Podkrążone oczy. Poznaj sposoby, przyczyny i objawy!

W dzisiejszym zabieganym świecie, wiele osób zmaga się z problemem podkrążonych oczu. To powszechne zjawisko dotyka zarówno młodsze, jak i starsze osoby, i może mieć różne przyczyny. Podkrążone oczy nie tylko wpływają na wygląd zewnętrzny, ale także mogą świadczyć o naszym zdrowiu i stylu życia. Dowiedz się jakie są przyczyny podkrążonych oczu, o jakich schorzeniach mogą nas one informować oraz w jaki sposób je minimalizować!


Spis treści:

Podkrążone oczy – czym są?

Podkrążone oczy, nazywane również cieniami lub sińcami pod oczami, to bardzo niespecyficzny objaw, mogący zwiastować różne stany, począwszy od zmęczenia organizmu po rozwój poważniejszych chorób ogólnoustrojowych. Jest to obszar pod oczami, który staje się ciemniejszy lub bardziej czerwony niż reszta twarzy, w efekcie uwidocznienia naczyń krwionośnych pod cienką skórą. W zależności od przyczyn, mogą mieć one odcień niebieskawy, fioletowy lub brunatny. Często towarzyszy im opuchlizna, co sprawia, że oczy wydają się być zmęczone i przygnębione. To zjawisko może być spowodowane różnymi czynnikami, a zrozumienie ich jest kluczem do znalezienia skutecznych rozwiązań.

Podkrążone oczy - przyczyny

  • Genetyka - skłonność do podkrążonych oczu i sińców może być dziedziczna. Jeśli w rodzinie występują te problemy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz na nie narażony.
  • Brak snu – niewystarczająca ilość snu może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych pod oczami, co powoduje pojawienie się charakterystycznych cieni pod oczami.
  • Starzenie się skóry - z wiekiem skóra staje się cieńsza, naczynia krwionośne stają się bardziej podkreślone, a podkrążone oczy znacznie mocniej uwidocznione.
  • Opuchlizna - zatrzymywanie wody w organizmie, zwłaszcza w okolicach oczu, może prowadzić do opuchlizny, która dodatkowo podkreśla cienie.
  • Nadmierne narażenie na słońce - ekspozycja na promienie UV ma bardzo negatywny wpływ zarówno na skórę, jak i na oczy. Może wpływać na delikatny obszar twarzy w okolicach oczu, powodując m.in. jej przebarwienia.
  • Palenie papierosów - palenie może wpłynąć na elastyczność skóry i sprawić, że naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne.

Podkrążone oczy jako objaw choroby

Podkrążone oczy to nie tylko estetyczny problem, ale także objaw, który może wskazywać na pewne choroby lub nierównowagę w organizmie. Jeśli cienie pod oczami utrzymują się pomimo zdrowego stylu życia i odpowiedniej pielęgnacji, warto wziąć pod uwagę, że mogą być one sygnałem pewnych problemów zdrowotnych, takich jak m.in.:

  1. Anemia

    Niedobór żelaza we krwi, charakterystyczny dla anemii, może prowadzić do bladości skóry, co w efekcie podkreśla cienie pod oczami. Anemia jest często związana z uczuciem zmęczenia i ogólnym osłabieniem organizmu.
     
  2. Alergie

    Reakcje alergiczne, zwłaszcza te objawiające się obrzękiem lub przekrwieniem okolic oczu, np. alergiczne zapalenie spojówek, mogą prowadzić do powstawania podkrążonych oczu. Wzmożona produkcja histaminy w reakcji alergicznej może powodować opuchliznę wokół oczu.
     
  3. Choroby tarczycy

    Niedoczynność lub nadczynność tarczycy mogą wpływać na kondycję skóry, prowadząc do suchej, matowej cery i podkrążonych oczu. Osoby cierpiące na choroby tarczycy często mogą mieć trudności ze zdrowym snem, co również przyczynia się do eskalacji problemu.
     
  4. Choroby nerek

    Problemy z funkcjonowaniem nerek mogą prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie, co skutkuje opuchlizną wokół oczu oraz tworzeniem się cieni. Niedostateczne oczyszczanie organizmu może być widoczne w kondycji skóry.
     
  5. Zaburzenia krzepnięcia krwi

    Niektóre zaburzenia krzepnięcia krwi mogą powodować powstawanie siniaków lub cieni pod oczami. Osoby cierpiące na takie problemy są bardziej podatne na widoczne przebarwienia.
     
  6. Infekcje i choroby zapalne

    Infekcje zatok, przeziębienia lub choroby zapalne mogą prowadzić do obrzęku i zaczerwienienia okolic oczu, tworząc efekt zacienienia tej okolicy.
     
  7. Niewydolność serca

    Niewydolność serca może prowadzić do zatrzymywania płynów w organizmie, co objawia się opuchlizną w różnych częściach ciała, w tym w okolicach oczu.

Sposoby radzenia sobie z podkrążonymi oczami – 7 niezbędnych kroków

Zastanawiając się nad metodami zminimalizowania podkrążonych oczu, warto pomyśleć nad przyczyną, jaka je wywołuje. Jeśli objaw ten nie jest związany z stanem chorobowych, a jedynie nieprawidłowym stylem życia czy różnymi czynnikami zmiennymi, warto jak najszybciej wyeliminować je ze swojego życia i skupić się na poprawie jego jakości. W tym celu idealnie sprawdzi się lista 7 niezbędnych kroków, dzięki którym nie tylko zadbasz o brak sińców pod oczami, ale również poprawisz komfort swojego życia.

  1. Zdrowy sen – zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu może pomóc w redukcji podkrążonych oczu. Pilnuj regularnych godzin snu i unikaj jego przewlekłego braku.
  2. Odpowiednia dieta –  spożywanie zdrowej, zrównoważonej diety bogatej w witaminy i minerały może poprawić kondycję skóry.
  3. Nawilżanie - stosowanie nawilżających kremów pod oczy może pomóc w utrzymaniu elastyczności skóry.
  4. Ochrona przeciwsłoneczna - stosowanie kremów z SPF oraz okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV pomaga chronić delikatną skórę wokół oczu przed negatywnym działaniem promieniowania ultrafioletowego.
  5. Kompresy - chłodzące kompresy lub specjalne produkty do masażu mogą pomóc w redukcji opuchlizny i zaczerwienień.
  6. Zdrowy styl życia - unikanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu oraz regularna aktywność fizyczna mogą poprawić ogólną kondycję skóry.
  7. Produkty kosmetyczne - wybieraj kosmetyki zawierające składniki takie jak witamina C, witamina K, kwas hialuronowy, które mogą pomóc w redukcji cieni i opuchlizny.

Pamiętaj, że jeżeli podkrążone oczy wynikają z jakiejkolwiek choroby, kluczowa jest odpowiednia diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Ten defekt estetyczny nie wpływa bowiem na Twoje zdrowie, a jest jedynie symptomem. Warto zatem zadbać o ogólną kondycję organizmu by  w konsekwencji tego cieszyć się jasną i promienną skórą pod oczami!

 

Bibliografia:

https://www.visioncenter.org/conditions/dark-eye-circles/

https://www.healthline.com/health/dark-circle-under-eyes#treatment

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię