Czy soczewki są dwustronne? Rozwiewamy wątpliwości

Każdy użytkownik soczewek zauważył, że szkła kontaktowe są miękkie, elastyczne i łatwo wywijają się z jednej strony na drugą. Jednak czy soczewki są dwustronne? A może jednak ma znaczenie to, którą stroną nakłada się je na oczy? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Zostań z nami!


Najważniejsze wątki z tego artykułu:

Czy soczewki są dwustronne?

Soczewki kontaktowe to niezwykle wygodna metoda korekcji wzroku, która jest dobierana indywidualnie przez okulistę czy optometrystę. Jeśli otrzymałeś już receptę, to zapewne zostałeś również przeszkolony w zakresie zakładania, zdejmowania oraz pielęgnacji szkieł kontaktowych.

W gabinecie specjalisty kontaktologa często pomijaną kwestią jest jednak asymetria soczewek. Z tego względu, wiele osób wychodzi z niego, zastanawiając się – czy soczewki kontaktowe są dwustronne? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie! Jest tak, ponieważ jako wyrób medyczny, szkło kontaktowe jest precyzyjnie dopasowywane do krzywizny rogówki. Określone parametry krzywizny, średnicy i grubości materiału sprawiają, że gdy soczewka jest wywinięta na drugą stronę, jej kształt nie pokrywa się już z kształtem rogówki oka.

Co jeżeli soczewka zostanie nałożona na złą stronę?

W większości przypadków, założenie soczewki na nie tę stronę skutkuje natychmiastowymi, trudnymi do zignorowania dolegliwościami. Po pierwsze, odczujesz dyskomfort oraz uczucie kłucia, tak jakby pod powiekę wpadło Ci ciało obce. Po drugie, zauważysz, że Twoja wada refrakcji nie jest odpowiednio skorygowana. Obraz może być wówczas rozmazany i zniekształcony, ponieważ soczewka odwrócona na drugą stronę nie załamuje prawidłowo światła dla Twojej wady wzroku.

W sytuacjach, w których zignorujesz te objawy i nie poprawisz ułożenia soczewek na rogówce, wkrótce zacznie dolegać Ci skrajna suchość oczu. Noszenie szkieł kontaktowych wywiniętych na niewłaściwą stronę może bowiem zakłócać rozprowadzanie filmu łzowego. To prowadzi z kolei do podrażnień rogówki, a nawet zwiększonego ryzyka wystąpienia infekcji oczu.

Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, przed założeniem soczewek koniecznie upewnij się, że są one wywinięte na dobrą stronę. Na szczęście producenci wzięli pod uwagę ten problem i wdrożyli kilka wygodnych rozwiązań, które znacznie ułatwiają sprawdzenie odpowiedniego ułożenia szkła kontaktowego.

czy soczewki są dwustronne?

Jak sprawdzić, czy zakładam soczewkę w dobrą stronę?

Sprawdzenie, czy soczewka znajduje się na właściwej stronie, to nic trudnego – wystarczy, że będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę! Oto dwie główne metody, dzięki którym upewnisz się, że szkło kontaktowe jest gotowe do założenia na oko:

  • Kształt miseczki – zadbaj o dobre oświetlenie, umieść soczewkę na palcu i dobrze się jej przyjrzyj. Jest ona na prawidłowej stronie jeśli ma widoczny kształt miseczki, a jej krawędzie kierują się ku górze. Jeśli zaś jej kształt bardziej przypomina spodek, a krawędzie wywijają się na zewnątrz – należy wywinąć ją na drugą stronę.

infografika dwie strony soczewki kontaktowej

  • Oznaczenia na soczewce – aby pomóc użytkownikom soczewek uniknąć błędów, producenci oznaczają prawidłową stronę soczewki przy pomocy liter lub cyferek – najczęściej jest to oznaczenie „123”. Aby to sprawdzić, wystarczy przyjrzeć się soczewce na palcu w dobrym świetle. Jeżeli oznaczenia są widoczne i bez problemu możesz je przeczytać, szkła kontaktowe znajdują się na właściwej stronie. Jeśli zaś cyfry lub litery są odwrócone, wywiń soczewkę na drugą stronę.

oznaczenia dobrej i złej strony soczewki kontaktowej infografika

Jak więc widzisz, soczewki niestety nie są dwustronne, ale sprawdzenie ich właściwej strony to bułka z masłem! Pamiętaj więc, aby każdorazowo skorzystać z powyższych metod – dzięki temu unikniesz błędów przy nakładaniu szkieł kontaktowych i nie będziesz ryzykować wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię