Czy soczewki kontaktowe to odpowiednie rozwiązanie dla każdego?

Chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe? To dobre rozwiązanie dla naprawdę sporego grona osób, borykających się z wadą wzroku. W końcu do wyboru masz tak wiele rozwiązań, że bez problemu znajdziesz model dopasowany do Twoich potrzeb. Do tego możesz cieszyć się idealnym wyglądem – niezachwianym przez okulary korekcyjne. Po prostu przekonaj się, czy soczewki są właśnie dla Ciebie.


Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Dopasowanie do różnych wad wzroku

Jedną z najważniejszych zalet, wyróżniających soczewki kontaktowe jest możliwość dopasowania właściwie do każdej wady wzroku. W końcu w specjalistycznych sklepach znajdziesz tak wiele nowoczesnych modeli, dzięki czemu skorygujesz nie tylko daleko-, czy krótkowzroczność ale również prezbiopię i astygmatyzm. Istotne jest tylko to, żebyś wiedział, jakie opcje masz do dyspozycji. Szczególnie zwróć uwagę na:

  • Soczewki sferyczne – są odpowiednie przy krótko- i dalekowzroczności, a do tego należą do najpopularniejszego rodzaju soczewek kontaktowych.
  • Soczewki toryczne – są przeznaczone dla astygmatyków. Takie modele zazwyczaj są droższe niż sferyczne, co wiąże się z ich wielofunkcyjnością i inną budową – kształtem przypominają piłkę do rugby. Oprócz tego korygują krótko- oraz dalekowzroczność, a do tego pozwalają pozbyć się problemu ze wzrokiem, spowodowanego przez astygmatyzm.
  • Soczewki progresywne – inaczej multifokalne, a charakteryzują się przede wszystkim jednoczesnym korygowaniem krótkowzroczności i dalekowzroczności. Zazwyczaj są stosowane przez osoby, cierpiące na prezbiopię, czyli starczowzroczność.

czy soczewki kontaktowe są dla każdego?

Komfort podczas noszenia

Soczewki wystarczy, że założysz od rana, a później zdejmiesz na noc, wyrzucisz lub będziesz je nosić dalej, jeśli masz modele całodobowe. Dzięki temu nie musisz przejmować się tym, żeby zakładać je wtedy, gdy chcesz zacząć pracować przy komputerze, wybierasz się na przejażdżkę lub masz zamiar czytać książkę. Po prostu całkowicie naturalnie wykonujesz te czynności, co zapewni Ci ogromną wygodę. Poza tym w porównaniu do okularów nie musisz przejmować się tym, że soczewki Ci wypadną, potłuką się czy zniszczą. W końcu są maksymalnie dopasowane do kształtu i wielkości Twoich oczu.

Higieniczne rozwiązanie

To właśnie mit związany z problemami z utrzymaniem czystości najczęściej odstrasza od noszenia soczewek. Jednak tak naprawdę to rozwiązanie jest bardzo higieniczne i jeśli soczewki będą użytkowane oraz czyszczone zgodnie z zaleceniami, to również bardzo bezpieczne. Musisz po prostu każdego dnia czyścić soczewki, używając płyn do soczewek. Choć na początku może Ci się to wydawać skomplikowane, to już po kilku razach sam uznasz, że nie było powodu do obaw. W końcu to jest bardzo łatwe i zajmie Ci zaledwie minutę czy dwie.

Czyszczenie soczewek kontaktowych jest bardzo ważne

Szerokie pole widzenia

Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć, jest fakt, iż soczewki kontaktowe zapewniają Ci szerokie pole widzenia. Po prostu nie ograniczają Cię oprawki, jak jest w przypadku okularów. Soczewki umożliwiają Ci naturalne poruszanie gałką oczną, a w każdym miejscu otrzymasz wyraźny i naturalny obraz. Nie musisz obawiać się zniekształceń, a także zmniejszenia czy zwiększenia jakiegoś obszaru. Szczególnie powinieneś zwrócić na to uwagę, jeśli masz dużą wadę wzroku.

Jakie są wady noszenia soczewek?

Wyższe koszty przy długim użytkowaniu

Za okulary zapłacisz raz i możesz z nich korzystać, dopóki będą w dobrym stanie, nadal będą Ci się podobać bądź po prostu będą odpowiadały Twojej wadzie wzroku. W przypadku soczewek sytuacja wygląda nieco inaczej, bo częściej ponosisz koszty – szczególnie jeśli wybierasz jednodniowe modele. Dlatego jako alternatywne rozwiązanie bardzo często są uważane warianty miesięczne lub dwutygodniowe – one pozwolą Ci nieco zaoszczędzić pieniądze.

Nieprawidłowa higiena zwiększa ryzyko infekcji

Kolejną wadę dostrzeżesz jedynie wtedy, gdy nie zadbasz o prawidłową higienę lub przestaniesz stosować płyn do pielęgnacji soczewek. W takim przypadku zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji oczu, ponieważ drobnoustroje mogą przedostać się na powierzchnię gałki.

Dodatkowe koszty

Jeśli chcesz w sposób prawidłowy korzystać z soczewek kontaktowych, to nie wystarczy, że wybierzesz odpowiednie modele. Konieczne jest też to, żebyś kupił płyn do pielęgnacji oraz pojemnik, w którym będziesz przechowywać soczewki w nocy. Dodatkowo musisz go regularnie wymieniać, aby pozostał czysty. Te dodatkowe akcesoria generują kolejne koszty, choć nie unikniesz ich także podczas noszenia okularów korekcyjnych.

Komu pomogą soczewki kontaktowe?

Zwróć uwagę na to, że soczewki kontaktowe mogą zniwelować wiele wad wzroku, dlatego dla wielu osób jest to dobre rozwiązanie. Poza tym sprawdzą się zawsze wtedy, gdy nie możesz lub nie chcesz nosić okularów korekcyjnych. W końcu na pewno nie raz przeszkadzały Ci zaparowane szkła – szczególnie jesienią i zimą, kiedy masz założoną maseczkę ochronną. Oprócz tego soczewki to niezastąpiony element dla osób, wykonujących określone zawody. Szczególnie często są wybierane przez prezenterów telewizyjnych, gwiazdy show-biznesu, monterów, pracowników fizycznych i takich, pracujących na wysokości. Zauważ także, że soczewki to jedyne możliwe rozwiązanie dla wielu sportowców – tyczkarze, pływacy czy skoczkowie mieliby problem z osiąganiem dobrych rezultatów, gdyby korzystali z okularów.

Tak naprawdę soczewki sprawdzą się też podczas wielu codziennych sytuacji typu ślub, sesja fotograficzna czy w trakcie ważnych wydarzeń, kiedy zależy Ci na doskonałym wyglądzie.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię