Dystorsja - rodzaje i utrudnienia

Coś dla fotografów hobbystów, zawodowców, pasjonatów. Znany problem fotografów i zmora obiektywów, czyli dystorsja. Jeżeli nie wiesz co to a chcesz się tego dowiedzieć, to zapraszamy do zapoznania z tym wpisem.


Czym jest dystorsja?

Jest to wada optyczna układu optycznego polegająca na różnym powiększeniu obrazu w zależności od jego odległości od osi optycznej instrumentu. Innymi słowy mówiąc jest to defekt, w którego efekcie dochodzi zniekształceń obrazu w jego obszarach skrajnych. Im dalej od osi optycznej, czyli środka obrazu tym zniekształcenia są bardziej widoczne.

Rodzaje dystorsji

Wyróżniamy kilka rodzajów dystorsji:

  • poduszkową, gdzie brzegi obrazu powiększone są bardziej aniżeli środek,
  • beczkową, w której brzegi obrazu są mniej powiększone niż środek,
  • falistą z zniekształceniem obrazu w rogach innym niż na środku krawędzi kadru.

dystorsja

W niektórych przypadkach, dla ostatecznego efektu pozostawia się nieskorygowaną dystorsję. Przykładem szerokokątnego obiektywu, który służy do uzyskiwania bardzo wysokiej dystorsji beczkowej jest obiektyw typu rybie oko. Oto przykład takiego zdjęcia:

Komu najbardziej przeszkadza dystorsja?

Na pewno dla fanów fotografii, szczególnie gdy upodobali sobie pracę z obiektywami szerokokątnymi lub teleobiektywami. Jednak odpowiednia praca ze sprzętem oraz mała pomoc programów graficznych mogą nieco pomóc rozwiązaniu problemu dystorsji.

Soczewki kontaktowe pomocą dla fotografa

Kto choć raz miał przyjemność robienia zdjęć z okularami na nosie, ten wie, że to żadne ułatwienie. Szczególnie, gdy zdjęcie wykonujemy za pomocą aparatu bez podglądu. Idealne w takiej sytuacji są soczewki kontaktowe. Dobrze dopasowane są niewyczuwalne, idealnie korygują wadę wzroku i oczywiście nie stanowią żadnej dodatkowej przeszkody ani utrudnienia podczas pracy z aparatem. Nawet jeżeli nie jesteście przekonani do stałego noszenia soczewek kontaktowych, warto rozważyć nierozpoczęcie ich użytkowania chociażby na czas jaki poświęcacie swojemu hobby, czy też pracy jaką jest fotografia.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii