaniedbania w higienie jamy ustnej. Gdy nieleczona próchnica rozprzestrzenia się w kierunku korzenia w górnym łuku zębowym, może spowodować nagromadzenie się ropy. Bliskie położenie tych obszarów twarzoczaszki sprzyja rozprzestrzenianiu się zakażenia.
Ropień oczodołu może zostać wywołany zakażeniem wirusowym ospą wietrzną. Możliwy jest też rozwój schorzenia przez bakteryjne zakażenie przedostające się krwioobiegiem. Dotyczy to pacjentów o obniżonej odporności.
Ropień oczodołu – diagnostyka
Ropień oczodołu wymaga jak najszybszego rozpoznania, ponieważ brak leczenia może w krótkim czasie doprowadzić do poważnych powikłań. Osoba zgłaszająca się do lekarza z objawami wskazującymi na ropień oczodołu, będzie skierowana na:
- tomografię komputerową zatok i oczodołów (CT) – to badanie pozwala ocenić obszar zajęty infekcją;
- testy mikrobiologiczne – badanie próbki wydzieliny ropnej pozwoli ustalić z jakimi dokładnie bakteriami mamy do czynienia, a dzięki temu zastosować odpowiedni antybiotyk;
- rezonans magnetyczny (MRI) – pomaga zweryfikować stan tkanek miękkich, szczególnie w odniesieniu do nerwu wzrokowego
Czy ropień oczodołu może spowodować powikłania?
Ropień oczodołu jest infekcją niebezpieczną. Powikłania wywołane namnażającymi się bakteriami i nagromadzeniem ropy, mogą całkowicie pozbawić człowieka zdolności widzenia. Do komplikacji jakie może spowodować ropień oczodołu zaliczamy:
- zakrzepowe zapalenie tętnicy środkowej siatkówki
- kompresja nerwu wzrokowego
- wtórne zapalenie nerwu wzrokowego
- zakażenie mózgu
Ropień oczodołu – jak leczyć?
Ropień oczodołu wymaga szybkiego podjęcia leczenia ze względu na wyżej wymienione zagrożenia. Im szybciej schorzenie zostanie zdiagnozowane, tym lepsze rokowania dla pacjenta. Leczenie ropnia oczodołu opiera się w dużej mierze a dożylnej antybiotykoterapii. To wiążę się z hospitalizacją, która pozwala także na monitorowanie stanu narządu wzroku. Zastosowanie mają też steroidowe leki przeciwzapalne.
W leczeniu ropnia oczodołu wykorzystuje się nowoczesną formę drenażu metodą endoskopową. Oczyszczenie zainfekowanych obszarów z ropy skraca czas leczenia i zmniejsza obrzęk.
Bibliografia:
- A. Campbell, R. Bergman, R. Metson, Orbital complications of acute sinusitis [w:] Operative Techniques in Otolaryngology 2017/ 28
- K. Ikeda, T. Oshima, H.Suzuki, T. Kikuchi, M. Suzuki, T. Kobayashi, Surgical treatment of subperiosteal abscess of the orbit: Sendai's ten-year experience [w:] Auris Nasus Larynx 2003 Aug;30(3)
- R. Sharma, Idiopathic orbital inflammation [w:] Radiopaedia Oct. 2024
- A. Augustyniak, A. Bator, K. Sowula, P. Stręk, Ropień podokostnowy oczodołu w przebiegu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych – opis przypadku [w:] Polish Otorhinolaryngology Review ISSN: 2084-5308E-ISSN: 2300-7338