Ortokeratologia – niechirurgiczna metoda leczenia wad wzroku

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się stosunkowo nowa forma niechirurgicznego leczenia wad wzroku, ściślej mówiąc krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu.  Na czym polega ortokorekcja, czym są ortosoczewki?

Głównym celem stosowania wspomnianej metody leczenia jest modelowanie rogówki oka poprzez jej spłaszczenie, a służą do tego tzw. soczewki ortokeratologiczne (ortosoczewki). Soczewki te są gazoprzepuszczalne, twarde, wielokrzywiznowe. Zazwyczaj zakłada się je na noc, a zdejmuje kolejnego dnia rano – początkowo czynności te należy powtarzać codziennie, jednak wraz z upływem czasu wystarczy systematycznie mniej więcej 15 razy w miesiącu. Zakłada się je jedynie na noc, by w ciągu dnia wada wzroku spadła do zera na mniej więcej 18 godzin.

. Dla kogo ortokorekcja?

Ortokorekcji poddać się mogą nawet dzieci, jedynym warunkiem jest ukończenie 10 roku życia oraz dorośli, którzy nie godzą się na chirurgiczne metody leczenia wad wzroku. Na tego typu leczenie poddać się mogą osoby mające nie więcej niż  -4,00 max. -5,00D oraz w przypadku astygmatyzmu do -1,5D. Większe wady wzroku można jedynie zmniejszyć, dzięki czemu moc optyczna klasycznych soczewek czy okularów może być niższa niż początkowo. Warto wiedzieć, że ortokorekcji nie mogą poddać się osoby mające zbyt wypukłą bądź zbyt płaską rogówkę; omawianą przez nas metodę leczenia zazwyczaj stosuje się do 45 roku życia. Zdarzyć się również może, że w przypadku dzieci dzięki tej innowacyjnej korekcji wzroku, wykryta wada wzroku może się zatrzymać. Ortokorekcja jest świetnym rozwiązaniem dla sportowców lub osób pracujących w zadymionych, zanieczyszczonych pomieszczeniach, gdzie odradza się noszenia soczewek kontaktowych.

Jakie są zalety soczewek ortokeratologicznych?

Dzięki nim pacjent ma możliwość 100% ostrości widzenia w ciągu dnia bez konieczności używania jakichkolwiek pomocy optycznych – soczewek kontaktowych bądź okularów korekcyjnych. Jest to niewyobrażalny komfort dla każdego, kto na co dzień boryka się z wadą wzroku. Warto jednak zaznaczyć, że zadowalający efekt leczenia nie jest stały – po zaprzestaniu używania soczewek ortokeratologicznych kształt rogówki wraca do stanu początkowego.

Warto dowiedzieć się więcej u swojego lekarza okulisty/optometrysty. Na pewno udzieli Wam wszystkich niezbędnych wskazówek, konsultacja z nim jest niezbędna. Bezokularow.pl

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię