Pęknięte naczynka w oku – co robić?

Na pewno co najmniej kilkukrotnie każdemu z nas udało się zaobserwować pęknięte naczynko w oku. Jest ono często nazywane po prostu defektem kosmetycznym. Zazwyczaj nie ma obaw do niepokoju, warto jednak wiedzieć, co może być tego przyczyną.


pęknięte naczynko w oku dziecka

Pęknięte naczynka w oku - przyczyny

Wylew podspojówkowy

Pęknięte naczynko w oku powstaje wskutek wylewu krwi do ciała szklistego, czyli tzw. wylewu podspojówkowego. Efektem takiego zdarzenia są nieestetyczne plamki na gałce ocznej. Zazwyczaj do pękania naczynka w oku dochodzi nocą i dzieje się to samoistnie. W taki sam sposób – samoczynnie – plamka znika po kilku dniach (może to trwać od tygodnia do dwóch).

Przyjmowane leki

Przyczyn pojawienia się wyżej wspomnianego wylewu w oku może być wiele – począwszy od przyjmowania niektórych leków, np. aspiryny (kwas acetylosalicylowy, może powodować krwawienia np. z nosa czy z oczu).

Niektóre choroby

Wśród przyczyn pękania naczynka w oku można wymienić też choroby – np. cukrzycę lub nadciśnienie.

Wysokie ciśnienie tętnicze

Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, kichnięcia czy kaszlu również może dojść do pęknięcia naczynka w oku. Nie ma powodów do obaw – zazwyczaj czerwona plamka znika po jakimś czasie sama.

Uraz mechaniczny

Wylew podspojówkowy, który objawia się pękniętym naczynkiem w oku, może być również spowodowany uszkodzeniem mechanicznym oka – tarciem lub podrażnieniem chociażby końcówką od tuszu do rzęs czy kredką do oczu.

pęknięte naczynko w oku

Pęknięte naczynka w oku a soczewki kontaktowe

U osób noszących soczewki kontaktowe zauważono zwiększoną częstotliwość występowania pękniętego naczynka w oku. Czego może to być objaw? Przyczyny można doszukiwać się w nieodpowiednio dobranych soczewkach lub ich niewłaściwym użytkowaniu.

Sprawdź parametry soczewek

Być może parametry noszonych przez Ciebie szkieł kontaktowych są źle do Ciebie dobrane. Warto sprawdzić to podczas wizyty u optometrysty lub okulisty. Specjalista wykona odpowiednie badania i sprawdzi, czy noszone przez Ciebie soczewki mają odpowiednią średnicę lub krzywiznę. Każdy z nas ma bowiem troszeczkę inne preferencje, a także inne wymiary oka.

Zweryfikuj, czy soczewki odpowiadają Twojemu stylowi życia

Może produkt, który użytkujesz dobrze układa się na oku, ale nie odpowiada prowadzonemu przez Ciebie stylowi życia. Tak może się dziać, jeśli często śpisz lub drzemiesz w soczewkach nieprzeznaczonych do takich czynności. Niewłaściwe soczewki masz również wtedy, gdy nosisz jedną parę soczewek zbyt długo lub za szybko się Tobie wysuszają.

Wtedy być może zmiana trybu użytkowanych soczewek lub wybór produktu z większą przepuszczalnością tlenu czy wyższym uwodnieniem – może być sposobem na uniknięcie pękającego naczynka w oku. Wszystkie te powody możesz skonsultować ze swoim specjalistą. Podczas zakupu soczewek zwróć też uwagę na ich parametry (znajdziesz je w szczegółach na temat soczewek na karcie produktu, jeśli kupujesz online).  

Jeśli zatem zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u siebie, które zbyt długo się utrzymują lub często ulegają powtórzeniu – zwróć się o pomoc do specjalisty.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii