Czy istnieją biodegradowalne soczewki kontaktowe?

Cenisz sobie komfort, który zapewniają Ci szkła kontaktowe, lub chcesz z niego skorzystać, lecz jednocześnie martwi Cię wpływ soczewek na środowisko naturalne? Jeśli zależy Ci na życiu w duchu zero-waste – dowiedz się, czy istnieją biodegradowalne soczewki oraz jakie są zasady ekologicznego użytkowania soczewek. Nie musisz iść na kompromisy – możesz w wygodny sposób korygować swoją wadę wzroku bez szkody dla naszej planety!


Czy soczewki kontaktowe są biodegradowalne?

Świadomość na temat zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego jest na szczęście z dnia na dzień coraz większa. Zapewne również i Ty zacząłeś zastanawiać się nad tym, jak nawet najmniejsze przedmioty codziennego użytku wpływają na nasze morza, oceany czy lasy. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku soczewek kontaktowych, które stały się główną metodą korekcji wzroku dla milionów ludzi na całym świecie.

czy istnieją soczewki kontaktowe biodegradowalne?

Obecnie większość kontaktów jest wykonana z jednego z dwóch najpopularniejszych materiałów. Jest to materiał hydrożelowy, oraz materiał silikonowo-hydrożelowy. W tych artykułach znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat właściwości soczewek wykonanych z tych tworzyw.

Co to za materiały? Czy to plastik? Podczas gdy hydrożel ma niektóre właściwości podobne do plastiku, to nim nie jest – zalicza się on do polimerów. Plastikiem jest z kolei silikon używany w soczewkach silikonowo-hydrożelowych.

W takim razie, czy soczewki są biodegradowalne? Niestety nie są one tworzone z myślą o naturalnym rozkładzie. Ich materiały są wybierane ze względu na trwałość, a także zdolność do zachowania swojego kształtu oraz właściwości optycznych przez cały zalecany czas noszenia. Z tego względu naturalny rozkład soczewek może trwać nawet do 500 lat!

A więc czy istnieją biodegradowalne soczewki kontaktowe? Niestety na chwilę obecną nie ma bardziej ekologicznej alternatywy dla kontaktów. Na szczęście są jednak sposoby na to, aby zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Czytaj dalej i poznaj kroki, które możesz podjąć już dziś jako użytkownik soczewek, aby zadbać o Ziemię!

czy istnieją soczewki kontaktowe biodegradowalne?

Zasady ekologicznego użytkowania soczewek kontaktowych

  1. Nie spuszczaj soczewek w toalecie ani zlewie – niestety, kontakty wzbudzają coraz większe obawy o ich wpływ na środowisko właśnie z tego względu. Wynika to z braku wiedzy na temat ich odpowiedniej utylizacji przez wielu użytkowników, którzy po zużyciu spuszczają je w toalecie lub zlewie. Również i Tobie zdarza się tak robić? Zobacz, gdzie wyrzucać soczewki, by nie szkodzić środowisku.

  2. Wyrzucaj kontakty do kosza plastików – tyczy się to nie tylko samych szkieł kontaktowych, ale i blistrów oraz butelek po płynach do ich pielęgnacji. 

  3. Wybierz soczewki wielorazowe – soczewki jednodniowe generują stanowczo więcej śmieci niż te dwutygodniowe czy miesięczne, dlatego wziąć je pod uwagę jeśli chcesz wdrożyć nawyki zero-waste. Oczywiście każda zmiana powinna być konsultowana z kontaktologiem – pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze!

Nawet niewielkie zmiany w Twoich codziennych nawykach mogą przyczynić się do mniejszej ilości śmieci zalegających na wysypiskach i w morzach. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się idealnym komfortem widzenia bez wyrzutów sumienia – a planeta Ziemia Ci za to podziękuje!

 

Bibliografia:

Abigail Wilhelmi, Environmental Impacts of Contact Lens Waste, 2021
myvision.org, Contact Lenses & The Environment, 2022
EurekAlert!, The environmental cost of contact lenses, 2018
Icon Eyecare, How Eco-Friendly Are Your Contact Lenses?, iconevecare.com, 2019
Conserve Energy Future, Are contact lenses Biodegradable? (And Compostable?), conserve-energy-future.com
Swagel Wootton, Are Contact Lenses Environmentally Friendly?, eyeinstituteaz.com, 2020

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię