Refundacja soczewek kontaktowych przez pracodawcę – czy jest możliwa?

Dla każdego pracodawcy bardzo ważne jest to, żeby osoba, którą zatrudnia, wykonywała swoją pracę w sposób staranny i sumienny. Jednak pogarszająca się ostrość widzenia bardzo negatywnie wpływa na jakość pracy. Rozwiązaniem jest oczywiście korekcja wzroku. Przekonaj się, kto i w jaki sposób może otrzymać refundację na soczewki kontaktowe od pracodawcy.


Jak uzyskać dofinansowanie na soczewki od pracodawcy?

Uzyskanie refundacji okularów, a nawet soczewek kontaktowych jest możliwe na wiele sposobów. Jednak zdecydowanie najczęściej wybieraną opcją jest finansowanie ich przez pracodawcę.  Dzięki temu możesz uzyskać dopasowane indywidualnie do swojej wady wzroku soczewki korekcyjne i to znacznie taniej lub nawet całkowicie za darmo. Całkowita kwota dofinansowania bywa różna i jest zależna już typowo od pracodawcy. W wielu przypadkach zdarza się tak, że właściciel firmy refunduje soczewki nawet w całości, dzięki czemu nie musisz ponosić żadnych kosztów. Dofinansowanie soczewek nie jest obowiązkiem pracodawcy, ale coraz częściej bywa stosowane.

UWAGA!

Ważne zmiany w przepisach od 17 listopada 2023

>> Sprawdź nowe zasady dofinansowania soczewek kontaktowych dla pracownika.

soczewki kontaktowe refundowane dla pracowników biurowych

Refundacja może odbywać się na 3 sposoby, jako:

  • zapłata za soczewki w postaci pieniężnej,
  • zwrot poniesionych przez pracownika kosztów za soczewki,
  • zakupienie dopasowanych soczewek.

Kontaktując się z działem HR, kadr lub z działem księgowości, uzyskasz szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób możesz ubiegać się o dofinansowanie na soczewki kontaktowe i o ile mniej wtedy zapłacisz. Jeśli w firmie respektowana jest zasada zwrotu pieniędzy za zakupione soczewki, to pamiętaj koniecznie, aby uzyskać fakturę imienną.

Kto może uzyskać dofinansowanie na zakup soczewek kontaktowych?

Istnieje szereg warunków, które należy spełnić, żeby ubiegać się o refundowanie soczewek kontaktowych czy też okularów. Najczęściej należy:

  • wykonywać pracę, którą w ciągu minimum 4 godzin odbywa się przed komputerem,
  • pracować na terenie zakładu pracy, a do tego ważne jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,
  • uzyskać zaświadczenie od lekarza, który uznał, że konieczne jest stosowanie okularów w trakcie pracy ze względu na wadę wzroku.

Nie jest zatem prawdą, że refundacja zależy od stażu pracy, stanowiska czy doświadczenia. Po prostu niektórzy pracodawcy stosują zasadę związaną z tym, iż większe dofinansowanie może uzyskać pracownik, który np. dłużej pracuje w firmie lub też jego praca wymaga ciągłego wykorzystania komputera.

W wielu przedsiębiorstwach pracownicy uzyskują dofinansowanie na zakup okularów lub soczewek, ale np. raz na 2-3 lata. Warto zatem skontaktować się z osobami, które są kompetentne, aby udzielać takich informacji.

Refundacja soczewek kontaktowych

Zaświadczenie od lekarza a refundacja soczewek kontaktowych

Obowiązkowym warunkiem otrzymania dofinansowania na zakup soczewek kontaktowych jest posiadanie recepty od specjalisty. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że zaświadczenie tego typu musi być wypisane przez lekarza podczas kontrolnych badań okresowych w pracy. Specjalista powinien tam wskazać, że pracownik ma wadę wzroku, która wymaga noszenia okularów korekcyjnych podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

W razie, gdybyś odczuł, że w ostatnim czasie wzrok znacząco Ci się pogorszył, a do badań okresowych pozostało jeszcze trochę czasu, to zawsze możesz zgłosić się do pracodawcy z wnioskiem o skierowanie Cię na dodatkowe badanie, podczas którego możliwe będzie uzyskanie recepty na soczewki lub okulary.

Na jakie soczewki możesz uzyskać dofinansowanie?

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że pracodawca może zrefundować Ci część kosztów związanych z zakupem soczewek, ale tylko tych podstawowych. Zatem najlepiej jeszcze przed zakupieniem konkretnych modeli uzyskaj szczegółową informację na temat tego, czy wybrana marka i modele spełniają zasady wytyczone przez firmę. Na pewno dodatkowe soczewki kolorowe nie będą objęte refundacją.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię