Dystorsja - rodzaje i utrudnienia

Coś dla fotografów hobbystów, zawodowców, pasjonatów. Znany problem fotografów i zmora obiektywów, czyli dystorsja. Jeżeli nie wiesz co to a chcesz się tego dowiedzieć, to zapraszamy do zapoznania z tym wpisem. Dystorsja

Jest to wada optyczna układu optycznego polegająca na różnym powiększeniu obrazu w zależności od jego odległości od osi optycznej instrumentu. Innymi słowy mówiąc jest to defekt, w którego efekcie dochodzi zniekształceń obrazu w jego obszarach skrajnych. Im dalej od osi optycznej, czyli środka obrazu tym zniekształcenia są bardziej widoczne.

Rodzaje dystorsji

Wyróżniamy kilka rodzai dystorsji: - poduszkową, gdzie brzegi obrazu powiększone są bardziej aniżeli środek, - beczkową, w której brzegi obrazu są mniej powiększone niż środek, - falistą z zniekształceniem obrazu w rogach innym niż na środku krawędzi kadru.

W niektórych przypadkach, dla ostatecznego efektu pozostawia się nieskorygowaną dystorsję. Przykładem szerokokątnego obiektywu, który służy do uzyskiwania bardzo wysokiej dystorsji beczkowej jest obiektyw typu rybie oko. Oto przykład takiego zdjęcia:

Dla kogo to utrudnienie

Na pewno dla fanów fotografii, szczególnie gdy upodobali sobie pracę z obiektywami szerokokątnymi lub teleobiektywami. Jednak odpowiednia praca ze sprzętem oraz mała pomoc programów graficznych mogą nieco pomóc rozwiązaniu problemu dystorsji.

Co pomaga fotografującemu

Kto choć raz miał przyjemność robienia zdjęć z okularami na nosie, ten wie, że to żadne ułatwienie. Szczególnie, gdy zdjęcie wykonujemy za pomocą aparatu bez podglądu. Idealne w takiej sytuacji są soczewki kontaktowe. Dobrze dopasowane są niewyczuwalne, idealnie korygują wadę wzroku i oczywiście nie stanowią żadnej dodatkowej przeszkody ani utrudnienia podczas pracy z aparatem. Nawet jeżeli nie jesteście przekonani do stałego noszenia soczewek kontaktowych, warto rozważyć nierozpoczęcie ich użytkowania chociażby na czas jaki poświęcacie swojemu hobby, czy też pracy jaką jest fotografia.

Bezproblemowej pracy z obiektywem życzy Bezokularow.pl - soczewki kontaktowe

 

soczewki jednodniowe | soczewki miesięczne soczewki toryczne | soczewki progresywne płyny do soczewek | krople nawilżające do oczu

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii