Soczewki kontaktowe do szkoły – czy warto?

Problemy z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy z astygmatyzmem mogą spotkać każdego, także uczniów. Kiedy konieczna staje się korekcja wzroku u dzieci i nastolatkowie stają przed trudnym wyborem – wybrać okulary czy soczewki kontaktowe. Dzięki tak dużemu wyborowi i wielu korzyściom coraz popularniejsze stają się soczewki. Przekonaj się, dlaczego warto je wybierać i jaki rodzaj sprawdzi się u Ciebie najlepiej.


Dlaczego warto nosić w szkole soczewki kontaktowe? 4 zalety

Możliwość noszenia soczewek na WF-ie

Lekcje wychowania fizycznego mogą być sporym problemem dla osób, borykających się z wadami wzroku. Właśnie dla takich osób soczewki mogą okazać się wręcz wybawieniem. Niezależnie od tego, czy WF odbywa się na zewnątrz, czy też w hali sportowej, bardzo ważne jest to, żeby widzieć wyraźnie najbliższe i dalsze otoczenie. W przeciwnym razie ryzykujesz niebezpieczną kontuzją lub groźnym wypadkiem. Soczewki kontaktowe możesz swobodnie nosić podczas lekcji gimnastyki, aerobiku, zajęć lekkoatletycznych czy też podczas gier zespołowych.

soczewki kontaktowe do szkoły

Możliwość noszenia soczewek na basenie

Czasem szkoły organizują też lekcje pływania na basenie, które mają być alternatywą dla standardowych lekcji WF-u. W takim przypadku osoby z wadami wzroku znów stają przed pewnym problemem. Skoro podczas pływania okulary nie są wskazane, to masz kilka innych opcji.

Możesz zakupić gogle do pływania z funkcją korekcyjną. Jednak nie jest to najtańsze rozwiązanie. Ciekawą alternatywą mogą być soczewki jednodniowe, które założysz jedynie na czas przebywania w basenie, a zaraz po wyjściu koniecznie będziesz musiał je ściągnąć. Najlepiej będzie jeśli oprócz szkieł kontaktowych włożysz także zwyczajne, ale szczelne gogle. Wtedy ustrzeżesz się przed infekcjami oczu i nie stracisz ostrości widzenia podczas pływania.

Soczewki są bezpieczniejsze dla aktywnych dzieci

Młodsze dzieci szkolne także mogą z powodzeniem nosić soczewki. Szczególnie bardzo aktywne maluchy, które kochają ruch i długo nie usiedzą w miejscu, dostrzegą zalety soczewek. W końcu podczas biegania czy innych aktywnych zabaw okulary mogłyby z jednej strony być przeszkodą, a do tego stanowiłyby ryzyko tego, że się zbiją i zrobią krzywdę dziecku. Soczewki co najwyżej wypadną, choć zdarza się to rzadko, to w żaden sposób nie narażą dziecka.

Zobacz także >> Ropiejące oczy u dziecka - jak temu zaradzić?

Nie musisz zmieniać swojego wizerunku

Nie tylko nastolatki zwracają uwagę na swój wygląd, prawda jest taka, że dla większości uczniów bardzo ważna jest akceptacja i to, jak są odbierani. Dlatego w obawie przed zaczepkami czy nieprzychylnymi komentarzami coraz więcej uczniów, gdy tylko może, decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych. Dzięki temu mają swój wygląd bardziej pod kontrolą, co może dodawać im więcej pewności siebie.

Jakie soczewki wybrać do szkoły? Jednodniowe kontra miesięczne

Kiedy zdecydujesz się nosić w szkole soczewki kontaktowe, to staniesz przed szeregiem decyzji, które musisz podjąć. Jeśli chodzi o wybór marki czy konkretnego modelu, pomocna będzie opinia specjalisty – okulisty czy optometrysty.

Jednak wcześniej warto pochylić się nad kwestią czy lepiej wybrać soczewki jednodniowe, a może korzystniejsze staną się te miesięczne.

soczewki kontaktowe do szkoły

Soczewki miesięczne do szkoły

Do szkoły można zdecydować się na soczewki miesięczne, które dostępne są w odmianach dziennych i całodobowych. Szczególnie ta druga opcja jest warta rozważenia. Nie wymagają one dezynfekcji i uczeń może nosić je przez 30 dni z rzędu. Owszem, są one trochę droższe, ale za to zapewniają większe bezpieczeństwo i wygodę podczas ich noszenia. Dziecko czy nastolatek w ten sposób na pewno nie zapomni o tym, aby ściągnąć lub założyć soczewki.

Soczewki jednodniowe do szkoły

Kolejną opcją jest wybranie soczewek jednorazowych, które należy nosić w ciągu dnia, aby wieczorem ściągnąć je i wyrzucić do kosza. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta, gdyż w przeciwnym razie można narazić się na infekcje oczu czy dyskomfort w postaci podrażnienia lub zaczerwieniania narządu wzroku.

Olbrzymią zaletą soczewek jednodniowych jest to, że nie trzeba przy nich kupować i używać płynu do dezynfekcji. Wielu uczniów nie ma czasu na dezynfekcję soczewek, a do tego istnieje spore ryzyko, że nie robiliby tego regularnie, więc w ich przypadku soczewki jednodniowe sprawdzą się znakomicie.

Pamiętaj też o tym, że soczewki kontaktowe do szkoły nie można dobierać na podstawie parametrów okularów. Jeśli dotąd nosiłeś okulary i chcesz je zamienić na soczewki, to musisz ponownie udać się do specjalisty, aby:

  • wydał opinie, czy są u Ciebie jakiekolwiek przeciwwskazania związane z noszeniem soczewek kontaktowych,
  • wykonał badanie wzroku, żeby określić parametry, jakie powinny charakteryzować idealne dla Ciebie soczewki.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię