8 błędów popełnianych podczas noszenia soczewek

Nosisz soczewki kontaktowe? Zatem koniecznie zwróć uwagę na to, żeby przestrzegać pewnych zasad i unikać najczęściej popełnianych błędów, zdarzającym się nawet osobom, które od lat noszą soczewki. Przekonaj się, jak nosić soczewki, aby zyskać pełną jakość widzenia i nie zaszkodzić swoim oczom.


Najczęściej popełniane błędy podczas noszenia soczewek

Używanie soczewek dłużej, niż się powinno

Kiedy wybierasz soczewki jednorazowe, to nie powinieneś nosić ich dłużej niż ok. 12-16 godzin, w zależności od zaleceń producenta. Z kolei, gdy stawiasz na modele miesięczne to czas ich użytkowania to maksymalnie 30 dni. Przy czym należy jeszcze zwrócić uwagę na taką kwestię, jak to czy to soczewki całodobowe, czy też w trybie dziennym. W przypadku tej pierwszej opcji to możesz w nich spać, za to przy modelach w trybie dziennym koniecznie pamiętaj, żeby ściągać soczewki przed pójściem spać i obowiązkowo je zdezynfekuj. W przeciwnym razie możesz narazić swoje oczy na liczne infekcje czy choroby, a także na dyskomfort w różnej postaci.

soczewka kontaktowa na palcu

Niemycie rąk przed zakładaniem soczewek

W przypadku niemycia rąk chwilę przed tym, jak zakładamy soczewki, także musimy spodziewać się przykrych konsekwencji. Przede wszystkim będziemy narażeni na infekcje, które mogą przerodzić się w nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia oczu choroby. Wszystko przez to, że na naszych dłoniach znajdują się miliony drobnoustrojów, a przez to, że nie umyjemy ich przed aplikacją soczewek, to przedostaną się one do naszych oczu, co może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do licznych chorób.

Brak odpowiedniej pielęgnacji soczewek

Podobnie zresztą wygląda to w przypadku nieodpowiedniej higieny samych soczewek. Prawidłowe dbanie o oczy i soczewki polega na tym, że zawsze po ściągnięciu soczewek należy je dokładnie oczyścić, np. zanurzając w płynie do dezynfekcji. Dzięki temu pozbywamy się z ich powierzchni drobnoustrojów, osadu białkowego, pyłków czy różnych innych zanieczyszczeń, które w ciągu dnia przywarły do powierzchni soczewek. Prawidłowa pielęgnacja soczewek zatem to konieczność, chyba że zdecydujemy się na noszenie soczewek jednorazowych, które po ściągnięciu wystarczy wyrzucić do kosza, a od rana założyć nowe.

Nakładanie makijażu przed założeniem soczewek

Makijaż i soczewki to istotny aspekt życia wielu pań. Najpierw wykonujesz makijaż, a dopiero później zakładasz soczewki? To również jest dość istotny błąd! Dlaczego? Narażamy przez to oczy na przedostanie się do nich drobinek preparatów, które używaliśmy podczas make-upu. Dlatego zawsze najpierw umyj ręce, zaaplikuj soczewki kontaktowe, a później zajmij się makijażem. Uważaj szczególnie podczas używania tuszu do rzęs czy kredki do oczu, aby kosmetyki te nie kruszyły się i nie były nakładane zbyt blisko oka.

Zmywanie makijażu przed ściągnięciem soczewek

Jeśli chodzi o demakijaż, to również bardzo ważne jest przestrzeganie konkretnej zasady. Otóż kluczowe staje się to, żeby najpierw ściągnąć soczewki, a dopiero później zająć się zmywaniem resztek makijażu. Nigdy odwrotnie!

Nieodpowiedni dobór soczewek

Niestety nadal wiele osób kupuje soczewki bez konsultacji ze specjalistą lub też badania zostały wykonane zbyt dawno, a wada wzroku od tego czasu zdążyła się już pogłębić.

Zawsze soczewki powinny być indywidualnie dopasowane do wady wzroku, która została potwierdzona badaniami wykonanymi przez okulistę lub optometrystę. W innym przypadku narazisz się na nieostre widzenie, zapalenie spojówek, bóle głowy i oczu czy łzawienie. Wszystko to może negatywnie odbić się na jakości pracy czy nauki. Zresztą zwróćmy uwagę na to, że odpowiednie soczewki cechują się dopasowaną mocą, promieniem krzywizny czy średnicą. Dopiero gdy wszystkie te aspekty zostały prawidłowo określone do Twoich oczu i Twojej wady, to można uznać, że nosimy odpowiednie soczewki. Pamiętaj, że w Bezokularow.pl zawsze możesz skorzystać z porady naszego optometrysty - Wirtualny Gabinet czeka na Ciebie. Dzięki tej usłudze możesz otrzymać soczewki próbne bez wychodzenia z domu.

soczewki kontaktowe

Branie prysznica w soczewkach

Podczas brania prysznica i jednoczesnego noszenia soczewek trudno jest ustrzec się przed przedostaniem się wody z kranu na delikatną powierzchnię szkieł kontaktowych. W wodzie kranowej, basenowej, czy pochodzącej z innego akwenu wodnego, mogą znaleźć się niebezpieczne bakterie, które dla oczu mogą stać się zagrożeniem, gdy osiądą na soczewce kontaktowej i tam będą się rozwijać. Dla własnego bezpieczeństwa czy po prostu ostrożności, należy przed kontaktem z wodą zdjąć soczewki kontaktowe. Alternatywą są tutaj soczewki jednodniowe, które po skończonym prysznicu czy wizycie w basenie, należy ściągnąć i wyrzucić do kosza.

Używanie soczewek na basenie

A jak to wygląda w kontekście noszenia soczewek kontaktowych na basenie? Według badań pływanie na basenie w soczewkach czy też w morzu stanowi realne ryzyko zarażenia bakteryjnego oczu. Liczne infekcje, podrażnienia, stany zapalne i wiele innych dolegliwości spotykają osoby, które nie przestrzegają tych zasad. Może dojść nawet do owrzodzenia rogówki. Jak zatem zyskać pełną ostrość widzenia w trakcie pobytu na basenie? Możesz nosić soczewki jednorazowe i zaraz po wyjściu z wody je ściągnąć. Zminimalizujesz wtedy ryzyko choroby, ale nie jest to pewna ochrona. Lepszym rozwiązaniem jest noszenie soczewek i gogli lub też specjalnych okularów pływackich z korekcją.

Teraz już wiesz, jakie są najczęściej popełniane błędy podczas noszenia soczewek, więc możesz ich z powodzeniem unikać.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię