Gdzie wyrzucać soczewki, by nie szkodzić środowisku?

Choć to pytanie może Ci się wydawać zbędne, to jednak wiele osób ma problem z określeniem, gdzie wyrzucać soczewki kontaktowe. Szczególnie to ważna kwestia, jeśli dbasz o środowisko naturalne i po prostu chcesz zwiększyć swoją świadomość. Dlatego przekonaj się, jak należy postępować ze zużytymi soczewkami.


Gdzie wyrzucać soczewki kontaktowe?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska jest segregacja odpadów. Właśnie tym kieruj się w momencie, gdy zastanawiasz się, gdzie wyrzucić soczewki. Zwróć jedynie uwagę na to, aby pozbyć się poszczególnych elementów w odpowiedni sposób. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję, która Ci to ułatwi.

Soczewki kontaktowe

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że soczewek kontaktowych nie należy wyrzucać do kanalizy, bo nie są biodegradowalne, więc ich przedostanie się do wody, jedynie ją zanieczyści. Po prostu, gdy upłynie ich termin ważności, zniszczą się lub je ściągniesz, to umieść je w żółtym koszu, gdzie ląduje plastik.

Dobrym sposobem na bezpieczne pozbycie się soczewek kontaktowych jest też oddanie ich do apteki. Tam zostaną poddane utylizacji zgodnej z określonymi zasadami.

gdzie wyrzucić soczewki kontaktowe

Opakowanie po soczewkach kontaktowych

Znaczna większość soczewek kontaktowych jest pakowana w kartonowe opakowania. Zadbaj o to, aby trafiły do odpowiedniego śmietnika. Takie kosze są oznaczone jako niebieskie i należy do nich wrzucać makulaturę.

Płyny do pielęgnacji soczewek

Płyny do soczewek, a także wszystkie inne ciecze typu kropelki do oczu, możesz zupełnie bezpiecznie wylać do kanalizy. W tym przypadku nie wpłyniesz negatywnie na środowisko naturalne, jeśli taki preparat lub sól fizjologiczna trafi do toalety czy umywalki. Pamiętaj jednak o tym, że już samo opakowanie należy umieścić w koszu ze szkłem czy plastikiem – w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Najlepiej zrobisz, jeżeli butelki opłuczesz przed wyrzuceniem i je odkręcisz. Dzięki temu postąpisz zgodnie z zasadami poprawnej segregacji śmieci. Poza tym większość nakrętek jest wykonana z plastiku, więc powinny znaleźć się w innym pojemniku niż np. szklana buteleczka. Pamiętać należy również, że nakrętki dłużej się rozkładają, dlatego warto odkręcić ją nawet od plastikowej butelki, gdyż usprawni to biodegradację odpadów.

Blistry

Blistry po soczewkach kontaktowych w większości przypadków są plastikowe, dlatego powinny wylądować w żółtym koszu. Zwróć jednak uwagę na to, że bardzo często blistry mają aluminiowe elementy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami je również możesz umieścić w śmietniku z plastikiem. Jednak zanim to zrobisz,  postaraj się rozdzielić elementy wykonane z metalu czy aluminium od tych plastikowych. To znacznie ułatwi i przyspieszy dalsze etapy segregacji odpadków.

gdzie wyrzucić soczewki kontaktowe

Dlaczego nie wolno wyrzucać soczewek do kanalizy?

Czy wiesz, że każdego roku do Morza Bałtyckiego trafia ok. 1,5 ton soczewek kontaktowych? To śmieci, zalegające w wodzie – nie tylko w morzu, ale również w rzekach i jeziorach. W wielu przypadkach te odpadki zostają zjedzone przez ryby, a następnie złowione, po czym trafiają na Twój talerz. Na pewno nie chcesz spożywać śmieci, dlatego najlepszym rozwiązaniem na to jest prawidłowa segregacja. Dotyczy to również soczewek kontaktowych. Dlatego tak ważne jest to, abyś nie wyrzucał ich do kanalizy, czyli do toalety lub umywalki. Dzięki temu przerwiesz ten niebezpieczny krąg i w sposób całkowicie realny przyczynisz się do zmniejszenia ilości śmieci w Bałtyku oraz w innych wodach. Pamiętaj, że soczewki nie są biodegradowalne, więc pod wpływem wody nie ulegną szybszemu rozkładowi.

Jak zmniejszyć zanieczyszczenie podczas noszenia soczewek?

Wiele osób uważa, że jednodniowe soczewki kontaktowe są bardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego, gdyż po prostu zużywa się ich więcej. Jednocześnie trudno jest zrezygnować z tej opcji, bo równie ważne jest to, abyś każdego dnia mógł cieszyć się dobrym wzrokiem. Istnieje dobre rozwiązanie na ten problem - dokonuj po prostu starannej segregacji odpadów, dzięki czemu zadbasz o środowisko, jednocześnie nosząc wygodne soczewki jednorazowego użytku. Inną opcją jest zmiana soczewek jednodniowych, na dwutygodniowe lub miesięczne. Dzięki temu skutecznie zmniejszysz ilość produkowanego przez Ciebie plastiku, bo po prostu ograniczysz zużycie plastiku. Po prostu to dobry kompromis między funkcjonalnością a dbaniem o środowisko naturalne.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię