Krótkowzroczność i dalekowzroczność – jaką mam wadę?

Doskonały wzrok i odpowiednia ostrość widzenia to podstawa w pracy, nauce czy po prostu w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Jednak nie każdy cieszy się dobrym wzrokiem, a naprawdę powszechne są wady, które wymagają noszenia soczewek bądź okularów korekcyjnych. Wśród najczęstszych przyczyn są krótkowzroczność i dalekowzroczność. Sprawdź, czym charakteryzują się te wady!


Na czym polega krótkowzroczność i dalekowzroczność?

Różnica między krótko- a dalekowidzem polega przede wszystkim na punkcie, w którym skupia się światło w oku. Sprawia to, że zupełnie inaczej widzisz obraz z bliży lub z dali. W takim przypadku dopiero odpowiednie okulary korekcyjne bądź dopasowane soczewki sprawią, że jesteś w stanie widzieć tak jak zdrowy człowiek. Zwróć również uwagę na to, że dalekowzroczność i krótkowzroczność może mieć różne przyczyny np. genetyczne lub związane ze starzeniem się oka. Poza tym częstym powodem problemów ze wzrokiem jest nieprawidłowa higiena – szczególnie w trakcie korzystania z urządzeń elektrycznych typu laptop, telefon czy tablet. W takim przypadku rażące światło o nienaturalnym odcieniu sprawia, że wzrok musi być ciągle skupiony na obrazie, znajdującym się bardzo blisko oczu.

Czym charakteryzuje się krótkowzroczność?

Krótkowzroczność jest też nazywana miopią i dotyczy osób, u których ze względu na budowę oka, światło skupia się przed siatkówką, a nie na niej – tak jest w przypadku zdrowych osób. Właśnie z tego powodu krótkowzroczność polega na tym, że dobrze widzisz z bliska. Natomiast masz problem z wyraźnym dostrzeżeniem napisów czy przedmiotów, znajdujących się daleko.

krótkowzroczność

Zauważ, w przypadku krótkowzroczności obrazy wraz z ich oddaleniem stają się coraz bardziej rozmazane – wiele zależy od tego, jaką masz wadę wzroku. Poza tym mogą pojawić się trudności z odróżnianiem kształtów, a także z ograniczeniem pola widzenia. Zwróć uwagę na to, że nieleczona krótkowzroczność i dalekowzroczność mogą powodować bóle głowy oraz zmęczenie oczu, jeżeli nie zadbasz o prawidłowy sposób leczenia. W obu tych przypadkach najskuteczniejszym rozwiązaniem są soczewki sferyczne lub okulary korekcyjne, dopasowane do konkretnej wady.

Jakie soczewki kontaktowe dla krótkowidza?

Ważne jest nie tylko to, żebyś wiedział, na czym polega krótkowzroczność i dalekowzroczność. Zwróć również uwagę na rozróżnienie poszczególnych modeli soczewek, jakie są dopasowane do konkretnych wad. Jeśli jesteś krótkowidzem, to specjalista na pewno zapisze Ci soczewki sferyczne minusy. Dzięki nim ogniskowa soczewki oka zostanie przesunięta na siatkówkę. Nie wiesz, jak rozpoznać, jakie masz nosić soczewki? W takim razie po prostu sprawdź na recepcie, jaki symbol znajduje się przy wadzie wzroku. U krótkowidzów przed wartością wady zawsze jest zapisany minus, np. -2 dpt.

Dalekowzroczność – jakie są przyczyny tego schorzenia?

Dalekowzroczność i krótkowzroczność mają inne źródła powstawania. W przypadku nadwzroczności lub inaczej hiperopii charakterystyczne jest to, że dużo lepiej widzisz obrazy, znajdujące się w oddaleniu od Ciebie. Wówczas problemowe staje się odczytanie liter czy znaków, które są tuż przed Tobą, przez co musisz je trzymać w pewnej odległości od siebie. Szczególnie po 40. roku życia dostrzegalny jest problem tzw. wyciągniętych rąk. To jeden z najpowszechniejszych objawów, który powinien od razu Cię zaalarmować o pojawieniu się problemów ze wzrokiem. Sprawdź także na czym polega anizeikonia.

Grafika obrazująca normalne widzenie oraz nadwzroczność.

Istotne jest to, że w przypadku dalekowzroczności obraz ogniskuje się za siatkówką. Wtedy konieczne jest stosowanie okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, niwelujących ten problem. Zwróć uwagę na to, że dalekowzroczność bardzo często występuje u dzieci – w ich przypadku problem ten wraz z wiekiem może się zmniejszać. Taka wada jest też widoczna u dorosłych, a wówczas powodem są np. czynniki genetyczne oraz przebyte choroby.

Jakie soczewki kontaktowe dla dalekowidza?

Dalekowzroczność można zminimalizować wtedy, gdy będziesz nosić dopasowane okulary lub soczewki. Oznacza to, że na recepcie przed wartością wady wzroku znajdziesz symbol plusa np. +2 dpt. W ten sposób masz pewność, że światło będzie skupiać się na soczewce, czyli dokładnie tak, jak u zdrowej osoby. W konsekwencji odzyskasz ostrość i będziesz cieszyć się doskonałym wzrokiem, nie tylko patrząc na obrazy w oddali, ale również, kiedy spojrzysz na przedmioty, znajdujące się w pobliżu.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię