Dietetyk zachęca: Czekolada na wzrok!

Jeśli jesteś osobą przepadającą za czekoladą, mamy dobrą nowinę – oddziałuje ona w pozytywny sposób na nasz organizm - w tym także oczy. Najlepszy wpływ ma tylko ciemna czekolada z zawartością przynajmniej 70-80% kakao.


Naukowcy potwierdzają – czekolada pozytywnie wpływa na Twoje oczy!

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez University of the Incarnate Word w San Antonio w Teksasie (USA) czekolada ma w sobie właściwości, które pomagają w czasowej poprawie ostrości widzenia. Kluczowe są flawanole, które znajdują się w gorzkiej czekoladzie i pozytywnie wpływają na szereg procesów, zachodzących w organizmie, takie jak:

  • poprawę przepływu krwi do układu nerwowego,
  • lepszą pracę serca,
  • funkcjonowanie mózgu czy jego starzenie.

Przebieg badania

Podczas badania u grupy osób odnotowano niewielką, ale istotną poprawę ostrości widzenia po spożyciu czekolady. Przy czym trzeba podkreślić, że średnia wieku badanych osób wynosiła 26 lat i żadna z tych osób nie zgłaszała istotnych wad wzroku. Podczas badania podzielono uczestników na dwie grupy – jedna dostała gorzką czekoladę, a druga mleczną. Po dwóch godzinach przeprowadzono badanie okulistyczne i okazało się, że u pierwszej grupy nastąpiło niewielkie polepszenie ostrości widzenia.

czekolada

Zdaniem naukowców poprawa jakości widzenia mogłaby być związana z polepszenie przepływu krwi do siatkówki czy kory mózgowej.

Jednak konieczne będzie przeprowadzenie większej liczby badań, aby przekonać się, jak bardzo spożycie czekolady polepsza jakość widzenia, u kogo konkretnie przyniesie najwięcej pozytywnych efektów i czy efekt ten może utrzymać się dłużej.

Jaka czekolada pozytywnie wpływa na wzrok?

Zatem, jeśli jesteś miłośnikiem czekolady, to możesz nie tylko cieszyć się jej pysznym smakiem, ale też liczyć na to, że pozytywnie wpłynie ona na Twój organizm. Jednak, aby tak się stało, konieczne jest wybranie gorzkiej czekolady, która zawiera najlepiej nie mniej niż 70-72% kakao. Wszystko dlatego, że znajduje się w niej większe stężenie flawanoli.

Ciekawostką może być także to, że poza tym, iż czekolada poprawia wzrok, to jeszcze pozytywnie wpływa na pamięć, samopoczucie, bywa uznawana za lek przeciwbólowy, dodaje energii i zwiększa odporność na zmęczenie.

Zatem jedz czekoladę ze smakiem! Ale pamiętaj o umiarze!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
2018-04-19 20:11:05
Kasia napisał/a: :)
miłość do czekolady wpływa dodatkowo korzystnie na zdrowie, skaczę z radości :) :)
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię