Soczewki kontaktowe a ciąża - konsultacje i zachowanie higieny

Ciąża to piękny a zarazem i wymagający czas dla kobiety. Jak więc powinna zachować się ciężarna nosząca soczewki kontaktowe - użytkować je czy ich unikać?


Jakie zmiany wzroku pojawiają się w trakcie ciąży?

Ciąża to szczególny czas dla kobiety, kiedy to dochodzi do wielu zmian w organizmie. Choć musisz wtedy zwracać uwagę na liczne elementy swojego ciała, to na szczególną uwagę zasługuje wzrok. Tym bardziej że dotyczy to także kobiet, które dotąd nie nosiły okularów. W tym wyjątkowym czasie estrogeny dość mocno wpływają na Ciebie, co odczuwają też oczy. W końcu te hormony powodują retencję wody w tkankach o dużej zawartości kolagenu, co ostatecznie wpływa na stan rogówki, twardówki i soczewki. Zwróć również uwagę na fakt, iż zmiany zachodzące w hormonach niekiedy prowadzą do zaburzeń refrakcji oraz do nietolerancji szkieł kontaktowych. W takim przypadku szczególnie istotne jest to, żebyś wybierała soczewki kontaktowe dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży. Poza tym bardzo często w tym czasie dochodzi do astygmatyzmu, a także do chwilowej krótkowzroczności lub nasilenia obecnej, dlatego koniecznie udaj się na kontrolę do specjalisty.

soczewki kontaktowe a ciąża

Zmiany hormonalne a soczewki kontaktowe

Podczas 275 dni ciąży w organizmie kobiety zachodzą różnorakie i poważne zmiany, podczas których ciało przygotowuje się na rozwój dziecka. Impulsem tych zmian są hormony, które to wpływ będą także mieć na zmianę właściwości łez i filmu łzowego. Co w bezpośredni sposób może przełożyć się na komfort użytkowania soczewek kontaktowych. Nietolerancja bądź obniżenie komfortu użytkowania soczewek spowodowane może być:

  • wzrostem krzywizny oka o 1 dioptrię w II połowie ciąży,
  • spadkiem ilości produkowanych łez w III trymestrze ciąży,
  • zmianami w spojówce i przejściowymi obrzękami powiek,
  • wzrostem grubości rogówki o 1-16 mikrometrów.

W okresie ciąży obserwowany jest spadek pobudliwości bólowej rogówki, który w połączeniu z suchością spojówek może doprowadzić znacznego obniżenia komfortu użytkowania soczewek.

Czym wyróżnia się zespół suchego oka w ciąży?

Bardzo częstą przypadłością u kobiet w ciąży jest zespół suchego oka, który może być odczuwalny już od pierwszego trymestru. Wtedy odczuwasz pieczenie i swędzenie oczu, a nawet efekt tzw. piasku w oczach. Takie dolegliwości są związane ze zmianami hormonalnymi, przyczyniającymi się do tego, że narząd wzroku jest jeszcze bardziej wrażliwy. Dlatego musisz szczególnie o niego zadbać. W takim przypadku niezastąpione są krople do oczu. W ciąży koniecznie tylko decyduj się na odpowiednie preparaty.

Zwróć uwagę na to, że zespół suchego oka może być następstwem zmian w strukturze filmu łzowego. Przez co warstwa ochronna oka staje się cieńsza, a sama gałka jest narażona na uszkodzenia czy nawet oddziaływanie warunków atmosferycznych. Szczególnie te symptomy mogą być odczuwalne u kobiet, które pracują przy komputerze, często przebywają w klimatyzowanym pomieszczeniu, noszą soczewki kontaktowe, a do tego jeszcze przed ciążą miały problem z suchością oczu. 

krople do oczu w ciąży

Jak dbać o oczy w trakcie ciąży?

Wiesz już, jak bardzo Twoje oczy są wrażliwe w trakcie trwania ciąży. Jednak możesz skutecznie je ochronić, co na pewno wpłynie pozytywnie na Twój komfort. Przede wszystkim stosuj krople do oczu w ciąży. Przede wszystkim decyduj się na krople pozbawione konserwantów, w których zamiast tego zastosowano naturalne składniki o działaniu głęboko nawilżającym. Oprócz tego pamiętaj o tym, aby przy zespole suchego oka ograniczyć czas spędzany przed komputerem i innymi urządzeniami elektronicznymi. Zadbaj także o odpowiedni poziom nawilżenia pomieszczenia. Mogą Ci w tym pomóc specjalne urządzenia lub po prostu naczynia z wodą, rozstawione w pokoju, w którym przebywasz. Pij też dużo płynów, wykonuj ćwiczenia relaksacyjne i pamiętaj o śnie. W połączeniu z kroplami do oczu w ciąży na pewno skutecznie zminimalizujesz efekt nadmiernej suchości.

Soczewki kontaktowe w ciąży - zapytaj specjalistę

Wszystkim ciężarnym zaleca się skonsultowanie z lekarzem okulistą, który określi czy w danym przypadku należy zrezygnować z soczewek na czas ciąży czy też można spokojnie kontynuować ich użytkowanie. Lekarz położnik także powinien być poinformowany o dysfunkcji narządu wzroku i sposobie korekcji wady. Tak samo należy powiadomić personel medyczny podczas porodu, że korzysta się z soczewek kontaktowych. Należy pamiętać, że cięcie cesarskie kwalifikowane jest, jako zabieg operacyjny. W związku z tym należy zdjąć wszystkie ciała obce, którymi są też soczewki kontaktowe.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię