Jak marchew wpływa na zdrowie oczu?

Może nie wszyscy są jej zwolennikami w naturalnej postaci, ale warto wiedzieć, że dzięki zawartości beta-karotenu może uchronić nas przed niepożądanymi schorzeniami, np. kurzą ślepotą.

Zbawienna witamina A a nasze oczy

Nie da się ukryć, ze to jedna z najważniejszych witamin mających wpływ na zdrowie narządu wzroku. Zalet wspomnianej wyżej witaminy jest co najmniej kilka – zawiera niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oczu tłuszcze, a także prowitaminę A (powszechnie nazywanej beta-karotenem), która z kolei w okresie wzmożonego zapotrzebowania przekształcana jest w omawianą witaminę A. Gdzie możemy ją znaleźć? Warto sięgnąć po marchew, dynię, pomidory, szpinak  czy pietruszkę.  W pewnym stopniu pomaga również zapobiegać kurzej ślepocie. Co ciekawe jej wchłanianie jest znacznie lepsze jeśli zostanie spożywana wraz z tłuszczem roślinnym. Warto również wiedzieć, że witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie pręcików i czopków, czyli tzw. fotoreceptorów siatkówki. Niezbędna jest również w przypadku odbudowywania tkanki nabłonkowej, która z kolei zapewnia dobre widzenie.

Bez niej ani rusz

Warto wspomnieć, że marchew nie tylko chroni nasze oczy przed zapaleniem spojówek czy wysychaniem błony śluzowej, ale również powoduje, że zostają spowolnione procesy starzenia,  skóra zostaje zregenerowana i wygładzona. Już 10 dag surowej marchwi wystarczy by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. Dodajmy, że oprócz wspomnianej witaminy A, nie brakuje w niej żelaza, miedzi, fosforu czy jodu. Podsumowując – powinna na stałe wkroczyć do naszego jadłospisu.

Pamiętajcie, że należy pamiętać o systematyczności, ale również o zdrowym rozsądku – wszystko z umiarem. Jeśli nie przepadacie za surową marchewką, warto zainwestować w sokowirówkę i przyrządzać pyszne soki marchwiowo-jabłkowe. Na zdrowie! Bezokularow.pl Tylko oryginalne soczewki kontaktowe

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię