Powidok (kontrast następczy) - na czym polega?

Zapewne zastanawiacie się co kryje się pod tą dość tajemniczą nazwą. Przekonajcie się sami czym tak naprawdę jest wspomniane wyżej zjawisko, którego niejednokrotnie doświadczamy w ciągu dnia.

Powidok, czyli kontrast (obraz) następczy

To nic innego jak zjawisko optyczne, pojawiające się po dłuższym wpatrywaniu się w dany kształt w jeden z kolorów z podstawowej palety barw (powidok pozytywny – źródłem jest silne światło), następnie na odwróceniu wzroku – w tym momencie pojawia się zamazana figura w barwie, która połączona w parę dopełnia się do achromatyczności (przykładowe pary: czerwony – zielony, fioletowy – żółty; mowa w tym przypadku o powidoku negatywnym – źródłem jest światło w barwie dopełniającej). Wrażenie powidoku utrzymuje się przez chwilę po ustąpieniu bodźca, który to wrażenie wywołał – dla przykładu patrząc przez moment na czerwony fotel, dochodzi niejako do „wyczerpania” tego koloru w określonym obszarze siatkówki – po oświetleniu tego obrazu szarym lub białym światłem, uaktywnią się wszystkie kolory oprócz czerwonego – zostanie on zastąpiony kolorem zielonym.

Na czym to polega?

Cała istota tego zjawiska ma związek z budową siatkówki oka – tzw. czopki, czyli receptory, które odpowiadają za postrzeganie barw – połączone są w podane przez nas powyżej pary – dla przykładu receptory, dzięki którym dostrzegamy barwę niebieską połączone są z receptorami, które umożliwiają postrzeganie barwy pomarańczowej. Spójrzcie na krótki filmik, który w jasny sposób wyjaśni czym tak naprawdę jest zjawisko powidoku:

. Efekt powidoku w życiu codziennym

Zjawisko kontraktu następczego wykorzystywane jest m.in. w: 1) wszelkich pojazdach mechanicznych – tylne światła, jak również podświetlenie deski rozdzielczej/nawigacji w kolorze czerwonym, 2) lotnictwie i żegludze – kokpit samolotu, mostki nawigacyjne w budowie statków, okrętów.

Bezokularow.pl - soczewki kontaktowe

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię