Jak marchew wpływa na zdrowie oczu?

Może nie wszyscy są zwolennikami marchwi w naturalnej postaci, ale warto wiedzieć, że dzięki zawartości beta-karotenu może uchronić nas przed niepożądanymi schorzeniami, np. kurzą ślepotą.


Witamina A a nasze oczy

Nie da się ukryć, że to jedna z najważniejszych witamin mających wpływ na zdrowie narządu wzroku. Zalet wspomnianej wyżej witaminy jest co najmniej kilka – zawiera niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oczu tłuszcze, a także prowitaminę A (powszechnie nazywanej beta-karotenem), która z kolei w okresie wzmożonego zapotrzebowania przekształcana jest w omawianą witaminę A.

Gdzie możemy ją znaleźć? Warto sięgnąć po marchew, dynię, pomidory, szpinak i pietruszkę - doskonałe źródła luteiny!  W pewnym stopniu pomaga również zapobiegać kurzej ślepocie. Co ciekawe jej wchłanianie jest znacznie lepsze, jeśli zostanie spożywana wraz z tłuszczem roślinnym. Warto również wiedzieć, że witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie pręcików i czopków, czyli tzw. fotoreceptorów siatkówki. Niezbędna jest również w przypadku odbudowywania tkanki nabłonkowej, która z kolei zapewnia dobre widzenie.

Marchew bogata w żelazo, miedź, fosfor i jod

Warto wspomnieć, że marchew nie tylko chroni nasze oczy przed zapaleniem spojówek czy wysychaniem błony śluzowej, ale również powoduje, że zostają spowolnione procesy starzenia,  skóra zostaje zregenerowana i wygładzona. Już 10 dag surowej marchwi wystarczy by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. Dodajmy, że oprócz wspomnianej witaminy A, nie brakuje w niej żelaza, miedzi, fosforu czy jodu. Podsumowując – powinna na stałe wkroczyć do naszego jadłospisu.

Pamiętajcie, że należy pamiętać o systematyczności, ale również o zdrowym rozsądku – wszystko z umiarem. Jeśli nie przepadacie za surową marchewką, warto zainwestować w sokowirówkę i przyrządzać pyszne soki marchwiowo-jabłkowe. Na zdrowie!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię