Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Planujesz porzucić okulary korekcyjne i wypróbować soczewki kontaktowe? Wcześniej koniecznie skonsultuj się z okulistą bądź z optometrystą. To on doradzi ci, który model będzie dla Ciebie najlepszy. Zazwyczaj jednak poszczególne rodzaje soczewek dostępne są w wersjach jednodniowych bądź miesięcznych. Przekonaj się, który rodzaj opłaca Ci się najbardziej.


Soczewki jednodniowe a miesięczne – różnice

Ogólna definicja soczewek jednodniowych mówi, że ściągamy je przed spaniem i zakładamy świeżą parę po przebudzeniu. Jednak w rzeczywistości może się zdarzyć, że należy wymieniać je częściej, jeśli nasze aktywności na to wskazują. Warto wymienić soczewki jednodniowe po wizycie na basenie czy jeśli skarżymy się  na alergię sezonową. W porównaniu do soczewek miesięcznych, soczewki jednodniowe nie wymagają codziennej pielęgnacji co oszczędza sporo czasu.

Istnieją 2 główne rodzaje soczewek miesięcznych – całodobowe i noszone tylko w trakcie dnia. Te pierwsze możesz nosić jako soczewki miesięczne dzień i noc przez cały miesiąc. Nie musisz ich ściągać czy też dezynfekować. Soczewki miesięczne bez zdejmowania to niezaprzeczalnie duża wygoda. Za to soczewki miesięczne przeznaczone do wykorzystywania w trybie dziennym należy zdejmować przed pójściem spać, przechowywać przez noc w pojemniku, w którym znajduje się płyn do dezynfekcji.

Dla kogo soczewki miesięczne

Dla kogo są lepsze soczewki jednodniowe?

To idealne soczewki dla alergików. Czasem zdarza się, że w płynie pielęgnacyjnym znajdują się składniki, na które część z alergików jest uczulona. Przy korzystaniu z soczewek jednodniowych nie potrzebujesz płynu. W dodatku dzięki temu, że możesz częściej wymieniasz swoje soczewki kontaktowe, to pozbywasz się zalegających alergenów, np. pyłków i jesteś znacznie mniej narażony na przykre konsekwencje związane z alergią. Sprawdż również czy każdy może nosić soczewki kontaktowe.

Zresztą to właśnie soczewki jednodniowe są najzdrowsze, gdyż gwarantują najwyższy poziom higieny. W końcu wymieniasz je każdego dnia, więc możesz najskuteczniej uchronić się przed infekcjami i chorobami narządu wzroku. Zobacz jak zakładać soczewki jednodniowe.

Zatem sprawdzą się doskonale dla osób będących ciągle w biegu, aktywnych i zapracowanych. Najważniejsze jest jedynie pilnowanie, aby mieć odpowiednie zapasy soczewek. Warto podkreślić, że modele jednodniowe świetnie sprawdzają się jako produkty okazjonalne, gdy zazwyczaj nosisz okulary, a po prostu raz na jakiś czas wolisz podnieść swój komfort i wybierasz soczewki kontaktowe. Np. gdy uprawiasz sport, pływasz czy idziesz na przyjęcie bądź sesję zdjęciową.

Soczewki jednodniowe

Coraz popularniejsze bywają obecnie też soczewki jednodniowe kolorowe, które są w stanie podkreślić lub całkowicie zmienić kolor tęczówek. Chętnie sięgają po nie osoby młode czy też imprezowicze, np. podczas Halloween.

Komu lepiej sprawdzą się soczewki miesięczne?

Jeśli masz wystarczającą ilość czasu, aby dbać o higienę soczewek i Twoich oczu, to modele miesięczne na pewno będą Ci dobrze służyły. To świetna opcja dla osób, które pragną wygody jaką oferują soczewki kontaktowe, ale jednocześnie nie chcą wydawać zbyt dużo pieniędzy. Kupując 6 sztuk soczewek miesięcznych masz zapas na 3 miesiące użytkowania. Dzięki temu możesz robić zakupy raz na kwartał i mieć zawsze zapas soczewek w domu.

Z kolei gdy dodatkowo postawisz na soczewki miesięczne całodobowe, to zniknie problem związany z pielęgnacją soczewek. Minimalizujesz ilość produktów, jakie potrzebne Tobie są do użytkowania soczewek, a jednocześnie masz soczewki miesięczne zawsze na oczach.

Sprawdź też >> czy soczewki kontaktowe można odliczyć od podatku?

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię