Czemu warto kupować soczewki miesięczne?

Jeśli dotąd nie miałeś do czynienia z soczewkami miesięcznymi, to ten poradnik jest dla Ciebie. Poznaj modele, które zapewniają większą swobodę, mogą zapewnić oszczędność finansową i są pro ekologiczne! Dowiedz się, dlaczego tak wiele osób nosi soczewki miesięczne i czym się one wyróżniają.


Czym są soczewki miesięczne?

Jak sama nazwa wskazuje, soczewki miesięczne wyróżniają się przede wszystkim tym, że jedną parę nosimy przez cały miesiąc – 30 dni. Można podzielić je na modele noszone w trybie dziennym lub całodobowym. Te pierwsze należy ściągać przed pójściem spać, a później zakładać je od rana. W nocy lub wieczorem trzeba je dokładnie zdezynfekować przy pomocy dedykowanego płynu. Z kolei soczewki całodobowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby móc chodzić w nich za dnia i spać bez konieczności ich ściągania czy pielęgnowania.

soczewki miesięczne

Zawsze warto pamiętać o tym, żeby nie nosić modeli miesięcznych dłużej, niż zaleca to producent, gdyż w przeciwnym razie narazisz się na liczne choroby oczu.

Dlaczego warto nosić soczewki miesięczne? 6 powodów

Noszenie soczewek zapewnia większą swobodę ruchów i w żaden sposób nie ogranicza Cię w trakcie realizacji celów i wykonywania codziennych obowiązków. Poznaj jeszcze szereg innych, ale bardzo istotnych powodów, dlaczego warto nosić soczewki miesięczne.

Niskie koszty noszenia soczewek

Soczewki miesięczne występują najczęściej w opakowaniach pakowanych po 3 sztuki i 6 sztuk, ale zdarza się, że w ofercie są również wielopaki soczewek miesięcznych. Wtedy najwięcej zaoszczędzisz i już nie musisz się martwić, że zapomnisz kupić nowe soczewki. Jeśli masz wadę wzroku na obu oczach identyczną, wtedy nabywając przykładowo soczewki miesięczne 6-sztukowe, możesz zakupy ponawiać co około 3 miesiące. Osoby z różnymi wadami mogą kupować z dokładnie taką samą częstotliwością, ale wtedy muszą wybrać soczewki pakowane po trzy sztuki i zakupić dwa takie opakowania. Dzięki temu koszty noszenia soczewek miesięcznych są niższe.

Cena soczewek zależna jest od wielu aspektów – marki, dodatkowych funkcji czy ich rozpoznawalności. Jednak przyjęło się, że bardzo często faktycznie soczewki miesięczne wypadają taniej niż modele jednorazowe na taką samą liczbę dni.

Soczewka silikonowo-hydrożelowa – dobra przepuszczalność tlenu

Nowoczesne soczewki miesięczne warto wybierać także ze względu na to, że są one obecnie produkowane z troską o nasze oczy. Szczególnie warto wybierać modele, wyprodukowane z materiału silikonowo-hydrożelowego. Jego głównym atutem jest to, że znakomicie przepuszcza tlen, a co za tym idzie, nie odczuwamy dyskomfortu w trakcie przemieszczania się czy noszenia soczewki. Do tego oczy pozostają przez cały czas odpowiednio nawilżone, co także eliminuje ryzyko podrażnień i niemal całkowicie zapominasz, że masz założone soczewki.

Zobacz także >> jak przechowywać soczewki kontaktowe

Nadają się dla oczu wrażliwych

Osoby z wrażliwymi oczami mogą z powodzeniem sięgać po soczewki miesięczne, ale głównie wtedy, gdy zwrócą uwagę na to, z czego zostały one wykonane. Można skutecznie wyeliminować ryzyko podrażnień i innych dokuczliwych symptomów, kiedy zadbasz o to, żeby soczewki wyróżniały się wysokim poziomem uwodnienia, wysoką przepuszczalnością tlenu i miały bardzo cienkie krawędzie. Takie modele są właściwie niewyczuwalne, a zatem doskonale sprawdzają się w przypadku wrażliwych oczu.

soczewki miesięczne

Bardziej przyjazne dla środowiska

Warto zwrócić uwagę także na zaletę noszenia soczewek miesięcznych, która nie dotyczy tylko jednej osoby, ale całego środowiska naturalnego. Dzięki temu, że przez cały miesiąc nosisz tę samą parę soczewek, to zminimalizujesz liczbę śmieci, które szkodzą przyrodzie. Różnica jest znaczna – dwie soczewki kontra 60.

Dobre w podróży

Wyjeżdżasz na wakacje czy w podróż służbową? W takim razie koniecznie zabierz ze sobą soczewki. Niektórzy uważają, że znacznie wygodniejsze w trakcie urlopu będą soczewki miesięczne. Większość osób w takiej sytuacji chwali sobie modele całodobowe. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zamierzamy kąpać się w morzu czy jeziorze, bo w takiej sytuacji warto ściągnąć soczewki całkowicie lub ewentualnie na czas kąpieli założyć modele jednorazowe.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię