Noszenie soczewek a pogłębiająca się wada wzroku - wskazania

Czy istnieje związek między noszeniem soczewek kontaktowych a pogłębieniem istniejącej wady wzroku? Odpowiadamy na to pytanie.


Możliwe niedogodności podczas użytkowania soczewek:

  • suchość oka (w przypadku zmniejszonej wymiany łzowej),
  • niedotlenienie rogówki,
  • podrażnienie (związane z doborem niewłaściwych soczewek, zbyt luźnych lub zbyt ciasnych),
  • stany zapalne (związane z rozwojem infekcji przy źle przeprowadzanej pielęgnacji soczewek lub gdy w sposób niewłaściwy użytkujemy dany produkt).

Pamiętajmy jednak, że większości (jak i wszystkich) z nich możemy łatwo uniknąć. Podstawą bezpiecznego użytkowania soczewek kontaktwych jest zachowanie zasad higieny podczas korzystania z soczewek. Stosowanie się do zaleceń specjalisty w kwestii trybu i czasu wymiany kolejnych par soczewek oraz regularne wizyty obniżą ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych następstw.

Czy soczewki kontaktowe powodują pogłębienie wady wzroku?

Tu soczewki kontaktowe nie są w stanie nam zaszkodzić. Wiele wad wzroku, jak chociażby krótkowzroczność ma tendencję do samoistnego pogłębiania się. Wpływ na tą mają:  nasze geny, budowa oka, przebyte choroby czy infekcje oraz sposób w jaki dbamy o wzrok.  Niewątpliwie brak korekty może rzutować na kondycję naszego wzroku, doprowadzając do m.in.  nadmiernego wysiłku aparatu mięśniowego oka, które może w efekcie szybciej ulegać osłabieniu.

Sama soczewka jeżeli jest prawidłowo dobrana i użytkowana nie wyrządzi nam szkody! Pamiętajmy też by regularnie kontrolować swój wzrok, bo jedynie lekarz korzystając w gabinecie ze specjalistycznego sprzętu w oparciu o nabytą wiedzę i doświadczenie, będzie w stanie wychwycić wszelkie nieprawidłowości jakie mogą się rozwinąć w obrębie naszego narządu wzroku. Coroczna kontrola powinna być standardem, chyba że lekarz zaleci częstsze wizyty.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię