Przygody z soczewkami - pytania i odpowiedzi

Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka odpowiedzi na pytania, które mogą towarzyszyć przy  użytkowaniu soczewek kontaktowych. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne.


Czy parametry geometryczne soczewek (BC i DIA) będą jednakowe przez całe życie?

Podane parametry, czyli BC promień krzywizny oraz DIA średnica muszą być spójne z parametrami naszej rogówki, tak by użytkowanie soczewek nie wiązało się nieprzyjemnymi następstwami. Istotnym faktem jest by wymiary soczewki dobrane zostały przez specjalistę. Nie należy obawiać się zmian w ich zakresie, gdyż po 2. roku życia rogówka przestaje już rosnąć osiągając wymiary właściwe dla dorosłego człowieka. Parametry geometryczne są raczej stałymi i nie ulegają wahaniom o ile w ciągu życie nie dojdzie do rozwoju schorzeń mających wpływ na kształt rogówki jak np. stożek rogówki.

Czy powiększająca się wada wzroku to rzecz normalna?

Właściwości osobnicze każdego z nas warunkowane przez czynniki genetyczne i kształtowane przez warunki środowiskowe będą uwidaczniać się w każdej z czynności naszego organizmu. Będą także miały wpływ na sposób w jaki kształtuje się wada wzroku. Dla jednych mimo korekcji wada będzie się pogłębiać a u innych ustabilizuje się na konkretnym poziomie. Wiemy, że wpływ na krótkowzroczność mają takie czynniki jak: zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, dysproporcje w zakresie wzrostu ciała i rozwoju gałek ocznych, długotrwałe napięcie mięśni akomodacyjnych spowodowane czytaniem i pisaniem z krótkiej odległości. Obecnie nie znamy sposobu na zahamowanie rozwoju wady, jednak to co jest pewne to to, że nieskorygowana wada będzie wymuszać na naszych oczach większy wysiłek doprowadzając do coraz większych zmian. Pamiętajmy więc o regularnych wizytach u okulisty i o tym by nie bać soczewek.

Kiedy sięgnąć po soczewki toryczne?

Jeżeli podczas badania okulistycznego przy pomocy np. keratometru (służącego do pomiaru krzywizny i mocy łamiącej rogówki), lekarz stwierdzi nieprawidłowości. Zaleci odpowiedni sposób korekcji wady: okulary lub soczewki toryczne przeznaczone właśnie dla astygmatyków. Odpowiednio dopasowane soczewki to podstawa w leczeniu wad wzroku oraz niesamowita ulga podczas użytkowania.

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię