Najczęściej zadawane pytania dotyczące soczewek

Nadal dla wielu osób soczewki są czymś nowym i nieznanym. Dlatego postanowiliśmy zebrać najczęściej powtarzające się pytania na temat szkieł kontaktowych i udzielić na nie odpowiedzi. Zatem sprawdź, czy wiesz już wszystko o soczewkach korekcyjnych.


Czy soczewki muszą być drogie?

Cena soczewek kontaktowych bywa naprawdę różna. Wiele zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj szkieł kontaktowych wybierzesz – jednorazowe, miesięczne, toryczne, całodobowe, miękkie, a może twarde. Wiele zatem zależy od tego, jaka jest Twoja wada wzroku.

Następnie duży wpływ na cenę za soczewki ma marka i producent. Jeśli wybierasz znane i najbardziej reklamowane modele, to będziesz musiał liczyć się z tym, że cena też będzie wyższa. Więcej zapłacisz za soczewki wykonane z najnowszego materiału silikonowo-hydrożelowego, dlatego, że są one zdrowsze i często bardzo wygodne. Ceny jednak nie są bardzo wygórowane, oferta naszego sklepu jest na tyle zróżnicowana, by każdy mógł znaleźć dla siebie produkt z odpowiedniej półki cenowej.

Nie zapomnij, że duże znaczenie ma także to, gdzie kupujesz swoje soczewki. Na przykład w naszym sklepie BezOkularow.pl często organizujemy akcje promocyjne czy dzielimy się kodami rabatowymi, dzięki czemu dopasowane do Twoich potrzeb soczewki możesz nabyć w naprawdę korzystnych cenach.

soczewki kontaktowe pytania i odpowiedzi

Jak wygląda dobór soczewek kontaktowych?

Po pierwsze doborem soczewek kontaktowych zajmuje się okulista lub optometrysta. Specjalista wykonuje badanie wzroku i na jego podstawie jest w stanie określić moc, krzywiznę i średnicę, aby wyeliminować skutki wady wzroku i wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe.

Duże znaczenie odgrywa także wywiad, od którego powinna rozpocząć się wizyta u optometrysty. To właśnie wtedy specjalista zadaje pytania na temat stanu zdrowia, chorób, trybu życia, aktywności itd. Wszystko to ma znaczenie podczas doboru np. materiału, z którego wykonane mają być soczewki lub też wybierania rodzaju szkieł kontaktowych. Sprawdź też jak przechowywać soczewki kontaktowe.

Później nadchodzi czas na badanie. Dzięki temu specjalista sprawdza przy okazji, czy istnieją jakiekolwiek przeciwskazania, abyś nosił soczewki.

Kolejnym etapem jest przymiarka soczewek. Optometrysta pomaga wtedy zaaplikować pierwszą parę soczewek, aby sprawdzić przy pomocy lampy szczelinowej, czy ostrość widzenia i pozostałe parametry odpowiadają Twojej wadzie wzroku.

Kiedy warto zmienić okulary na soczewki?

Tak naprawdę niemal zawsze można zamienić soczewki na okulary. Nowoczesne szkła kontaktowe są bezpieczne i świetnie sprawdzą się w wielu sytuacjach. Szczególnie gdy zależy Ci na większej swobodzie lub gdy prowadzisz aktywny tryb życia. Osoby uprawiające sport z wadami wzroku także cenią sobie przejście z okularów na soczewki, np. w trakcie biegania.

soczewki kontaktowe pytania i odpowiedzi

Jeśli czujesz, że okulary w jakikolwiek sposób Cię ograniczają i szukasz alternatywy lub nie podoba Ci się wtedy Twój wizerunek, to znaczy, że koniecznie powinieneś postawić na soczewki kontaktowe.

Soczewki na astygmatyzm, czyli soczewki toryczne – czym są?

Soczewki toryczne noszone są przez osoby, które borykają się z wadą wzroku, jaką jest astygmatyzm. Wiąże się ona z wadą refrakcji, która wynika z niesymetrycznej gałki ocznej. Nieprawidłowe załamywanie się promieni światła sprawia, że obraz, który widzisz, staje się niewyraźny. Dlatego niezbędna jest korekcja wzroku, a jedną z możliwości jest właśnie noszenie soczewek torycznych.

Oto kilka cech, które wyróżniają soczewki na astygmatyzm:

  • mają zróżnicowaną grubość w poszczególnych miejscach soczewki,
  • kształt soczewki przypomina torus, który najczęściej kojarzony jest z przeciętą na pół obwarzanką, warto zaznaczyć, że soczewki sferyczne używane np. przy krótkowzroczności czy dalekowzroczności mają kształt wycinka kuli,
  • specjalista podczas dopasowywania soczewek torycznych określa takie parametry, jak moc, cylinder i oś.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię