Zapalenie siatkówki – jak się objawia?

Zapalenie siatkówki może mieć różnorakie przyczyny. Groźne infekcje są wywoływane przez bakterie, wirusy i grzyby. Niebezpieczeństwo zapalenia siatkówki wynika m.in. z faktu, że to schorzenie nie boli. Dlatego łatwo zbagatelizować nieznaczne symptomy, biorąc je za zwykłe pogorszenie widzenia. Kto jest zagrożony zapaleniem siatkówki i jak się je leczy?


Oto co znajdziesz w artykule:

Jak dochodzi do zapalenia siatkówki?

Do zapalenia siatkówki dochodzi w wyniku działalności drobnoustrojów. Winne mogą być bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Np. rzadko kojarzony z problemami okulistycznymi – wirus opryszczki.
Niekiedy zapalenie siatkówki jest wynikiem stanu zapalnego, który toczy się w organizmie człowieka z powodu choroby o szerszej skali:

  • kiły
  • gruźlicy
  • AIDS
  • półpaśca
  • ospy wietrznej

Zapalenie siatkówki wywołane wirusem cytomegalii występuje u osób z zaburzeniami układu immunologicznego. Może to mieć związek z terapią prowadzoną po przeszczepie (gdy celowo podaje się środki obniżające odporność, by zapobiec odrzutom). Większe ryzyko dotyczy też pacjentów stosujących przez długi czas antybiotyki lub będących w trakcie leczenia chorób nowotworowych.

Zapalenie siatkówki

Zapalenie siatkówki występuje na tle schorzeń wywoływanych przez zakażenie grzybicze lub pasożyty:

  • kandydozę
  • toksoplazmozę
  • kryptokokozę
  • pneumocystozę

Zapalenie siatkówki u dzieci

Zapalenie siatkówki bywa diagnozowane u małych dzieci. Czasem niemowlę przychodzi na świat zarażone wirusem cytomegalii (gdy choroba rozwinęła się podczas ciąży). Do zakażenia toksoplazmozą także może dojść w okresie płodowym.

Źródłem niebezpiecznych cyst pasożyta mogą być kocie odchody, ale częściej powodem jest spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa. Jeśli do zakażenia doszło w trakcie ciąży – nie zawsze rutynowe badania wzroku u dzieci wykryją problem. Toksoplazmoza pozostaje czasem nieaktywna przez wiele lat

Objawy zapalenia siatkówki

Zapalenie siatkówki jest to jeden z kilku możliwych stanów zapalnych, które mogą rozwinąć się w narządzie wzroku. Ludzkie oko jest zbudowane z wielu warstw. Siatkówka bezpośrednio styka się z błoną naczyniową, więc w przypadku pojawienia się stanu zapalnego istnieje wysokie ryzyko infekcji obu tych stref.

Zapalenie siatkówki objawia się wyłącznie w postaci zaburzeń widzenia. Możliwe sygnały to:

  • spadek ostrości widzenia
  • mroczki w polu widzenia
  • fotopsje
  • zaburzenia w rozpoznawaniu kolorów

Niebezpieczeństwo zapalenia siatkówki polega na tym, że wymienione objawy pojawiają się, gdy schorzenie dotyka rejon plamki żółtej. Jest to najczulsza strefa siatkówki. Natomiast w przypadku stanu zapalnego obwodowej części siatkówki, choroba może nie wywoływać żadnych objawów. Jest to jeden z ważnych argumentów skłaniających do regularnych badań okulistycznych. Zmiany spowodowane przez bezobjawowe zapalenie siatkówki są możliwe do zauważenia jedynie podczas badań.

Zapalenie siatkówki – jakie badania są potrzebne?

Badanie w kierunku zapalenia siatkówki rozpoczyna się od standardowego badania ostrości wzroku. Do oceny zmian zachodzących w strukturach gałki ocznej niezbędne jest przeprowadzenie badania dna oka. Specjaliści wykorzystują także badanie elektrofizjologiczne, w skrócie ERG oraz badanie pola widzenia.

Zapalenie siatkówki - objawy

Zapalenie siatkówki – jak leczyć?

W leczeniu zapalenia siatkówki najważniejsze jest podjęcie działań wobec podstawowego problemu zdrowotnego. Zatem jeśli choroba jest wynikiem infekcji – wdrażane są środki przeciwbakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze. Niezbędne mogą się okazać antybiotyki i preparaty przeciwzapalne (czasem jako zastrzyki w okolicy gałki ocznej).

Uszkodzenia wywołane stanem zapalnym mogą doprowadzić do odklejenia siatkówki. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które bez odpowiedniej interwencji medycznej prowadzi do całkowitej utraty zdolności widzenia. W takich przypadkach lekarze podejmują decyzję o wykonaniu zabiegu witrektomii.
 

 


 
Bibliografia:

  1. L. Olivares-Gonzalez, S. Velasco, I. Campillo, R. Rodrigo, Retinal Inflammation, Cell Death and Inherited Retinal Dystrophies [w:] International journal of molecular sciences 2021 Feb 20;22 (dostęp: 23.08.2023).
  2. H. Youngblood, R. Robinson, A. Sharma, S. Sharma, Proteomic Biomarkers of Retinal Inflammation in Diabetic Retinopathy [w:] International journal of molecular sciences 2019 Sep 25;20 (dostęp: 23.08.2023).
  3. Classification Criteria for Toxoplasmic Retinitis [w:] American journal of ophthalmology 2021 Aug;228 (dostęp: 23.08.2023).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię