Oko dominujące – mam czy nie mam?

Zwróciliście czasem uwagę na to, jakiego oka w pierwszej kolejności używacie do patrzenia przez wizjer, czy na odległy punkt? Wszechwładny mózg

Mózg, jako centrum zawiadujące wszystkimi czynnościami organizmu nie pozostaje bierny wobec percepcji wzrokowej. U każdego z nas w związku z tym jedna z półkul przejmując dominację wpływa także na to, które oko będzie naszym wiodącym.

.

Oko dominujące

Czym więc jest oko wiodące? Niczym więcej jak naszym ważniejszym okiem, które ma za zadanie uzyskiwać obraz wybranych przez nas obiektów. Oko drugie, które także skierujemy na wybrany cel dostarczy obrazów pod nieco innym kątem. Taki pakiet informacji, mózg połączy w jeden obraz przestrzenny umożliwiający nam ocenę głębi i odległości.

.

Lewe czy prawe

To, jakie oko będzie u nas dominującym, zależne będzie od dominującej półkuli mózgu. Dla osób z dominującą lewą półkulą okiem wiodącym będzie to prawe a u osób z dominacją prawej półkuli będzie to lewe oko. Sposób, w jaki kształtowane są te zależności uwarunkowany jest szczególnym systemem w jaki krzyżują się drogi włókien nerwowych w mózgu.

.

Test na określenie oka dominującego

Wyróżniamy kilka sposobów, w jaki możemy określić, które z naszych oczu jest dominujące.

  • Dorośli mogą skorzystać z takiego oto sposobu:

Przygotujcie kartkę formatu A4 wytnijcie na jej środku otwór o średnicy około 2cm,

• znajdźcie dowolny obiekt przed sobą w odległości kilku metrów,

• wyciągnijcie przed siebie kartkę trzymaną w obu rękach, i przez wycięty otwór patrzcie na wybrany przez siebie obiekt,

• teraz zamykajcie na zmianę to jedno to drugie oko. Stanie się tak, że patrząc jednym okiem zobaczycie wybrany przez siebie punkt a patrząc drugim okiem zobaczysz trzymaną w rękach  kartkę. Oko, którym widzicie wybrany przez siebie punkt jest okiem dominującym

  • Dzieci (dorośli także) mogą skorzystać także z takiego oto obrazkowego testu J. Perreta sprawdzającego dominację oka:

Jeżeli jako pierwsze stworzenie widzimy królika to prawa jest naszą dominująca półkulą. Jeżeli natomiast kaczkę widzimy, jako pierwszą to dominującą jest lewa półkula.

Miłej zabawy życzy sklep Bezokularow.pl

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii