Użytkowanie soczewek kontaktowych w trudnych warunkach

Wydaje się, że soczewki kontaktowe można nosić w każdej sytuacji, jednak niestety to nie do końca prawda. Pomimo że wyraźnie ułatwiają one życie i są bardziej komfortowe, to w niektórych warunkach nie są najlepszym rozwiązaniem lub wymagają szczególnego podejścia. Koniecznie dowiedz się, jak sprawdzają się soczewki kontaktowe w trudnych warunkach i jakie rodzaje są wtedy najlepszą opcją.


Cała prawda o noszeniu soczewek kontaktowych w trudnych warunkach

Istnieje wiele miejsc, których nasze oczy szczególnie nie lubią. Przede wszystkim mowa tutaj o placach budowy, tartakach czy stolarniach. Jednak wtedy konieczne jest często noszenie specjalnych, ochronnych okularów, które chronią Twoje oczy przed kurzem. Często także w zakładach produkcyjnych oczy narażone są na wiele trudności. Tam również znajduje się wiele zanieczyszczeń, do tego powietrze jest suche, a temperatura niejednokrotnie bardzo wysoka. Każde takie miejsce, gdzie znajduje się dużo pyłów oraz kurzu negatywnie wpływa na nasze oczy, zatem kiedy nosisz soczewki, to również jesteś narażony na nieprzyjemne, a czasem nawet niebezpieczne dla wzroku konsekwencje.

Młoda dziewczyna w blond włosach przecierająca jedno oko ze zmęczenia

Przebywając i nosząc soczewki kontaktowe w trudnych warunkach, jesteś narażony na:

  • pieczenie, a nawet ból oczu,
  • łzawienie oczu,
  • objawy charakterystyczne dla zespołu suchego oka,
  • zaczerwienienie oka,
  • zanieczyszczenie soczewek, co z kolei może wywołać podrażnienia czy nawet infekcje.

Jakie soczewki kontaktowe warto nosić w trudniejszych warunkach?

Jeśli pracujesz na budowie czy jesteś stolarzem oraz masz wadę wzroku, to przecież nie możesz zrezygnować z noszenia soczewek. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe. Dzięki wybraniu ich będziesz mógł zaraz po wykonanej pracy je zdjąć i wyrzucić. W ten sposób cały kurz i inne zanieczyszczenia nie będą Ci już zagrażały. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem poszukanie jakiś ofert promocyjnych, gdzie możesz kupić na raz większą liczbę soczewek jednodniowych. Oczywiście już po przyjściu do domu, możesz założyć soczewki wielorazowego użytku, aby lepiej widzieć lub wtedy zadowolić się okularami. Wybór należy już do Ciebie.

Nie chcemy oczywiście zniechęcać Cię do noszenia soczewek miesięcznych w trudnych warunkach. Przecież w razie potrzeby możesz po prostu stosować specjalny preparat i oczyszczać dokładnie soczewki po wyjściu z zapylonego miejsca. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, to na pewno nic złego Ci się nie stanie. Jednak po prostu wyrzucenie jednorazowych egzemplarzy jest znacznie szybsze i wygodniejsze.

Jak pielęgnować oczy, kiedy często przebywasz w trudnych warunkach?

Musisz pamiętać także o tym, aby odpowiednio zadbać o swoje oczy przed i po pracy bądź po przebywaniu w miejscu, gdzie warunki dla oka są bardzo trudne. Pielęgnacja soczewek to klucz do sukcesu, aby widzieć dobrze i nie odczuwać żadnych dyskomfortów. Dlatego zawsze po pracy powinieneś wyrobić w sobie nawyk związany z nawilżaniem oczu. W tym celu koniecznie zakup specjalne krople do oczu z kwasem hialuronowym i regularnie je używaj. Możesz też udać się do okulisty, aby przepisał dla Ciebie specjalny preparat, który pozwoli oczyścić Twoje oczy z zanieczyszczeń. Skoro już będziesz u specjalisty, to nie zaszkodzi zapytać, czy na pewno możesz przebywać w takich warunkach. Być może Twoja wada nie pozwala na taką pracę. Jeśli zignorujesz ten fakt, to problemy ze wzrokiem będą rozwijać się znacznie szybciej, a Ty będziesz musiał częściej odwiedzać okulistę, gdyż pogorszy się Twoja ostrość widzenia. Poza tym lekarz pomoże Ci dopasować soczewki kontaktowe, które znacznie lepiej sprawdzą się w trudnych warunkach. Być może jedynie taka zmiana sprawi, że odczujesz wyraźną poprawę i polepszy się Twój komfort widzenia.

I powtórzymy to jeszcze raz — koniecznie zadbaj o dobrej jakości gogle ochronne, aby w ten sposób jak najbardziej zabezpieczyć swoje oczy. Wtedy soczewki kontaktowe będą Twoim sprzymierzeńcem, gdyż będziesz widzieć wszystko w swoim otoczeniu z niezwykłą dokładnością, co podniesie bezpieczeństwo w trakcie pracy.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię