5 cech zdrowych soczewek kontaktowych

Bogaty wybór soczewek kontaktowych na rynku optycznym może przyprawić o ból głowy, szczególnie jeśli nie jesteśmy zadowoleni z naszego dotychczasowego produktu i chcemy naszym oczom zapewnić zdrowszą korekcję wzroku. Na co zwracać uwagę podczas wyboru soczewek kontaktowych i jakie powinny one posiadać cechy, aby nasze oczy zachowały zdrowie?


1.    Materiał wykonania soczewki kontaktowej

Współczesne soczewki kontaktowe dzielą się na dwie kategorie, jeśli chodzi o materiał wykonania: starszy – hydrożel oraz nowszy – silkon-hydrożel. Ten pierwszy w ogólnym przekonaniu funkcjonuje jako bardziej komfortowy z uwagi na specyfikę hydrożelu jaką jest większa elastyczność i miękkość. Soczewki silkonowo-hydrożelowe są z kolei zdrowsze, dzięki składowej materiału jaką jest wysoko tlenoprzepuszczalny silikon. Dla zupełnych laików w temacie soczewek, nazwa materiału soczewki może być najlepszym drogowskazem i łatwo zobrazuje, z czego się ona składa. W przypadku soczewek nowej generacji mamy do czynienia z połączeniem komfortowego dla oczu, lepiej uwodnionego hydrożelu, oraz silikonu – bardziej przepuszczalnego i zdrowszego materiału. To oznacza, że soczewki silikonowo-hydrożelowe możemy nosić dłużej w ciągu dnia zachowując przy tym zdrowie i wygodę. Dlaczego? Tlen jest podstawowym i najważniejszym źródłem zdrowia organizmu a tym samym oczu – im wyższy poziom tlenu docierający do narządu wzroku, tym są one zdrowsze. Objawem niedostarczenia oku wystarczającej ilości tlenu mogą być m.in. zaczerwienienie czy przekrwienie oka, a także jego wysuszenie.

Gdy zakładamy soczewkę kontaktową, ograniczamy tym samym w pewnym stopniu dopływ tlenu do oka, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniej soczewki pod względem tego aspektu. Wśród parametrów soczewki warto zatem zwracać uwagę na wskaźnik Dk/t – im wyższy tym więcej do oka dociera przez soczewkę tlenu i oko będzie mniej zmęczone.  To jednak nie wszystko. Materiały soczewek dzielą się na 3 typy – pierwszej – najstarszej, drugiej oraz trzeciej generacji, która jest najnowszą obecnie na rynku szkieł kontaktowych.  

  • I generacja soczewek silikonowo-hydrożelowych charakteryzuje się wyższą tlenoprzepuszczalnością niż ich hydrożelowe siostry, ale też większą sztywnością co wiąże się z mniejszym komfortem noszenia.
  • II generacja soczewek silikonowo-hydrożelowych jest bardziej elastyczna i miękka co sprawia, że użytkownik  odczuwa lepszą wygodę użytkowania jednakże wciąż ich zwilżalność jest na niższym poziomie, by zadowolić najbardziej wymagających użytkowników soczewek.
  • Ciągła praca nad możliwymi ulepszeniami materiału soczewek najnowszej generacji sprawiła, że powstał materiał silikonowo-hydrożelowy trzeciej, najnowszej generacji, najbardziej tlenoprzepuszczalnych i jednocześnie najbardziej zwilżonych soczewek kontaktowych, a więc najzdrowszych i najbardziej komfortowych z tego rodzaju korekcji.

2.    Wskaźnik tlenoprzepuszczalności soczewki

Im wyższy poziom tlenoprzepuszczalności soczewek kontaktowych, tym więcej tlenu dociera do oka, a to powoduje, że soczewki są zdrowsze dla naszego wzroku. To tym bardziej ważne im dłużej w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca nosimy soczewki na oczach. Jeśli z soczewek korzystamy sporadycznie, zaledwie przez kilka godzin w ciągu dnia, nie musimy wymagać od naszych szkieł kontaktowych najwyższych wskaźników, ale jeśli nosimy je bardzo często, przez kilkanaście godzin w ciągu dnia, a nawet zdarza nam się w nich spać – zwracajmy uwagę na Dk/t w soczewce – im wyższy, tym lepszy dla zdrowia oczu. Jak wyjaśniliśmy w pierwszej części tekstu, najlepszą tlenoprzepuszczalnością mogą pochwalić się soczewki z silikonem w materiale takie jak EyeLove Supreme, Biofinity czy EyeLove Deluxe.

3.    Filtr UV w szkłach kontaktowych

Oczy tak jak nasza skóra potrzebują ochrony przed szkodliwym wpływem słońca, gdyż mogą być podatne na różnorakie zwyrodnienia i choroby związane ze słońcem, jeśli będą długotrwale wystawiane na słońce bez zabezpieczenia. Część producentów zadbała o to, by w soczewkach był filtr blokujący promieniowanie ultrafioletowe i jego oddziaływanie na narząd wzroku, nawet w 98%. Należy przy tym pamiętać, że nasze oczy są narażone na szkodliwość promieni słonecznych nie tylko w najbardziej słoneczne dni, cały rok do powierzchni ziemi dociera promieniowanie UVA i UVB, a światło odbite np. od powierzchni samochodu czy śniegu może oddziaływać na nasze oczy ze zdwojoną mocą niż to bezpośrednio padające. Soczewki kontaktowe pozwalają na to, by bez problemu nosić okulary słoneczne – dlatego nie zapominajmy, że soczewki kontaktowe z filtrem UV takie jak EyeLove Exclusive PRO, EyeLove Exclusive 1-Day czy ACUVUE OASYS i okulary przeciwsłoneczne to najlepszy duet, dający nawet 100% ochrony przed szkodliwością słońca.

okulary plus soczewki kontaktowe to idealny duet.

4.    Tryb użytkowania soczewek

Najzdrowsze dla naszych oczu są soczewki jednodniowe, z uwagi na jednorazowy tryb noszenia. Codziennie zakładamy zupełnie świeże, sterylne soczewki kontaktowe, co sprawia, że ograniczamy zanieczyszczenia czy naturalnie gromadzące się na ich powierzchni osady białkowe. Minimalizujemy w ten sposób również podatność na potencjalne infekcje oczu. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku, najważniejsza jest codzienna, szczegółowa pielęgnacja – im bardziej się do niej przyłożymy – tym ona nam się bardziej odwdzięczy.  Użytkownicy z najbardziej wrażliwymi oczami, korzystający z soczewek wielokrotnego noszenia powinni pomyśleć nad płynem oksydacyjnym, który z uwagi na swoją specyfikę (min. 6 godzin przechowywania w specjalnym pojemniku),  potrafi doskonale wyczyścić i zdezynfekować soczewkę bez dodatkowego mechanicznego pocierania soczewki. 

Skorzystaj z naszego poradnika >> jak kupić soczewki kontaktowe?

5.    Uwodnienie soczewki

Procent uwodnienia soczewki kontaktowej wskazuje, jak dużo wody zawiera w sobie jej materiał. Powszechne stało się przekonanie, że im więcej wody w soczewce, tym są one lepsze, jednakże nie można traktować tego tak zero-jedynkowo. Taka sytuacja kreowała się bowiem w przypadku soczewek hydrożelowych takich jak Soflens 59, EyeLove Comfort czy EyeLove Basic, w których im wyższy był poziom uwodnienia, tym soczewka była bardziej tlenoprzepuszczalna i komfortowa. Dlaczego tak się działo? Otóż nośnikiem tlenu w takich soczewkach jest właśnie woda, nie materiał. Tymczasem w soczewkach nowszej generacji to silikon jest wysoce tlenoprzepuszczalny i zapewnia odpowiednią transmisję tlenu do rogówki, dlatego woda w takich soczewkach nie jest tak istotna, gdyż poziom tlenu gwarantuje dłuższy komfort i zdrowie oczu.

Jeśli zatem po wypróbowaniu obu typów soczewek, odpowiadają Tobie pod względem komfortu soczewki nowszej generacji, silikonowo-hydrożelowe, a do tego nosisz soczewki każdego dnia, na poważnie rozważ korzystanie właśnie z tego drugiego typu soczewek. Warto wiedzieć także, że uwodnienie soczewki maleje wraz z codziennym użytkowaniem soczewki, dlatego tak istotne jest nie noszenie soczewek dłużej niż czas, na który są przeznaczone.

Pamiętajmy także, że każdy z nas ma inne preferencje jeśli chodzi o odczuwany komfort, dlatego może zdarzyć się, że soczewka nawet z najlepszymi parametrami może nam nie odpowiadać, dlatego warto szukać najlepszego rozwiązania opierając się na własnych odczuciach, nie zrażając się do soczewek, jeśli któreś z nich nie przypadły nam do gustu. Rynek optyczny jest obecnie tak bogaty, że z pewnością znajdziemy produkt idealny dla siebie i swoich oczu!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię