Ciekawostki o oku dla każdego

Z racji, że pogoda za oknem zachęca jedynie do błogiego lenistwa na świeżym powietrzu, postanowiliśmy zebrać dla Was kilka ciekawostek związanych z oczami. Mamy nadzieje, że Was zainteresują ;-)

1) Czy noworodek płacze łzami?

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że noworodki nie płaczą łzami – ich produkcja zaczyna się dopiero po kilku tygodniach od porodu, zazwyczaj w drugim miesiącu życia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż narząd łzowy rozwija się przez całą ciążę, jednak dopiero przed porodem udrażniają się wszystkie kanaliki, którymi łzy odpływają z oka, zdarzyć się jednak może, że dziecko nie płacze łzami nawet po skończeniu  6 miesiąca życia – świadczyć to może o niedrożności wspomnianych wyżej kanalików – w takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty.

. 2) Czy nasze oczy śpią?

Nie da się ukryć, że oczy to jeden z najbardziej „zapracowanych” organów naszego ciała, codziennie narażone są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, np. kurzu. Szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe bądź zbyt silne oświetlenie – wszystkie wymienione przykłady nie są obojętne dla naszych oczu. Warto wspomnieć, że to jedyna część naszego ciała, która nigdy nie odpoczywa – chwili wytchnienia potrzebują jedynie powieki oraz zewnętrzne mięśnie, które poruszają gałką oczną. Niezwykle istotne, by zadbać o nasze oczy śpiąc minimum 6-7 godzin na dobę, stosować dietę bogatą w luteinę, jak również pamiętać o kontrolnych badaniach okulistycznych.

. 3)  Oko – najlepszy „dostawca” wiedzy

Czy wiecie, że oczy dostarczają mózgowi do 85% wiedzy o świecie? Wykorzystują przy tym 2/3 wszystkich bezpośrednio łączących z mózgiem połączeń nerwowych, a w procesie analizy sygnałów odbieranych przez narząd wzroku zaangażowane jest aż 10% wszystkich komórek mózgowych!

. 4) Mrugaj „na zdrowie”

Mruganie to czynność wrodzona, zauważyć jednak można, że noworodek porusza powiekami średnio dwa razy na minutę, gdzie dorosły człowiek aż około 10 razy więcej. Wraz z wiekiem dziecka, ruch ten zacznie być intensywniejszy, będzie bowiem reakcją chociażby na czynniki zewnętrzne – słońce, wiatr, kurz. Czynność ta dzięki swej regularności nawilża powierzchnię gałki ocznej (rogówkę) tzw. filmem łzowym, czyli powszechnie nazywanym łzami. Średnio podaje się, że w ciągu 12-godzinnego dnia mrugamy łącznie około 25 minut! Co równie ciekawe oko wydziela w ciągu doby aż 6mln łez!

. 5) Kichnąć bez zamykania oczu? Niemożliwe!

Podczas kichania powietrze wydobywające się z dróg oddechowych może osiągnąć prędkość nawet 170km/h! Niemożliwe? A jednak! Z czym to się wiąże? Otóż powoduje powstawanie wysokiego ciśnienia w zatokach – kichnięcie bez zamykania oczu mogłoby być bardzo groźne, dlatego nawet nie próbujcie ;-)

. Bezokularow.pl Tylko oryginalne soczewki

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię