Optotypy - narzędzia do badania ostrości wzroku

Spotykamy się z nimi praktycznie przy każdej wizycie u okulisty lub optometrysty. Towarzyszą nam już od pierwszego badania okulistycznego, różniąc się tylko stopniem zaawansowania. Gdyż jedne optotypy przystosowane są dla dzieci i osób nieumiejących czytać a inne składają się tylko z cyfr i liter. Domyślacie się już o czym mowa? Ostrość wzroku

Aby dwa punkty obserwowanego obiektu zostały zmysłem wzroku rozpoznane jako odrębne, odbite od nich promienie światła muszą pobudzić dwa różne czopki na siatkówce oka, oddzielone jednym czopkiem niepobudzonym. Ma miejsce gdy punkty te są widziane pod kątem różniącym się o co najmniej jedną minutą kontową (1') - wynika to z wielkości pojedynczego czopka i jest określane jako zdolność rozdzielcza siatkówki.

Badanie mające stwierdzić jaka jest nasza ostrość wzroku przeprowadza się głównie z użyciem tablic z optotypami. W Polsce najpopularniejsze są tablice Snellena.

Optotypy

To różnego typu znaki graficzne, obrazki, litery czy cyfry ułożone w różnych konfiguracjach i pod różnymi kontami. Są one narzędziem stosowanym przy ocenie ostrości wzroku. Optotypy ułożone są w rzędach przy czym w każdym kolejnym ich wielkość się zmniejsza. Przy każdym rzędzie podana jest odległość z jakiej powinny być prawidłowo odczytane.

Dla dzieci lub dorosłych, którzy nie potrafią czytać stosuje się tablice z obrazkami zwierząt czy przedmiotów np. kaczki, dłoni, figur geometrycznych itp. także wg podanej zasady im niżej tym obrazki się zmniejszają.

Dla pozostałej grupy odbiorców stosuje się tablice z literami alfabetu i cyframi arabskimi.

Tak jak wspomnieliśmy w Polsce najczęściej stosowane są tablice Snellena oddalone na 5m od pacjenta. Dostępnych jest jednak znacznie więcej tablic z optotypami np. test LogMAR, test z literą E, pierścienie Landholta, test Sheridana Gardinera nie są one jednak szeroko stosowane w kraju.

Bezokularow.pl - soczewki kontaktowe  

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii