Szkoła i noszenie soczewek kontaktowych - jak zacząć?

Jeżeli jesteś rodzicem, opiekunem dziecka, które uczęszcza do szkoły i chce korzystać z soczewek kontaktowych, to ten wpis jest dla Ciebie. Sprawdź na co zwrócić uwagę!


Wasze dziecko pierwszy raz będzie korzystać z soczewek, regularnie lub tylko w wybrane dni albo zajęcia dodatkowe. Czy wiecie jak je do tego przygotować? Jak je zabezpieczyć na wszelkie nieprzewidziane i awaryjne sytuacje a nawet do regularnego stosowania. Jesteście przygotowani na to by pomóc mu w każdej sytuacji, znać odpowiedź na każde pytanie, jakie może Wam zadać w kwestii użytkowania soczewek. Będziecie wyczuleni na ewentualne nieprawidłowości? Macie już tę wiedzę? W końcu będzie dla swoich pociech pierwszym i najważniejszym źródłem informacji.

Dobierz soczewki dla dziecka u specjalisty

Dobór soczewek kontaktowych u dziecka odbywa się tak samo jak u dorosłego, czyli konieczna jest wizyta u specjalisty okulisty (który ma doświadczenie w doborze soczewek kontaktowych), optometrysty lub kontaktologa - polecamy tych ostatnich, jako najlepiej przygotowanych do umiejętnego doboru soczewek kontaktowych. Przypominamy, że poza podaniem mocy koniecznym jest też określenie odpowiedniej krzywizny (BC). Specjalista podczas pierwszej wizyty, na której zostaną dobrane soczewki przeprowadzi instruktarz z dzieckiem - nauczy jak zakłada się i zdejmuje soczewki, jakie są zasady użytkowania, wytłumaczy wszystkie niejasności oraz odpowie na każde pytanie dziecka oraz Wasze.

Co najważniejsze soczewek nie dobiera się na przysłowiowe „oko”, bo to nie loteria na chybił-trafił tylko oczy dziecka. Przez nieodpowiedni dobór możemy zniechęcić młodego człowieka do tej wygodnej i świetnej metody korekcji wady.

O tym, że dziecko jest w stanie poradzić sobie samodzielnie (pod okiem dorosłych) z użytkowaniem soczewek pisaliśmy tutaj: https://www.bezokularow.pl/soczewki-dla-dzieci-dlaczego-nie/

Przygotuj dziecko na różne sytuacje

Jeżeli dziecko nie nosiło wcześniej okularów lub gdy je nosiło to w momencie, gdy zacznie użytkować soczewki kontaktowe może to budzić spore zainteresowanie wśród rówieśników, szczególnie w przypadku młodszych klas. Jak uniknąć sytuacji, w których pociecha zdejmuje sobie soczewki by pokazać je kolegom? Nasza rada, to wyprzedzić sytuację. Może warto zaprosić najbliższych kolegów i koleżanki dziecka by w kontrolowanych warunkach dać im do „zabawy” przez nas wybrane soczewki. W praktyce coś taniego, czego straty nie odczujemy. Zapoznają się z soczewkami a nasza pociecha nie będzie już odczuwała presji grupy.

Przypomnij dziecku, by bez przyczyny nie zdejmowało soczewek - zminimalizujemy dzięki temu ryzyko rozwoju infekcji.

Wyedukuj dziecko możliwie jak najbardziej w temacie soczewek

Podstawą bezpiecznego i przyjemnego użytkowania soczewek kontaktowych jest posiadanie podstawowej wiedzy na ich temat. Wszelkie nieprawidłowości rodzą się zazwyczaj z niewiedzy i zaniedbań, jakie za sobą niosą. Im więcej wiesz tym mniej się stresujesz i nie popełniasz błędów. Powtarzaj, więc z dzieckiem zasady użytkowania soczewek, przypominaj mu, co wolno a czego należy unikać oraz jak postąpić w nietypowych sytuacjach, np. gdy soczewka podwinie się pod powieką lub gdy spadnie na podłogę*.

Zadbaj o samodzielność dziecka

Nie wyręczaj dziecka przy pielęgnacji i aplikacji soczewek- jeżeli może ono zrobić to samemu to musi umieć i nie bać się zrobić tego samodzielnie. Nie zawsze będziesz przy nim a i chcesz by było samodzielne- prawda:)

Postaw na samowystarczalność dziecka

Czyli co uczeń noszący soczewki powinien zawsze mieć przy sobie? Dobrze wyposażyć dziecko w małą kosmetyczkę, w której będzie miało zawsze przy sobie najpotrzebniejsze akcesoria. Dzięki temu zawsze i wszędzie (w szkole, na wycieczce, na przerwie w drodze do/z domu) będzie miało przy sobie potrzebne drobiazgi.

Mogą się one nigdy nie przydać, ale zawsze może się zdarzyć cos nieprzewidzianego i na takie sytuacje należy być przede wszystkim przygotowanym.

Niezbędnik dziecka noszącego soczewki

  • Nowy pojemnik na soczewki, by w razie konieczności można było zdjąć soczewki i bezpiecznie je przechować,
  • Wielofunkcyjny płyn do soczewek, by przemyć soczewki i je zabezpieczyć, Polecamy małe objętości płynów, by nie przeciążać plecaka dodatkowym odciążeniem. Świetnie sprawdzą się tutaj małe płyny np. Biotrue Flight Pack - buteleczka takiego płynu to zaledwie 60 ml lub pojedyncze ampułki z płynem All Clean Unidose o pojemności 10ml
  • Krople do stosowania razem z soczewkami, by dziecko mogło przemyć oko w razie uczucia suchości lub gdy coś dostanie mu się do oka. Dobrym rozwiązaniem będzie tak jak w przypadku płynu skorzystanie z kropli nawilżających typu sztuczne łzy np. Starazolin HydroBalance w opcji 2x5ml, Starazoli HydroBalance ONE ampułki po 0,5ml, Eyeye Hydraclair w ampułce 0,35ml lub EyeLove Comfort 15 ml (duża objętość i ważność po otwarciu aż 8 tygodni).
  • Małe lusterko lub pojemnik z lusterkiem – idealne by sprawdzić co dostało się do oka.
  • Mydełko oraz chusteczki higieniczne - każdą aplikację soczewek rozpoczynamy od umycia i dokładnego osuszenia dłoni. Nie polecamy nawilżanych chusteczek, gdyż zawarte w nich substancje mogą podrażnić spojówkę.
  • Zapasowa para soczewek - tutaj możemy zdecydować się na zapasową parę miesięcznych soczewek lub jednodniowych, które mogą okazać się wygodniejszą i mniej kosztowną alternatywą.
  • Można również zdecydować się na kosmetyczkę podróżną, która wyposażona jest w lusterko, pojemnik na soczewki, 2 pojemniczki na płyn (pamiętajmy wy wymieniać go, co 30 dni) oraz pęsetkę do chwytania soczewki.

*podwinięcie się soczewki jest wynikiem zbiegu kilku okoliczności - po pierwsze oko jest suche a po drugie zostało potarte (tego nie wolno robić mając soczewki na oku). Jak sobie z tym poradzić pisaliśmy tutaj: https://www.bezokularow.pl/przygody-z-soczewkami-obalamy-mity/

*soczewka na podłodze: najlepszym rozwiązaniem jest wyrzucenie takiej soczewki, ostatecznie należy dobrze ją kilkukrotnie przepłukać na dłoni płynem do soczewek i odłożyć do pojemnika z płynem do soczewek na ok 6h do dezynfekcji.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię