Soczewki ortokorekcyjne – innowacyjny sposób na poprawę wzroku?

Pierwszą informację, jaką usłyszysz podczas wizyty od okulisty to – okulary i soczewki kontaktowe nie leczą wady wzroku, a jedynie ją maskują i umożliwiają funkcjonowanie z nią na co dzień. Jednak, jak się okazuje, rozwój technologii sprawił, że dziś mamy jeszcze trzecią opcję, która może sprawić, że Twój wzrok realnie się polepszy. Jak to możliwe? Odpowiedzią są soczewki ortokorekcyjne. Czym są, jak poprawiają jakość widzenia i dla kogo są stworzone?


Czym są soczewki ortokorekcyjne?

Soczewki ortokorekcyjne to rozwiązanie, które w skuteczny sposób pozwala wyeliminować problemy związane z krótkowzrocznością. Jednak, aby tak się stało, konieczne jest noszenie ich w nocy. To właśnie w trakcie snu nasza wada wzroku ma się stabilizować, a przy tym przednia część oka zmienia swój kształt. Dzięki temu już w ciągu maksymalnie dwóch tygodni możliwe staje się wyeliminowanie problemu związanego z krótkowzrocznością. Dzieje się to jednak tylko do momentu, gdy stosujemy soczewki ortokorekcyjne na noc, gdy przestaniemy, oko stopniowo wracać będzie do swojego poprzedniego stanu.

Mężczyzna zakłada soczewki ortokorekcyjne

Ortokorekcja daje możliwość porzucenia soczewek kontaktowych i okularów w ciągu dnia, aby zyskać większą kontrolę i ustrzec się przed szybkim rozwojem krótkowzroczności nawet w bardzo młodym wieku. Ta niechirurgiczna metoda wykorzystuje gazoprzepuszczalne ortosoczewki, które noszone przez całą noc zapewniają pełną jakość widzenia w ciągu dnia.

Soczewki ortokorekcyjne – opinie

Bardzo często z soczewek korekcyjnych na noc korzystają dzieci, choć nie brakuje też dorosłych stawiających na to rozwiązanie. Zauważają oni, że ten rodzaj soczewek twardych ma znacznie mniejszy rozmiar, co sprawia, że ich zakładanie czy też ściąganie staje się jeszcze łatwiejsze niż przy standardowych miękkich modelach kontaktowych. Jeśli krótkowzroczność nie przekracza -5.00 dioptrii, to faktycznie możliwe jest pozbycie się wady wzroku. Opinie na temat soczewek ortokorekcyjnych są bardzo pozytywne i często wymieniane są następujące ich zalety:

  • większa wygoda – nie trzeba w ciągu dnia chodzić w soczewkach czy w okularach,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób oczu w przyszłości,
  • soczewki na noc poprawiające wzrok hamują szybki rozwój krótkowzroczności,
  • metoda całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna,
  • doskonale sprawdzają się także dla osób z zespołem suchego oka, ale też np. dla alergików,
  • idealne rozwiązanie dla osób aktywnych, np. sportowców czy osób pracujących w miejscach o dużym zapyleniu, tam, gdzie jest bardzo suche powietrze lub w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że soczewki na noc poprawiające wzrok to metoda odwracalna. Zatem, kiedy przestaniesz je nosić, rogówka stopniowo zacznie wracać do swojego początkowego kształtu.

Dla kogo soczewki korekcyjne na noc?

Nie da się ukryć, że ortokorekcja jest skierowana przede wszystkim dla osób młodych, u których postępuje wada wzroku zwana krótkowzrocznością. Dotyczy to zarówno dzieci, nastolatków, jak i młodych dorosłych. W szczególności, gdy bardzo szybko ona narasta, np. w ciągu roku o ok. 0,75 dioptrii. Najlepiej sięgnąć po soczewki ortokorekcyjne, kiedy wada nie przekracza -5.00 dioptrii w przypadku krótkowzroczności lub też 1,5 dioptrii przy astygmatyzmie. W takich przypadkach można uzyskać pełne skorygowanie wady wzroku. Im problem ze wzrokiem jest większy, tym sam proces stabilizacji narządu wzroku będzie też zajmował więcej czasu.

Kobieta śpiąca w soczewkach ortokorekcyjnych

Soczewki ortokorekcyjne – cena

Cena takich soczewek na noc bywa naprawdę różna. Jednak bardzo często wymagają one zainwestowania ok. 1800-2000 zł. Tego rodzaju modele można używać przez cały rok, a w niektórych przypadkach producenci dają możliwość użytkowania ich nawet przez 2 lata. Do tego, kiedy chcemy uzyskać pełną cenę soczewek ortokorekcyjnych, to musimy wziąć pod uwagę również koszty związane z pierwszą wizytą u specjalisty, wizytą aplikacyjną czy kontrolną. Za każdym razem to koszt min. 170 zł, a w większych miastach nawet jeszcze więcej.

Soczewki ortokorekcyjne – gdzie kupić?

Bardzo ważne jest to, aby soczewki korekcyjne na noc były indywidualnie zaprojektowane i dopasowane do każdej osoby. Dlatego wcześniej musi zostać wykonane dokładne badanie przedniej części oka, refrakcji, a często także specjalista musi wykonać topograficzne mapy rogówki. Konieczny jest też ciągły kontakt ze specjalistą i powtarzanie badań co 3 miesiące.

Zastanawiasz się, gdzie kupić soczewki ortokorekcyjne? Zatem koniecznie wybierz profesjonalny i renomowany gabinet optyczny, salon optyczny czy też od razu skontaktuj się z doświadczonym optometrystą.

Ortokorekcja to znakomita metoda, która być może w przyszłości stanie się jeszcze łatwiej dostępna i popularna. Jednak przy okazji jest też dość kosztowna. Warto odłożyć pieniądze, kiedy zależy Ci na realnym zmniejszeniu swojej wady wzroku.

Sprawdź też >> czy soczewki kontaktowe można odliczyć od podatku?

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię