Soczewki sferyczne – co to jest?

Modele sferyczne są przeznaczone dla osób z krótko- lub dalekowzrocznością. Ze względu na swoje przeznaczenie są uznawane za jedne z najbardziej podstawowych rodzajów soczewek. Poza tym swoim kształtem przypominają wycinek kuli. Warto też zwrócić uwagę na działanie wyróżniające soczewki kontaktowe sferyczne. Przede wszystkim mają na celu skorygowanie nieprawidłowego załamania się promieni świetlnych.

Soczewki sferyczne – jakie mają rodzaje?

Sferyczne soczewki są dostępne w wielu różnych rodzajach. Dzięki temu bez problemu wybierzesz opcję, która jest nie tylko dopasowana do wady wzroku, ale przede wszystkim odpowiada Twoim wymaganiom. Do najpopularniejszych opcji należą miesięczne szkła sferyczne, a także te jednodniowe, dwutygodniowe i kwartalne.

Wśród najnowocześniejszych rozwiązań są całodobowe soczewki sferyczne – taka opcja jest nie tylko wygodna, ale też łatwa w pielęgnacji, bo w ogóle ich nie zdejmujesz. Zwróć również uwagę na tradycyjne modele do noszenia w trybie dziennym. W takim przypadku ściągasz je na noc, żeby w tym czasie mogły się oczyścić w specjalnym płynie.

Podział sferycznych soczewek jest jeszcze szerszy, bo możesz je rozróżnić na podstawie materiału, z jakiego zostały wykonane. Szczególnie popularne są hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe soczewki sferyczne. Co to dokładnie jest? Pierwsze z wymienionych wyróżniają się wyższym uwodnieniem i delikatnością, natomiast mają niższy współczynnik tlenoprzepuszczalności. Soczewki silikonowo-hydrożelowe są z kolei zdrowsze dla oczu z uwagi na większą transmisję tlenu do oka - to najnowocześniejsze soczewki sferyczne.

Dla kogo są szkła sferyczne?

Masz problem z krótko- lub z dalekowzrocznością? W takim razie to właśnie dla Ciebie są sferyczne soczewki. Dzięki nim skorygujesz swoją wadę wzroku, a jednocześnie zapomnisz o ograniczeniach typowych dla okularów. Ze względu na dyskretny wygląd, ogromną skuteczność oraz możliwość wybrania dopasowanego rodzaju soczewki sferyczne to dobra opcja dla sportowców i osób, którym zależy na nienagannej prezencji. Poza tym zapewnią Ci maksymalną wygodę podczas pracy, nauki, wykonywania codziennych obowiązków czy w trakcie jazdy samochodem.

Soczewki sferyczne a toryczne – najważniejsze różnice

Kluczową różnicą wyróżniającą sferyczne soczewki od tych torycznych jest ich przeznaczenie. Ten pierwszy model jest stosowany do korekcji krótkowzroczności oraz dalekowzroczności. Natomiast warianty toryczne nadają się do astygmatyków. Poza tym ogromne znaczenie ma ich budowa. Z tego względu istotne znaczenie ma ich prawidłowe ułożenie. Różnic między soczewkami sferycznymi a torycznymi można dopatrywać się także w ilości parametrów, jakie użytkownik musi znać, gdy wybiera nowe opakowanie szkieł kontaktowych. W przypadku soczewek torycznych to moc, moc cylindra oraz oś, natomiast soczewki sferyczne mają tylko moc sferyczną. Poza tym oczywiście należy w obu przypadkach znać BC (krzywiznę soczewki) oraz DIA (jej średnicę). Gdy myśli się o różnicach między soczewkami sferycznymi a torycznymi można jeszcze przyjąć nazwy produktów, w przypadku wersji dla osób z astygmatyzmem, do nazwy marki soczewek dochodzi często sformułowanie "toric" lub "for astigmatism".

 

 

Zobacz też:

soczewki miesięczne

soczewki jednodniowe

 

 

Soczewki sferyczne - FAQ

 

 

Soczewki sferyczne są to soczewki przeznaczone do korygowania krótkowzroczności lub nadwzroczności (dalekowzroczności). To najbardziej rozpowszechnione wady refrakcji, więc i soczewki sferyczne należą do najczęściej noszonych.
Soczewki sferyczne należy czyścić specjalnymi płynami, służącymi zarówno do utrzymania ich w higienie, jak i przechowywania. Soczewki sferyczne przeznaczone do noszenia w trybie całodobowym nie wymagają codziennego zdejmowania i czyszczenia, jednak warto to robić co kilka dni. Jeśli chodzi o jednodniowe soczewki sferyczne, to co do zasady nie są one czyszczone, a zdejmowane po użyciu i wyrzucane.
Krótkowzroczność i nadwzroczność są najpowszechniejszymi spośród wad refrakcji, nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie właśnie takie pytanie. Ogólnie rzecz biorąc, łatwo przyzwyczaić się do noszenia soczewek i nauczyć się ich odpowiedniej pielęgnacji. Jednak osoby z wysoką wrażliwością oczu mogą potrzebować nieco więcej czasu i cierpliwości, by oswoić się z soczewkami.
Niekoniecznie. Soczewki sferyczne noszone są bezpośrednio na gałce ocznej, natomiast szkła okularowe są od niej oddalone. Stąd też ich moc może się różnić, zwłaszcza w przypadku wady większej niż 3,25D. Dobór konkretnej mocy soczewek kontaktowych zawsze najlepiej jest skonsultować ze specjalistą (optometrystą, optykiem lub okulistą).
Popularność saunowania stale rośnie, również wśród osób z wadami refrakcji, takie pytanie jest więc w pełni uzasadnione. Ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w saunie – wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza – nie zaleca się nosić soczewek kontaktowych w tym miejscu, ponieważ istnieje ryzyko nadmiernego wysuszenia gałki ocznej i podrażnienia oczu. Wyjątkiem jest używanie soczewek jednodniowych, w których można przebywać w saunie, a po wizycie natychmiast się je wyrzuca. Natomiast nie ma ryzyka, że soczewka rozpuści się w oku, zmieni temperaturę lub zachowa w inny, niespodziewany sposób podczas korzystania z sauny.
Soczewki kontaktowe sferyczne to wyrób medyczny dostępny bez recepty. Nie należy jednak samodzielnie i bez konsultacji ze specjalistą dokonywać zakupu soczewek kontaktowych na podstawie recepty na okulary – moc tych dwóch środków korekcji wzroku może się różnić.
Połączenie soczewek kontaktowych i okularów przeciwsłonecznych z certyfikowanym filtrem UV to najlepsza z możliwych ochrona oczu. Jak najbardziej można nosić okulary przeciwsłoneczne razem z soczewkami. Warto dodać, że okulary przeciwsłoneczne zalecane są nie tylko w lecie, jako ochrona przed pełnym słońcem, ale również w zimie, by chroniły przed słońcem odbitym od śniegu.
Nie zaleca się ucinać drzemek w soczewkach kontaktowych sferycznych przeznaczonych do użytkowania w trybie dziennym. Nawet krótka drzemka może wysuszyć oko i przyczynić się do jego podrażnienia. W takim wypadku warto mieć pod ręką krople nawilżające i po przebudzeniu się zakropić oko, odczekać kilka minut i zdjąć soczewki. Jedynym rodzajem soczewek, w których drzemka jest bezpieczna dla oka i w których można spać są soczewki kontaktowe całodobowe.
Zależy to od tego, do noszenia w jakim trybie są przeznaczone. Jeśli są to soczewki całodobowe, to noszące je osoby mogą w nich spać bez przeszkód, chociaż wskazane jest, by co jakiś czas je zdejmować. Soczewki kontaktowe do noszenia w trybie dziennym zdecydowanie nie są przeznaczone do spania.
Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, podlegający wielu restrykcjom, a ich noszenie jest zupełnie bezpieczne dla oka. Nie można jednak zapominać, że istnieje możliwość podrażnienia oka przez soczewkę i nie każde okoliczności (np. zespół suchego oka) pozwalają na noszenie szkieł kontaktowych.
Soczewki kontaktowe sferyczne to najpopularniejszy rodzaj soczewek, dzięki czemu są też najtańsze. W zależności od producenta i czasu użytkowania (jednodniowe, miesięczne, całodobowe) ceny soczewek zaczynają się od kilku złotych za sztukę. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest kupowanie ich w certyfikowanych sklepach internetowych w większej ilości.
Do czyszczenia soczewek sferycznych używa się wyłącznie płynu do soczewek. Płyny do soczewek oprócz substancji czyszczących i dezynfekujących, zawierają także m.in. substancje nawilżające. Nie należy czyścić soczewek wodą, kroplami nawilżającymi czy solą fizjologiczną. Oczywiście dotyczy to codziennej pielęgnacji, w sytuacjach jednorazowych, gdy brak pod ręką odpowiednich płynów czyszczących, dopuszczalne jest posiłkowanie się np. właśnie solą fizjologiczną.
Soczewki kontaktowe sferyczne przeznaczone są dla osób z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością (dalekowzrocznością). Te dwie wady refrakcji należą do najczęściej spotykanych, tak więc i wśród soczewek sferycznych jest największy wybór.
Cena soczewek uzależniona jest między innymi od materiału z jakiego są wykonane oraz trybu noszenia. Jeśli chodzi o popularne jednodniowe soczewki kontaktowe EyeLove cena wynosi już kilka złotych za dzień noszenia. Koszt miesięcznych soczewek sferycznych wynosi natomiast zazwyczaj kilkanaście złotych za sztukę.
Soczewki kontaktowe sferyczne są przeznaczone do dziennego trybu użytkowania (do kilkunastu godzin), co oznacza, że zakłada się je po przebudzeniu, a zdejmuje wieczorem. W zależności od rodzaju soczewek, trzeba je zmieniać – soczewki jednodniowe codziennie, dwutygodniowe co 14 dni, a miesięczne co 30 dni kalendarzowych.
Przy noszeniu soczewek kontaktowych najważniejsze jest utrzymywanie odpowiedniej higieny. Należy pamiętać, by przed każdym zakładaniem lub zdejmowaniem soczewki myć ręce mydłem, nie przekraczać czasu ich użytkowania i codziennie wymieniać płyn w pojemniku na świeży.
Zakładanie i zdejmowanie soczewek wymaga pewnej wprawy i znalezienia najlepszej dla siebie techniki. Najważniejsze, by przed tymi czynnościami dokładnie umyć i wysuszyć ręce oraz upewnić się, że soczewka kontaktowa będzie aplikowana dobrą stroną. Jeśli chodzi o technikę, niektórzy wolą przytrzymywać górną powiekę i aplikować soczewkę, a inni dolną – polecamy wypróbować oba sposoby i wybrać idealny dla siebie.
Soczewki kontaktowe sferyczne są przeznaczone do korygowania krótkowzroczności lub nadwzroczności (dalekowzroczności).

 


 

optometrystkaTreść powstała pod nadzorem merytorycznym:

optometrysta Monika Kyciak

Jestem absolwentką Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria. Od ponad 10 lat pracuję w branży związanej z korekcją wzroku, następnie otrzymałam możliwość, aby spełniać się zawodowo jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomagam pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe miękkie.

 

 

Soczewki sferyczne - opinie

2021-04-22 12:44:11
Ann1212 napisał/a: Polecam5/5 o produkcie EyeLove Exclusive 1-Day 30 szt.
Bardzo wygodne, praktycznie nieodczuwalne, mogę je nosić nawet kilkanaście godzin i jest spokój.
2021-03-26 16:47:09
ciri-ta napisał/a: Polecam5/5 o produkcie EyeLove Supreme Long-Lasting 6 szt. - nowość
Moja praca wymaga dobrego wzroku przez całą dniówkę. Te soczewki bardzo mi ją ułatwiają.
2021-03-01 01:11:02
aggie napisał/a: Polecam5/5 o produkcie EyeLove Exclusive PRO 3 szt. - NOWOŚĆ
Trochę bałam się używać soczewek, ale jak raz wypróbowałam te... to mi przeszło. W życiu już nie wrócę do okularów.
Dodaj opinię o produkcie
* pola wymagane
 

Dziękujemy za komentarz,
został on przekazany do moderacji!