Wzrok najbardziej zapracowanym zmysłem człowieka

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz mniej czasu poświęca się na odpowiedni odpoczynek. Pęd za pracą, a co za tym idzie by być coraz wydajniejszym, sprawia, że dbanie o zdrowie odkłada się na później. Zazwyczaj wystarczy zwolnić tempo, sięgnąć po dietę bogatą w niezbędne minerały, zacząć uprawiać sport. Warto również pamiętać o jednym z najważniejszych narządów, a mianowicie o wzroku.


Niejednokrotnie osoby czynnie pracujące zawodowo, często wykonujące prace biurowe, skarżą się na uczucie suchości w oku czy przemęczenie, a wręcz odczuwalny ból oczu. Konieczna okazać się może wizyta u okulisty. Pamiętajcie, by nie bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów.

Wzrok nie odpoczywa - pracuje przez 24 godziny

Niezaprzeczalnie to wzrok jest jednym z najbardziej zapracowanych narządów – nawet w trakcie snu gałka oczna nie odpoczywa! Dzięki niemu jesteśmy w stanie odpowiednio reagować na bodźce wizualne, poprawnie oceniać odległości od oddalonych od siebie przedmiotów, potrafimy rozpoznawać kolory, kształty. Znajdujące się w oku gruczoły łzowe poprzez wydzielanie łez zapewniają omawianemu organowi odpowiednie nawilżenie, chronią przed zanieczyszczeniami czy drobnoustrojami.

Jak dać odpocząć oczom?

Każdy po męczącym dniu w pracy marzy o chwili odpoczynku. Po powrocie do domu najczęściej zasiadamy do laptopów, zaglądamy do smartfonów i przed ekrany telewidzów czy też sięgamy po ulubiony kryminał – warto pamiętać, że wszystkie czynności wymagają od naszego wzroku skupienia i koncentracji. Przebywanie w zadymionych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach, długotrwałe podróżowanie samochodem nie są bez znaczenia dla oczu. Warto pamiętać o chociaż chwilowym relaksie dla przemęczonego narządu wzroku – najodpowiedniejszy będzie w tym przypadku zestaw ćwiczeń – szczegóły znajdziecie pod adresem: https://www.bezokularow.pl/cwiczenia-dla-oczu-dlaczego-nie/

Komputer i smartfon wrogiem wzroku?

Nie da się ukryć, że większość z nas najwięcej czasu spędza przed ekranem komputera, co za tym idzie dochodzi do coraz rzadszego mrugania, czego skutkiem może być pojawienie się szeregu nieprzyjemnych dolegliwości – począwszy od uczucia piasku pod powiekami, zmęczenia oczu, kończąc na pojawieniu się zespołu suchego oka. Jeśli skazani jesteśmy na długotrwałą pracę przed komputerem powinniśmy po każdej przepracowanej pełnej godzinie robić co najmniej 5-cio minutowe przerwy.

Ukojenie dla wzroku

Warto zaopatrzyć się w odpowiednie krople do oczu, które wzbogacone są o dodatkowy składnik nawilżający, czyli hialuronian sodu. Należy również pamiętać o to, by miejsce pracy było do tego odpowiednio przystosowane – pamiętajmy o zachowaniu minimum 50 cm odległości oczu od ekranu monitora, jak również o odpowiednim oświetleniu stanowiska pracy. Warto zadbać również o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy, o umieszczenie w nim zielonych przedmiotów, jak również roślin – wpływają one pozytywnie na nasze oczy.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię